"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

İkramiye sözünü unutmayın

YAKLAŞIK 11 milyon emekli 3 Temmuz’da açıklanan enflasyon ile bir kez daha hayal kırıklığı yaşadı. Aylıklarında bir önceki 6 ayda gerçekleşen yüzde 4.76’lık enflasyon oranında artış olan işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin çoğunluğunun eline günlük 1 lira 70 kuruş geçecek. Yani emekli günlük artışla bir ramazan pidesi bile alamayacak. Enflasyon zammından umduğunu bulamayan emekli umudunu seçim meydanlarında vaat edilen ikramiyeye bağladı.
Çünkü AKP ile koalisyon hükümeti kurmaları gündemde olan CHP’nin emekliye yılda iki maaş tutarında, MHP’nin de yılda iki kez 1400 lira ödenmesine ilişkin vaatleri vardı. Hem Kılıçdaroğlu hem de Bahçeli seçim öncesi gittikleri her yerde, her ilde meydanlarda bunu açık ve gür bir sesle haykırmış, dile getirmişlerdi. 63. hükümetin kurulmasındaki “Olmazsa olmazlardan” biri de emekliye ödenecek ikramiyedir.
Gerek Kılıçdaroğlu gerek Bahçeli eğer AKP ile bir koalisyon oluşturacaklarsa, pazarlık masasında, seçim meydanlarında emekliye verdiği sözü unutmasınlar. AKP iki ikramiye yerine 100 liralık seyyanen zammın tüm emeklilere yansıtılması eğiliminde imiş.
Ancak 100 liralık seyyanen zammın emekliye iki ikramiye kadar yararı olmaz. AKP ile hangi parti hükümet kuracak olursa olsun ikramiyede ısrarcı olmalı, bu konu mutlak protokol altına alınmalıdır.
Eğer CHP veya MHP emekliye vaatlerini, sözünü yerine getiremezlerse inandırıcılığını yitirir, güven erozyonuna uğrarlar.
Özellikle TBMM Başkanlığı seçiminde ağır eleştirilere uğrayan, tepki toplayan MHP, koalisyon ortağı olması halinde bu tepkileri, eleştirileri emekliye ikramiye sözünü yerine getirerek belki bir ölçüde giderir.
Şükrü KARAMAN

UNESCO, Hasankeyf’i unuttu

HASANKEYF Gönüllüleri, tozlu raflara terk edilen antik kentin UNESCO tarafından unutulmasına tepkili. Tarih gönüllüleri, UNESCO’nun 9 kriterini taşıyan Batman’ın tarihi ilçesi Hasankeyf’in ‘Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmamasını biraz da politik kararlara bağlıyor.
Türkiye’deki Dünya Mirası Listesi’ndeki 15 yerin arasında Hasankeyf’in de yer almasını beklediklerine dikkat çeken Hasankeyf Gönüllüleri, konuşuyor: “Almanya’da 39’uncu Dünya Miras Komite toplantısında Türkiye’den üç eser için karar çıktı. İzmir Selçuk’taki Efes Antik Kent ve Diyarbakır Surları ile Hevsel Bahçeleri ‘Dünya Kültür Mirası’ olarak tescillendi. Oysa Ilısu Baraj Gölü tehdidi altında korunması gereken yerlerden biri de Hasankeyf’ti. 12 Bin yıllık Hasankeyf, bugün UNESCO’nun tescil ettiği Dünya Kültür Mirası’nda yer alabilecek ender yerlerden biri olmalıydı.”
Diyarbakır surları ile Hevsel bahçelerinin UNESCO kapsamına alınmasına karşı olmadıklarının altını da çizen tarih gönüllüleri: “Ilısu Barajı tehdidi altındaki Hasankeyf için uluslararası platformda hiçbir çabanın olmaması düşündürücüdür. Hasankeyf için yıllar önce dönemin İngiltere Başbakanı Tony Blair ile İngiliz Avam Kamarası milletvekillerince UNESCO için mektup gönderilmişti. Açık hava müzesi konumundaki Hasankeyf’in UNESCO’nun 9 kriterini taşıdığına defalarca dikkat çekildi. Hasankeyf’e komşu ilin surları ile bahçeleri UNESCO tarafından tescillenmesine kimsenin itirazı yok. Diyarbakır ve İzmir, politik bir kararla dünya mirası tarafından tescillendi.
Yıllardır uğruna kampanyaların düzenlendiği tarihi ilçe Hasankeyf’in kurtarılmasına yönelik ise kimsenin kılını kıpırdadığı yok. 130 Yıl süreyle Artukoğulları’na başkentlik yapan Hasankeyf, şimdi de son nefesini veriyor” diye mesaj veriyor.
Gazeteci Arif Arslan’ın ‘Yüz Yüze Batman’ kitabına da bakılmış olsaydı belki bugün Hasankeyf, dünya mairası kapsamında olacak bir tarihi mekân olurdu.


