"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

İngiltere Parlamentosu'nda 23 Nisan

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle İngiltere Türk Dernekleri Federasyonu (İTDF) tarafından İngiltere Parlamentosu, Portcullis House binasında düzenlenen resepsiyonda konuşan diplomat ve eski parlamenter Onur Öymen “Kimse bizden teröristlerle birlikte anayasa yapmamızı beklemesin” dedi.

23 Nisan davetine Enfield İşçi Partisi millevekili Joan Ryan ev sahipliği yaptı. İngilitere İşçi Partisi milletvekilleri Joan Ryan ve Meg Hillier (Hackney) yanında çok sayıda Türk ve İngiliz vatandaşı katıldı.

İTDF Başkanı Jale Özer yaptığı konuşmada; 23 Nisan 1920 de TBMM’nin kuruluşu ile Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş uluslar arasında onurlu yerini aldığını belirtti. Türkiye içinden ve dışından girişilen tüm karşı devrimci çabalara rağmen Mustafa Kemal Atatürk tarafından sağlam bir şekilde atılan temelleri sayesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını korumaya devam ettiğini söyleyen Jale Özer ‘Türkiye’nin çağdaş, bağımsız ve üniter bir devlet olarak dünyanın özgür ulusları içindeki yerini 23 Nisan ile başlayan devrimler sürecinde temellendirmiştir’ dedi.

23 Nisan resepsiyonuna ev sahipliği yapan İngiliz İşçi Partisi milletvekili Joan Ryan yaptığı konuşmada; Türkiye’nin çağdaş ve demokratik ülke olarak varlığını vurgulamak yanında, son dönemde görülen antidemokratik ve baskıcı gelişmelere dikkat çekti. Joan Ryan, özellikle vurgu yaptığı ‘bazı il ve ilçelerde halkın kuşatma altında tutulduğu ve insan haklarının çiğnendiği, devlet güçleriyle barışın sağlanması’ gibi Türkiye’de bazı kesimlerde yaygın bir biçimde görülen bir söylem ile bir resepsiyon konuşması için dikkat çekici bir üslüp kullandı. Ryan’dan sonra, Hackney milletvekili Meg Hillier de benzer bir konuşma yaptı. İngiliz İşçi Partisi milletvekillerinin muhtemelen seçim bölgelerinde yaşayan ‘Türkiye kökenli’ nüfus yapısının etkisiyle ürettikleri konuşmalardan sonra diplomat ve politikacı Onur Öymen konuştu.

Konuşmasına, ‘Türkiye için kaygılanmayın... Türkiye’nin temelleri sağlam bir şekilde atılmıştır’ diyerek başlayan Öymen, parlamento binasında konuştuğu İngiltere’yi eleştirdi. Londra’daki kitapçılarda ve tüm Avrupa’da tarih Türkiye aleyhinde kitaplarla tanıtılıyor. İngiltere’de Türkiye’de geçmişte yaşanan olayları objektif bir biçimde yansıtan hiçbir kitap görmedim. 1915 olayları hakkındaki tek yanlı yayınları ‘savaş propagandası’ olarak kabul etsek bile, bugün de aynı politikanın devam ettiğini görüyoruz diyen Onur Öymen, yaşadığımız dönemde de Türkiye’nin karşılaştığı güçlükleri aşacak devlet deneyimi ve güce sahip olduğunu kaydetti. ‘Kimse bizden teröristler ile birlikte anayasa yapmamızı beklemesin’ diyerek Türkiye’de son dönemde başlatılan anayasa tartışmaları konusunda net bir tutum ortaya koyan Onur Öymen, İngiliz milletvekillerine ‘Türkiye üzerinde etkinizi bu yönde yürütmeniz gerekir’ dedi.

İngiltere ve Türkiye’nin ‘Avrupa’nın parantezi’ olduğunu söyleyen Öymen, İngiltere’nin AB’den ayrılması tartışması konusunda da ‘Avrupa İngiltere’siz düşünülemez’ diyerek konuşmasını tamamladı.


23 NİSAN ETKİNLİKLERİ


ADD’NİN YÜRÜYÜŞÜ
Atatürkçü Düşünce Derneği, 23 Nisan Cumartesi 11.00’de Ulus 1. Meclis önünde kitlesel basın açıklaması yapılıp, 24 Nisan Pazar 11.30’da AKM’de (eski hipodrom), toplanarak Tandoğan Meydanı’na kadar yürümeye, sonrasında Anıtkabir’de Atamızı ziyarete, 15.30’da Yenimahalle Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde buluşmaya çağırdı.

KORO VE BALE
Ankara Devlet Opera ve Balesi (DOB) 23 Nisan Bayramı’nı iki etkinlikle kutlayacak. Cumartesi günü ilk etkinlik 16.00’da Leyla Gencer Sahnesi’nde Ankara DOB Çocuk Korosu’nun konseriyle gerçekleşecek. 20.00’de de Opera Sahnesi’nde beş bale okulundan toplam 180 çocuk sanatçının katılımıyla yapılacak büyük bir gösteri ile unutulmaz bir bayram kutlaması yaşatılacak.


BİLİYOR MUSUNUZ?


CİNSEL istismar olaylarıyla gündeme gelen Ensar Vakfı Karaman Şubesi’ne 2012’de valilik tarafından verilen 25 bin TL tutarında yardımı Meclis gündemine taşıyan CHP Konya milletvekili Hüsnü Bozkurt’un ayrıca “Yurt genelindeki Ensar Vakfı ile benzeri vakıf ve derneklere devlet organlarınca bugüne değin ne kadar yardım yapılmış ve yapılmaktadır?” diye sorduğunu...

