"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Kadir Has’ın iki ödülü bilim kadınlarımıza

Kadir Has Üniversitesi tarafından, merhum Kadir Has’ın ismini yaşatmak üzere verilen ödüllerin sahipleri bugün açıklanacak. Kadir Has’ın vefatının 12. yıldönümünde Nuri Has, Can Has ve Rektör Prof. Dr. Sondan Durukanoğlu Feyiz’in vereceği ödüller ‘Üstün Başarı Ödülü’ ve ‘Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’ adlarını taşıyor.

Biyoloji bilimine katkı: Prof. Dr. İvet Bahar, Boğaziçi Üniversitesi’ni bitirdikten sonra 16 yıl burada görev yaptı. 1975-2001 arasına İTÜ’de çalıştı. Daha sonra ABD’ye giderek Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi Bilgisayar ve Sistem Biyolojisi bölümünde kurucu başkanı ve seçkin profesör olarak çalışıyor. Projelerinde düzinelerce doktora sonrası araştırmacı, doktora ve lisans öğrencisi ile birebir ilgilenerek, çalıştığı bu önemli alanda bilim insanı yetiştirilmesine verdiği katkılardan dolayı Prof. Dr. İvet Bahar bu ödüle layık görüldü.

Gelecek vaat eden: Dr. Öğretim Üyesi Canan Dağdeviren, insan organları üzerine giydirilebilecek kadar esnek, bükülebilen, katlanabilen, çekip uzatılabilen ve organların ritmik hareketlerini elektrik enerjisine çevirebilen piezoelektrik aygıtlar yapması, doğası gereği rijit olan elektronik ile yumuşak ve kıvrımlı olan biyoloji arasında köprü kurması, genç kariyerinin başından beri onlarca doktora ve lisans öğrencisinin özgün araştırma projelerini yöneterek, bu alanda bilim insanı yetiştirilmesine verdiği katkılardan dolayı ‘Gelecek Vadeden Bilim İnsanı Ödülü’ne layık görüldü. Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği mezunu. Türkiye’den genç akademi ödülü alan ilk kişi oldu. 2014 yılında Harvard Üniversitesi’nin ‘Genç Akademi Üyesi’ seçildi. ‘MIT Media Lab’de kendi araştırma grubunu kurdu, araştırmalarını sürdürüyor. Türkiye’de ilk kez ödül alan Dağdeviren, Sivas İmranlılı. Ailesi daha sonra İzmit Körfez’e gelmiş. Babası CHP Körfez İlçe Başkanlığı’nda bulunuyor. Gülerek, “Babam siyaseti bilmiyor” diyor. Bilim insanlarımızla sohbet ederken, siroz, kanser, ‘ecel’ ve ‘ölüm’ ilişkileri ve Tokyo’da ne kadar Türk yaşıyor gibi konular üzerine de konuştuk.

AFFAN KEÇECİ ‘SEÇİMİ BEN KAZANIRIM’ DİYOR

2014’te CHP’de Murat Hazinedar’ın listesinden meclis üyesi olan ancak örgütte yaşanan sıkıntılar nedeniyle istifa edip yeni dönemde İYİ Parti’ye geçip belediye başkanı adayı gösterilen Affan Keçeci kimdir ve ne yapacaktır?

Türkiye’de üç ilde, İstanbul’da Beşiktaş dahil üç ilçede emniyet müdürlükleri yapan Keçeci, “Beşiktaş’ıma hizmet için başkan olacağımdan hiçbir kuşkum yok” diyor. Keçeci, Meclis 1. Başkanvekilliğinin dışında Beltaş AŞ’de ve Beltaş Vakfı’nda çeşitli görevlerde bulunduğunu belirtiyor; Murat Hazinedar ile arasında geçen ‘taklit imza’ konusunu anlatırken “Beşiktaş’ı benden daha iyi bilen bir aday yoktur” diye konuşuyor.

Projelerini anlatırken, otopark konusunda hayli iddialı olduğunu, otoparkı olmayan projelere inşaat ruhsatı vermeyeceğini, yaşlanan Beşiktaşlılara gündüz ‘Alzheimer bakımevi’ yapacağını, çöpleri de yeraltına alıp hijyeni sağlayacağını anlattı. Listesinin ilk sıralarında iki ODTÜ’lü Dr. Can Pamir ve Ferit Kalfaoğlu ile genç üniversiteliler bulunuyor.

DEMOKRASİYİ SARSMAK

KAZAKİSTAN Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in arkasından ne olacağını yorumlarken, demokrasi yolunda bir açılım yapacağını veya yaptığını düşünüyorduk. Başkent Astana’nın isminin değiştirilerek kendi ismi ‘Nursultan’ın verilmesinin, kızının parlamento başkanı yapılmasının demokratikleşmeye olan güveni sarstığını söylemek gerekmiyor mu?

BİLİYOR MUSUNUZ?

CHP’DE YENİ İSİMLER!

CHP’nin önceki yıl yaptığı ‘Adalet Yürüyüşü’ne katılan, Danıştay’da bir hâkimin ölümü ile sonuçlanan saldırıda kullanılan silahı Alpaslan Arslan’ı verdiği iddia edilen Aykut Metin Şükrü’nün avukatlığını üstlenen eski Üsküdar Ülkü Ocakları Başkanlığı ve aynı örgütün genel başkan yardımcılığını yapmış olan, MHP Kırşehir’den aday adayı olan avukat Mehmet Taşdelen’in, CHP Üsküdar Belediye Meclisi listesinde 1. sırada gösterilmesinin şaşkınlık yarattığını...

CHP Muğla’da 3 dönem milletvekili seçilen Prof. Dr. Nurettin Demir’in genel başkan ve MYK üyelerine 6 ay ve 4 ay önce iki kez “neden Muğla büyükşehire aday adayı olduğunu” anlattığını ve “Demek ki yeterince ikna edemedim. Yüzde 60 kazanacağınız bir ilde sizin de belirttiğiniz gibi sıkıntı çekiyoruz. Ama ne olursa olsun kazanacağız. Sıtkı Koçman Tıp’ta göreve tekrar başladım, hafta sonları ve her akşam seçim çalışmalarına yoğun şekilde katılıyorum” dediğini...

MUSEVİ ADAY

Musevi Şişli adayının “Ben Nişantaşı’ndan Doğan Kasadoğlu adlı işadamıyım. Musevi dinine mensup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. AKP Şişli belediye meclisinde adayım. DP Meclis’te üç Yahudi milletvekili vardı; 28 Şubat döneminde DYP’den Jefi Kamhi vardı. Ben yerel yönetimlerde ilk kez aday oluyorum. Bu da AKP’nin ayrımcı bir parti olmadığını, bütün vatandaşları eşit şekilde kucakladığını gösteriyor” diye konuştuğunu...

BİRİKİM dergisinin kapağının ‘Yerel Yönetimler/Neyi Seçmek’ başlığıyla ve 21 makale ile çıktığını...

‘ASKER İnönü’ kitabının yazarı, Cumhuriyet Vakfı Başkanı Dr. Alev Coşkun’un yarın Moda Tarihçi Kitabevi’nde ‘Bugünlerin Tartışmalı Konusu İnönü’ başlıklı bir konuşma yapacağını...

GAZETECİ, şair ve yazar Ünal Ersözlü’nün, yeni kitabı ‘Tanrının Yaşam Kılavuzu’nu 23 Mart Cumartesi 14.00’de İzmir Alsancak Yakın Kitabevi’nde imzalayacağını...

X