"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

İTÜ'nün öğrenci sayısı 40'tan 10 bine indirilmeli

İTÜ’nün öğrenci sayısı 40.000’e yaklaşmıştır.

İTÜ elindeki imkânlarla, bu kadar öğrenciye arzu edilen kaliteli eğitimi veremez. Bu durumu, duyduğum kadarıyla, Sayın Cumhurbaşkanı da fark ederek İTÜ’nün kontenjanının düşürülmesi gerektiğini söylemiş; ama YÖK her ne hikmetse aynı kanıda değil...

ABD’nin en kaliteli birkaç yükseköğretim ve araştırma kurumundan biri olan Caltech’in (California Institute of Technology) orada misafir araştırıcı olduğum 2001-2002 akademik yılında yıllık bütçesi 3 milyar dolar, öğrenci sayısı ise 2 bindi. Bunun 1.100’ü yüksek lisans ve doktora öğrencisi, 900’ü de lisanstı. 2017 sonbaharında MIT’ye (Massachusetts Institute of Technology) kayıt yaptıran öğrenci sayısı 11 bin 466’ydı. Bunun 6 bin 919’u lisans üstü ve doktora, 4 bin 547’si de lisans öğrencilerinden oluşuyor. Bu öğrenciler için MIT 3.349.900 dolar harcıyor. Dünyanın en iyi 12. üniversitesi olan Zürih’teki ETH’nin (Eidgnössische Technische Hochschule) 19 bin 233 öğrencisi var. Bunun 8 bin 934’ü doktora, 5 bin 836’sı master öğrencisi. Bu öğrenciler için ETH 1.7 milyar İsviçre Frangı harcıyor. İTÜ’nün ideal öğrenci sayısı 10.000’i geçmemelidir.

Aksi takdirde bu okulu büyük zorluklarla kazanan öğrenciler aldatılmış, Türkiye de dünyaca şöhret sahibi bu en eski üniversitesini harcamış olur. Önümüzde dünyadan pek çok kaliteli örnek dururken, elimizdeki kaliteleri yok etme ısrarımızdan acaba ne zaman vazgeçeceğiz? / M. Celal ŞENGÖR


KANADA KENEVİRİ YASALLAŞTIRDI

ASAM-Kendir Enstitüsü Başkanı Erdem Ulaş’ın, Kanada’nın kenevir (erkek tohum Cannabis sativa ve dişi tohum Cannabis indica) ekimi, üretimi ile endüstriyel-tıp alanında kullanımını yasallaştıran ilk G-7 ülkesi olduğunu açıkladı. 17 Ekim 2018 itibarıyla yeni yasal düzenlemeler geçerli olacak. Eyalet sistemi ile yönetilen bir ülke olmasından dolayı farklı eyaletlerde farklı uygulamalar var Kanada’da...

Kimi eyaletlerde alkol satışı gibi ‘keyfi kenevir satışı’ da kamuya ait dükkânlarda gerçekleşecek, kimi eyalette özel firmalar satış yapacak.

Kendirin (kenevir) Türkiye’de 2016 yılı eylül ayında 19 ilde ekimi yasallaştırılmıştı. Kastamonu toprağı 47 yıl aradan sona kenevirle buluştu. Samsun Vezirköprü’deki ekimle bu yıl 1.5 ton tohum elde edilmesi bekleniyor.


EŞİT GENEL AF!..

SOSYAL medyada umut arayanlar şu verileri sıralıyorlar:

250 bin cezaevlerinde
500 bin denetimlide
750 bin kaçak aranıyor
3 milyon hükmü ertelenen
7 milyon ceza dosyası
30 milyon vatandaşınıza ‘eşit genel af’ VERİN.

Evet “Umuda kelepçe vurulamaz”, çare Cumhurbaşkanlığı hükümetinde.


BİLİYOR MUSUNUZ?

SBF mezunu olup 1975’ten beri başta Cumhuriyet olmak üzere Sabah, Yeni Yüzyıl, Star ve Vatan gazetelerinde yazıişleri müdürlüğü, genel yayın müdürlüğü ve köşe yazarlığı yapan Okay Gönensin’in birinci ölüm yıldönümünde anılacağını, perşembe günü 11.00’de Zincirlikuyu Mezarlığı’ndaki törenin ardından saat 14.00’te Cağaloğlu’ndaki TGC Burhan Felek Konferans Salonu’nda düzenlenecek toplantıda #Tarih Dergi Yayın Yönetmeni Gürsel Göncü, ‘Okay’ın Kitabı’ yazarı Aytekin Hatipoğlu, oğlu Can Gönensin, T24 yazarları Doğan Akın ve Hasan Cemal, asistanı İlkay Açıkgün ve kardeşi Koray Gönensin’in konuşacaklarını...

CHP’li Beşiktaş Belediyesi’nin, Balmumcu Parkı’nın isminin ‘İnce Parkı’ olarak değiştirdiğini; belediye meclisi olmaksızın yapılan bu değişikliğe, parka Zübeyde adının verilmesini isteyen İYİ Parti üyeleri Affan Keçeci ve Ediz Feyiz’in karşı çıktığını, yeniden oylama isteğinin CHP’liler tarafından kabul edilmediğini..


AKP'Lİ BAKANLARA ZOR SORULAR

ÇORLU’daki tren kazası nedeniyle CHP’li milletvekilleri yeni bakanları soru yağmuruna tuttular. Jeoloji mühendisi vekil Müzeyyen Şevkin araştırma önergesinde “Meclis, demiryollarındaki içler acısı duruma el koymalıdır” dedi. Dr. Candan Yüceer, yeni bakan Mehmet Cahit Turan’a ‘kazada ihmal şüphesine ilişkin’ zor sorular yöneltti. İstanbul milletvekili Zeynel Emre de 2004’te Pamukova ilçesinde yaşanan ve 41 kişinin ölümüyle sonuçlanan kazanın soruşturma ve yargılaması sonucunda sadece makinistlerin cezalandırıldığını, o günkü TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’ın bugün AKP milletvekili olarak parlamentoya girdiğini hatırlattı. TMMOB Makine Mühendisleri Odası özetle şöyle dedi: “Tren faciasının nedeni yağışlar değil mühendisliğin ihmalidir. Hatlara bakılmamış, uzman kadro eksik bırakılmıştır.”.


GÜNÜN SÖZÜ: 

“Erdoğan, seçimli demokrasiyi işlevsel bir araç olarak kullanmış; nihayetinde amacına ulaşmıştır. Şimdi ülkeyi tek başına idare etme gibi büyük bir sorumluluğun içine girmiş bulunuyor. Geniş yetkilere ve mutlak bir güce sahip. Eski sistemde cumhurbaşkanı görev süresince yaptıklarından kanunda sayılı haller hariç sorumsuzdu. Ancak şimdi ‘Başkan’, yaşanacak tüm başarısızlık, felaket ve sıkıntılardan şahsen ve mütesilsilen mesuldür.  

Ahmet Eren ÖZEN

X