"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

İktidarın imam hatip oyunu

ZEYTİNBURNU Abay Ortaokulu’nu gelecek sene imam hatip ortaokuluna çeviriyorlar. 12 yıllık normal okulları oldubittiye getirip siyasi komplekslerine kurban ediyorlar. İmam hatip yapacaksa yeni bina yapsınlar ve orayı istediği gibi kullansınlar. Zeytinburnu’ndaki üç mahallenin tek normal ortaokulunu resmen kendi mallarıymış gibi imam hatibe çevirip oradaki öğrencilere uzak yerlere servisle gidin deniliyor. En kötüsü ise imam hatip ortaokullarını tam gün yaparak çekici hale getiriyorlar ve ‘Bak işte talep var’ denilerek algı yanıltması yapıyorlar. İmam hatip ortaokullarını da biz üvey evlatları gibi sabahçı-öğlenci yaparlarsa taleplerini fazlasıyla karşılarlar. Ama maksat minikleri bu okullara empoze etmek ve kindar-dindar nesil temelini oluşturmak. Halkın istememesine rağmen yapılan bu zulmü kınıyoruz. P.A.


OKULUMA DOKUNMA


-YEŞİLBAHAR Ortaokulu Okul Aile Birliği’nden: “İstanbul Göztepe Mahallesi’nin 50 yıllık başarılı Yeşilbahar Ortaokulu’nun geçen sene kapatılıp imam hatip ortaokuluna çevrilmesine izin vermedik. Bu sene de okulumuzu kapatıp Bilim Sanat Merkezi yapmak istiyorlar. 67 mezunundan 3’ünü fen lisesine, 40’ını Anadolu lisesine yerleştirmiş, kültürel/sanatsal ve sportif yarışmalarda Kadıköy’de en çok ödülü almış bir okulu neden ısrarla kapatmaya çalışıyorlar anlamış değiliz. Henüz komisyon okulun kapanması yönünde karar vermedi. Önceki günkü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde oturma eylemimiz dikkat çekti. Geçen sene başardık, bu sene de başarmak istiyoruz.”


Vatikan bile nikâh bozmakta daha yumuşak davranırken, Vodafone ölen eşimin telefonunu iptal etmiyor

YAZININ başlığı şaşırtıcı bulunabilir. Ancak yaşadıklarımı anlatınca okuyanlar da başlığı doğru bulacaklar inancındayım. Eşim 7 Mayıs 2015 günü yıllarca birlikte mücadele ettiğimiz hastalığına yenik düştü. GSM operatörüne telefonunun kapatılması için ölüm belgesiyle başvurdum. Ölüm belgesine itibar edilmedi. Mutlaka veraset ilamı ile başvuru yapmam istendi. Veraset ilamı alınca başvurumu yineledim. Bu kez ikinci varis olan oğlumun da bir dilekçe ile başvuru yapması gerektiğini söylediler. Oğlum yurtdışında yaşadığı için verasetle ilgili tüm işlemleri yapabilmem için bana umumi vekaletname vermiş idi. Vekaletnameyi ibraz ederek onun adına her türlü işlemi yapabilme hakkına sahip olduğumu bildirdim. Vekaletnameyi de dikkate almadılar. Eşim hastalığının son döneminde telefon kullanamaz duruma geldiği için yaklaşık üç aydan beri GSM operatörüne kullanılmayan hat için ödeme yapmaktayım.
Oğlumun bana verdiği vekaletname ile vergi dairesinde, tapu dairesinde ve hülasa kamu kurumlarında her türlü işlemi yapabildiğim halde, devletin itibar ettiği vekaletnameye GSM operatörü tarafından ‘vekaletnamede GSM yazılmadığı’ bahanesiyle itibar edilmiyor. Ölülerin sırtından haksız kazanç elde etmek için GSM operatörü hat alımlarında beş dakikada oluşturduğu mukaveleyi feshetmeye yanaşmıyor. Bu durum bana ‘Katolik nikâhını’ anımsattı ama kateşizme haksızlık etmek istemem; günümüzde Vatikan bile nikâh bozma konusunda daha yumuşak davranmakta ve artık krallar aforoz edilmemektedir.
Prof.Dr. Doğan TUNCER