YENİMAHALLE ve Çankaya ilçe milli eğitim müdürlüklerinde yaşanan usulsüz ihale iddialarının Bakan Avcı’nın başını çok ağrıtacağını söyleyen TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nun CHP’li üyesi Dr. Ceyhun İrgil’in verdiği beş ayrı önergeyle, konuya ilişkin sorularına yanıt istediğini ve Bakan Avcı’ya “Milli Eğitim’de yetkili kim?” diye sorduğunu...

ANKARA Balıkesirliler Derneği’nin, Balıkesir’e İstiklal Madalyası verilmesi için kanun teklifi veren CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’ı TBMM’deki makamında ziyaret ederek teşekkürlerini ilettiğini...

PSİKOLOG Doğan Cücenoğlu’nun Çorlu’da bugün 15.00’te ‘Cücenoğlu ile İletişim ve Yaşam Yolculuğu’ konusunda bir söyleşi yapacağını...

KARAMAN’daki bu jet karar, AKP’nin yargıya müdahalesinin son örneğidir. Diğer sorumluların üzeri örtülmek istenmiştir.  Av. Elif Doğan TÜRKMEN


PLANSIZ YATIRIMLAR (3)
Tepkiler projelere değil plansızlığa...

İTÜ Maslak Maden Fakültesi toplantı salonunda düzenlediği panelde konuşan GEMAD Başkanı Cemil Ökten öğretim üyeleri ve öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada şöyle konuştu: “3. havaalanı projesi ve 3. köprünün binlerce insanı mağdur ettiğini” belirterek “Burada neredeyse 3 nesildir yaşayan vatandaşlarımız vardı. Bunlar tarımla ve hayvancılıkla uğraşıyorlardı. ‘Kamulaştırma’ adı altında bölge insanına çok düşük bedeller ödendi ve bu insanlar verdikleri paralarla değil ev almak, neredeyse çadır alamadılar. Dolayısıyla bir proje yapılırken bunun mutlaka sosyolojik alt yapısı’nın da hazırlanması gerektiğine inanıyorum. Zaten bunları göz önüne alarak yapılmış olan yatırımlara hiç kimsenin ses çıkaracağı yok. Bu bölgede de tüm uyarılara rağmen planlı bir projesi olmalıydı. Doğan tepkiler projelere değil, plansızlığa karşı olduğunu da vurgulamak gerekir” dedi. Ökten, HES’ler dahil bir çok STK’nın tepki gösterdiğini belirten Ökten, daha sonra şunları söyledi:“Tepkiler yapılan yatırımlara değil, tamamen çevre konusunda duyarlı insanların tepkileri. Böylesine projeleri planlarken dünyadaki uygulamalara da bakmak lazım. Rüzgar enerjisi iyi, çevreye dost... Hollanda, Almanya gibi birçok dünyanın önemli ülkeleri bu teknolojiyi kullanıyor. Fakat bu ünitelerin nerelere kurulacağı, insan yaşam alanlarına olan etkileri gibi birçok unsur göz önüne alınarak projelendirmeler yapılıyor. Bölgelerdeki insanların sosyal durumları nedir, bu insanlar buradan taşınmalı mı? Taşınırsa nasıl taşınmalı ve ekonomik olarak hayatlarını benzer şekilde sürdürebilecekleri ortamlar sağlanmalı.


BÖLGE ARAZİSİ EKONOMİK KULLANILMADI


Yine havalimanı özeline gelirsek, Dünyanın en büyüklerinden Atlanta Hartsfield–Jackson Havalimanı 20  hektar alana kurulmuştur. Yaklaşık yılda 110 milyon yolcu kapasitesine sahiptir. Bizde yapımı süren havalimanı 90 milyon metrekare üzerine yapılacak ve 40 yıl sonrası hedeflenen rakam 150 milyon yolcu... Şu an dünyada konuşulan, insanlar çok yakın bir zaman da uzaya turistik seyahatlere başlayacak olmaları. Uçakla seyahat belki çok daha farklı bir boyuta gelecek. Dolayısıyla yapılan yada yapılacak olan yatırımların verimliliğine bakmak lazım. Toplumların ihtiyaçlarının, önceliklerinin neler olduğuna mutlaka bakılmalı. Doğa, çevre ve enerji bu üçlü insan yaşamı için önemli bir değer. Projeleri hayata geçirirken insanlara değer verilmeli. Yaşam kaliteleri aşağı değil, daima yukarı çıkacak şekilde planlanmalıdır.


KUŞ CENNETİ YOK OLDU!.. LEYLEKLER ŞEHRE KONDU


Aynı şekilde bölgelerin ekolojik yapıları da mutlaka göz önünde bulundurulmalı. Bölgede yaşayan hayvanlar ve bitkiler bunlarında yaşam döngülerine bakılmalı. Mesela yeni yapılan yolların pek çoğu orman ve doğal yaşam alanlarından geçmektedir. Kuşların göç yolları tahrip edilmiştir. O bölgedeki leylekler yollarını şaşırdılar. Hepsi artık şehir merkezlerinde elektrik direklerine yuva yapmaya başladı. Bu sezon böyle, ancak bir sonraki yıllarda bunları da maalesef göremeyeceğiz. 


PROF.SİNANOĞLU'NA SAYGI


PROF. Dr. Oktay Sinanoğlu birinci ölüm yıldönümünde Karacaahmet’te mezarı başında anıldı. Bu kalabalık dost grubundan bize bir mesaj geldi. “Böyle büyük bir bilim adamının bir sokağa, parka veya okula adı hâlâ verilmedi! Özellikle belediye başkanları olmak üzere, yetkilileri ve halkı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz. Uzun yıllar yaşadığı Kadıköy ile şimdi ailesinin yaşadığı Üsküdar Belediyesi’nin bu konuda öncülük etmesini bekliyoruz.”


X