"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Kenevir korkusunu hâlâ aşamıyoruz

KASTAMONU Gastronomi Festivali’nde ‘sanayi keneviri’ni yıllardır ülke gündemine taşımak için mücadele eden ve en sonunda 9 Ocak 2019’da Cumhurbaşkanı’nın gündeme getirmesiyle ülke gündemine oturmasında katkısı olan araştırmacı yazar İsmail Tokalak da vardı.

Tokalak, Osmanlı’dan bozulmadan kalmayı başarmış eski bir sipahi ocağı olan 800 dönüme yakın arazide organik tarım yapan İzbelli Çiftliği’nde bu sene ilk defa deneme ekimi yapılmış olan sanayi keneviri konusunda tarlada konuklara detaylı bilgi verdi. İsmail Tokalak sanayi kenevirinin Türkiye için büyük bir fırsat olduğunu, bu ürünün hem çiftçiye hem ülkenin sanayisine çok büyük katkıda bulunacağını belirtirken, bir an önce filizi ve yaprağının işlenmesi ve ticaretinin önündeki yasağın kaldırılması gerektiğine dikkat çekti. Tokalak, Türkiye hariç dünyada böyle bir yasağın olmadığını, sanayi kenevirinin filizi ve yaprağında etkisi olmayan eser miktarda narkotik olduğunu, bu yasağın bilgi eksikliğinden kaynaklandığını belirtti. Ayrıca dünyanın büyük sigara firmalarının bunun yaprağından sigara yapıp sağlıklı sigara diye sattıklarına dikkat çekti. Yani yeni yatırım fırsatları yanında ülkemizde tütün yetiştiriciliğine alternatif de olabilir.

İsmail Tokalak, 19-20 Ekim’de Urla’da model çiftlik olan ION Village’da sanayi keneviri ve tarımda diğer yatırım fırsatları konusunda iki günlük seminer verecek (isil.ersoy@ionvillage.biz). Kanada’dan uzman yatırımcı da gelecek. Bu çiftliği Siemens Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza Ersoy modern teknoloji kullanarak yaptı. 0.4 uzmanı olan Ersoy, emekli olduktan sonra burada seminerler veriyor.

 

‘Mavi Vatan’ kavramının

yaratıcısı Polat’ı uğurladık

BALYOZ kumpası mağdurlarından Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, eski Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı emekli Tümamiral Soner Polat (61), son yolculuğuna uğurlandı. ‘Mavi Vatan’ kavramını devlete kabul ettiren saygın denizcinin cenazesinde kimler vardı?

VP Genel Başkanı Doğu Perinçek, Deniz Kuvvetleri Komutanı Adnan Özbal, Kuzey Deniz Saha Komutanı Tümamiral Tayyar Ertem, emekli Tümamiral Cem Gürdeniz, emekli Koramiral Kadir Sağdıç, emekli tümgeneral Ahmet Yavuz, emekli Tuğgeneral Naim üroğlu, emekli Tümamiral Semih Çetin, emekli Koramiral Can Erenoğlu, Yarbay Ali Tatar’ın ağabeyi Ahmet Tatar, eski Hava Pilot Yüzbaşı Murat Eren, emekli diplomat Onur Öymen, Prof. Dr. Emin Gürses, tiyatro sanatçısı Gülsen Tuncer, eski CHP Milletvekili Dursun Çiçek, Beşiktaş Kaymakamı Önder Bakan, eski bakan Yaşar Okuyan, eski CHP Milletvekili Ali Özgündüz, Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit, Avukat Celal Ülgen, Prof. Dr. Ümit Kocasakal, TESUD Başkanı Namık Kemal Çalışkan, Anka Enstitüsü Başkanı Rafet Aslantaş, Enerji Uzmanı Volkan Özdemir ve eski TBMM Başkanvekili Hasan Korkmazcan, Okan Üniversitesi’nden Tolga Yarman.

Cami bahçesinde, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Ora. Adnan Özbal, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, E. Korgeneral Engin Alan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Bedrettin Dalan ile 1969 DHO mezunu 4 Binler Sınıfı’nın çelenkleri vardı.

 

Biliyor musunuz

BJK’da Tantan’a baskı

 - BEŞİKTAŞ Kulübü Başkanlığına; Fatih eski Belediye Başkanlığı, eski İçişleri Bakanlığı görevlerinden bulunan BJK üyesi Sadettin Tantan’ın, Fikret Orman’ın başkanlıktan çekilmesini açıklamasından sonra bazı grupların kendisinin ‘aday’ olması konusunda baskı yaptıklarını...

 

Topuz’un durumu ağır

- CHP’nin ‘ağır topları’ndan, eski İstanbul İl Başkanı, 1980 öncesi Köyişleri Bakanı Ali Topuz’un (87)

sağlık durumunun kötüye gidiyor.Bir yıl önce tam bugün Edirne Kitap Fuarında, bu yıl 8 şubatta da KKTC’de beyin kanaması geçiren Ali Topuz’un, Yeşilköy Acıbadem hastanesi’nde bir ay önce bitkisel yaşama girdiği belirtildi.

 

 

Bilim ve sanatta itibarsızlık...

KÖŞEDÖNMECİLİK, uyanıklık, adamsendecilik, magandalık, cehalet, ahbap çavuş ilişkileri ve racon kesmenin egemen olduğu, bilim ve sanatın itibarsızlaştığı bir ortamda: Büyük İstanbul büyük deprem faturasını KDV’siyle birlikte bir gün mutlaka ödeyecektir, kaçış maalesef yoktur! Ve ‘Collapse teorisi’ devreye girebilecektir. ‘Allah’ bizleri ve evlatlarımızı korusun…

Dr. Ahmet Vefik ALP-Kent Bilimci

 

PANO

Sedat Vural: “Devlet kurumlarına saygı zorunluluğu ceza ile sağlanamaz. Eleştirici suç olamaz. Hak hukuk adalet; nerede muhalefet?”

X