GÜNÜN SÖZÜ

“Mücadele çocuk büyütmeye benzer; karşılıksız emek ve koşulsuz sevgi ister...”
Mimarlar Odası Ankara Şube
Başkanı Tezcan Karakuş Candan

CHP’yi eleştirdim diye kapı dışarı edildim


1 TEMMUZ günü, CHP Safranbolu ilçe örgütünde ‘7 Haziran seçimlerinde örgütler çok çalışmamışlardır’ sözüme, İl Sekreteri Abdullah Çakır ve Safranbolu İlçe Başkanı tepki göstererek bana saldırdı, galiz küfürler ederek, demokratik hakkım olmasına rağmen ‘Parti binasında bu eleştiriyi yapamazsın’ diyerek beni partiden attılar. 1962 yılından beri üyesi olduğum CHP’de, gençlik kolu başkanlığı, ana kademe yöneticiliği ve belediye meclisi üyeliği görevleri yaptım. 1989 yılında ‘Halkevi’ni kurdum ve 3 yıl başkanlığını yaptım. 2004 yılında Teksif Sendikası Karabük temsilciliği yaptım. Şu anda Sosyal Demokrasi Derneği Karabük temsilcisiyim. 72 yaşında biri olarak da 7 Haziran seçimlerinde gücüm oranında partimin seçimi kazanması için çalıştım. Söylediğim söz Safranbolu örgütü değil, genel CHP örgütleri içindi. Demokratik sistemi ülkeye getiren CHP’de demokrasinin ne hale geldiğine çok üzüldüm.
Tacettin KORKUT


Ramazanda kıyı ve deniz kirliliği azalıyor, neden


BEN bir hekim ve gönüllü ‘kıyı çöpçüsüyüm’. Bilindiği gibi ramazan ayı içindeyiz. Ramazan ayında kıyı ve deniz kirliliğinin çok azaldığını, kıyıya yabancıların hâkim olduğunu, yabancıların da kıyı temizliği konusunda bize göre çok daha duyarlı olduklarını belirtmek istiyorum. İşte ramazan ayının pek düşünülmeyen çok önemli bir yararı. Ülkemiz insanları bu gözlemime bir yorum ve özeleştiri yapabilir mi? Prof. Dr. Ahmet
ALMAÇ-KUŞADASI


‘İstanbul’a nefes olma zamanı’

“İSTANBUL’un ve Marmara’nın yaşam kaynağı olan Kuzey Ormanları, 3. köprü, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul gibi rant projeleri ve inşaat sermayesinin yoğun saldırıları altında yok edilmeye çalışılıyor. Tehlike her gün biraz daha büyüyor. ‘Katil projeler’ uygulanmayan mahkeme kararlarıyla sürdürülürken, 250 milyon ağacıyla, suyunu ve nefesini İstanbul’la paylaşan Kuzey Ormanları, yaşamak ve yaşatmak için direniyor. Şimdi ağıt yakma zamanı değil, katil mega projeleri durdurma, İstanbul’a nefes olma zamanı diyerek, İstanbul halkını katil projeleri durdurmak için başlatacağımız ‘İstanbul’a Nefes Ol!’ kampanyasına çağırıyoruz” diyor; Kuzey Ormanları Savunması-İstanbul Kent Savunması... Kampanyanın ilk yürüyüşü 5 Temmuz Pazar, 17.00’de İstiklal Caddesi-Tünel’de yapılacak...


BİLİYOR MUSUNUZ?


-İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla T.C. Batum Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen ‘Batumlu Ressamlar Karma Resim Sergisi’nin 4-13 Temmuz tarihleri arasında Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde izlenebileceğini...

X