"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

‘Köylü kalkınmadıkça Türkiye kalkınamaz’

BİR yıl içerisinde ve 5 ay gibi kısa bir süre içerisinde ülke yaratılan gerekçelerle iki kez erken seçime sürüklendi.
7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi seçime giren partiler halka sunacakları seçim bildirgelerini, birbirlerinden sanki kopya çekercesine yeniden halkımızın dikkatlerine sundular. Ancak 7 Haziran seçimlerinde milletvekili çıkarmış bulunan 4 partinin seçim bildirgesinde maalesef Mustafa Kemal Atatürk’ün “Köylü bu milletin efendisidir” dediği, rahmetli başbakanlarımızdan Mustafa Bülent Ecevit’in ‘Köy-Kent’ projeleri ile hayat vermeye çalıştığı kırsal kesimde yaşayan ve büyük çoğunluğu tarımla geçinen Karadenizin fındık, çay yetiştiren, İç Anadolu’nun buğday, Trakya’nın ayçiçeği, Ege’nin zeytin, incir, üzüm ve tütün, Akdeniz’in seracılık, narenciye ve pamuk, Doğu ve Güneydoğu’nun besicilik ve yöresel ürünlerini yetiştiren halkımıza yönelik hiçbir satır yok.
En önemli ihraç ürünümüz olan fındık taban fiyatı ve destekleme alımları için ne düşünülüyor?
Pamuk destekleme alımları nasıl olacak?
Ayçiçeği destekleme alımlarındaki politikalar nasıl belirlenecek?
Pancar fiyatlarında, kuru incirde köylümüzün yararına ne gibi destekleme alımları getirilecek?
Yoksa geçmiş yıllarda olduğu gibi Türk köylüsü üreticilerimiz yine bir kısım aracıların, tefecilerin eline mi bırakılacak?
Biz inanıyoruz ki, rahmetli Başbakanımız Bülent Ecevit’in dediği gibi...
Üretici olan köylümüze kadirbilirliği, değerbilirliği gösteremezsek köylümüz kalkınamaz.
“Köylü kalkınmadıkça, Türkiye de kalkınmaz.”
Y. Ahmet UNUTMAZ

GÜNÜN SÖZÜ

“Laiklikten dönüşü düzeltmek ekonomiyi düzeltmek kadar asla kolay değildir, bu noktayı yani laikliği birinci planda tutmak hem kadın haklarında hem de Türkiye’nin bütünlüğünü sağlamakta tek çıkar yoldur.” (Bahriye Üçok’un 1989’da SHP’ye sunduğu rapordan.)


Çağdaş bir ilahiyatçı kadın

ÖLDÜRÜLÜŞÜNÜN 25. yılında çağdaş bir ilahiyatçı kadın Bahriye Üçok... Türk tarihçi, siyaset bilimci, ilahiyatçı bir kadın aydın... Yaşamı boyu laik Türkiye Cumhuriyeti’nin ilkelerine bağlı kalarak, kadın haklarının Atatürk aydınlanması içindeki savunucusu olan, İslamiyete ılımlı yaklaşımlarda bulunarak, yobazlığın önüne geçmeye çalışan ve ‘çağdaş ilahiyatçı’ olarak bilinen Prof. Dr. Bahriye Üçok’u bombalı bir saldırıda kaybetmenin 25. yılında saygıyla anıyoruz.

Trakya Birlik’i yönetemeyen Edirne’yi nasıl yönetecek

AKP’nin Edirne’de 1. sıradaki adayı Rafet Sezen hem çok önemli bir çiftçi kuruluşu olan Trakya Birlik’te başkanlık yapıyor hem de AKP’nin il başkanlığını yönetiyordu. Edirne’de partizanlıktan uzak çevreler, her fırsatta bunun yanlış olduğunu söylüyordu. Bu konuda gelen bir tepkide bakın ne deniliyor:
“Daha önce de bizler AKP il başkanlığı yapan bir kişinin, önde gelen çiftçi kuruluşunun başında olmasının doğru olmadığı yönünde açıklamalarda bulunduk. AKP’nin Türk tarımına yaptıkları zaten ortada... Çiftçiyi borçlandırdı, zor duruma düşürdü. Çiftçinin ürününü değil tarla satmasına neden oldu. Birinci sıradaki arkadaş da, Trakya Birliği yönetemedi, Edirne’yi nasıl yönetecek?
Çiftçi ayçiçeğini bin 750 liraya mal etmişti. Bunun dünyadaki fiyatları bin 800 lira. Ama Trakya Birlik çiftçiye bin 400 lira fiyat açıkladı. Çiftçi burada göz göre göre zarara uğratıldı. Şimdi, esasında DYP-DP kökenli olan Rafet Sezen’e sormak lazım. Sen nasıl mağdur ettiğin ayçiçeği üreticisinin karşısına çıkacaksın? Şimdi Trakya Birlik gibi bir kurumu yönetemeyen kişi, AKP’den 1. sıra milletvekili adayı gösterildi. Dolayısıyla AKP politikalarının başarısız olduğu bir kez daha ortada değil mi? Mehmet Müezzinoğlu, Edirne’yi sevmedi ve Bursa’ya geçti. Bakalım Müezzinoğlu kadar oy alabilecek mi?


Yazıcıoğlu: Alkışınızı esirgemeyin


BUGÜN (dün) 101. yılımızı büyük bir onurla yaşıyor, tarihimize ve anılarımıza sahip çıkıyorsak, ülkemizde Atatürk’ün, tiyatroda Muhsin Ertuğrul’un ilkeleri doğrultusunda ilerliyor ve sanatımızı icra ediyorsak... Esirgemeyin alkışınızı bizden. Esirgemeyin ki sanatımızla coşalım, gençlere iyi örnek olarak onları yanlıştan koruyalım. Yaşatın bizi... Yaşatın ki sanatı önemseyen toplumların demokrasiye sahip çıktığına, yüz yıl daha tanık olun...
Erhan YAZICIOĞLU-Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni


Limak: Çevreye saygılıyız


LİMAK Şirketler Grubu’ndan ‘Yağmacılar engellenemiyor’ (27.9.2015) yazısında adlarının geçmesi üzerine şu açıklama yapıldı. “Ada Liman İşletmeciliği ve Yatırım AŞ projesi ile herhangi bir şekilde ilgimizin bulunmadığını belirtmek isteriz. Limak Şirketler Grubu olarak Trakya Bölgesi’nde çimento grubumuza ait Pınarhisar fabrikamızda kapasite artış yatırımları tamamlanmış olup şu anda rutin üretim ve işletme faaliyetlerimiz dışında yeni bir yatırımımız söz konusu değildir. Trakya Bölgesi’nde çimento grubumuz adına Pınarhisar dışında bir bölgede yeni bir yatırımımız yoktur.
İğneada’da çimento grubumuz için liman inşaatı faaliyetimiz bulunmamaktadır. Limak Şirketler Grubu olarak bugüne kadar her zaman çevreye karşı saygılı davranmaya özen gösterdik. Bu konuda da eleştirilere ve iletişime her zaman açığız.”


Unutma!

ARAPLAR, 2015 yılında köle pazarında 50 dolara kadın satarken...
Atatürk Türkiye’sinde: 9 Nisan 1932... İlk kadın hâkim Mürevvet Hanım, Adana’da göreve başladı. Kıymetini ne zaman anlayacak bu ülke?...

X