Ultrasona 6 ay sonraya randevu

ANKARA’nın göbeğinde randevulu sistemle çalışan, binası bakımlı, temiz, hani inanın pek de kalabalık olmayan bir üniversite hastanesi, bu hastanede ultrason çekimi için 6 ay sonraya randevu veriliyor, hem de bu hasta kanser hastalığı geçirmiş ve karın fıtığı ile ilgili ameliyat olacak. Yani rasgele bir vaka değil. Bunlar yetmedi, asıl acınacak durumu söyleyeyim, ‘para yatırılırsa ultrason çekimi aynı gün içinde oluyor’,(80 TL civarında bir para). Yani 80 TL yatırarak insan oluyorsunuz. Bundan 20 yıl önce Kemal Kılıçdaroğlu dönemi SSK hastanelerini malzeme yapanlar, ekranlardan eksik olmayanlar şimdi, yani 20 yıl sonra bir gitsinler bakalım hastanelere (ama torpilsiz, ama korumasız) sabahın 6’sında başlayan kuyruklar, koridorlarda uyuyan hastalar, vatandaşa fırça atan memurlar, çaresiz doktorlar. Sağlığa iyi yatırım yapıldı arkadaşlar, evet süslü binalar, taşeron sistem güvenlik, taşeron sistem temiz mekânlar, ama vatandaş yine kuyrukta, yine çaresiz, üstelik de hasta ve bakıma muhtaç. Harcadığınız paralar insan refahına katkı sağlamazsa, onun yaşam düzeyini iyileştirmezse neden harcarsınız o paraları muhteremler. Şimdi yeni hükümet kurulacak ve yeni bir sağlık bakanımız olacak, süslü koltuk ve çerez parası makam arabası zaten mevcut, helal olsun ama bu sorunlara çare bulamadığımız sürece insanların ‘çaresizlik düzeyi’ artıyor. Bakınız bir başka konu, maalesef Manisa’da açık kamyonete binen insanlarımız trafik kazasında öldüler, 15 kişi... Kişi başına milli geliri kâğıt üstünde yükselten ey siyasilerimiz, dünyanın hangi gelişmiş ülkesinde açık kamyonetle insan taşınır, bunların gelir düzeyi sizin açıkladığınız gibi olsa idi üç kuruş yevmiye ile tarlada çalışmaya giderken ölürler miydi, insaf insaf.
Ahmet Şükrü GÜRHAN

BİLİYOR MUSUNUZ?


-TÜRKİYE’nin en büyük konteyner limanı olan Tekirdağ Barbaros’taki Asyaport’a yarın 18.00’de yanaşacak olan ilk geminin MSC-Tokyo olacağını ve 5 bin paket yük bırakacağını, limanın resmi açılışının ise önümüzdeki aylarda yapılacağını...
-CHP’nde Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan sendikacı, yazar Yaşar Seyman’ın, Şafak Pavey’in Meclis Başkan Vekilliği’ne aday gösterilerek PM üyeliğinden istifa etmesiyle, PM’nin yeni asil üyesi olduğunu...

X