"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Hava kirliliğinden 29 bin kişi ölüyor

TÜRKİYE’de ve uluslararası çapta sağlık ve doğa koruma alanlarında çalışan 18 sivil toplum kuruluşu, ‘Temiz Hava Hakkı Platformu’ oluşumunu kurdu.

Platform, kömürlü termik santralların halk ve çevre sağlığı üzerindeki etkilerini izleyerek, temiz hava hakkının ve halk sağlığının korunması için çalışacak.m Yeşil Gazete’ye göre, platformu oluşturan dernekler: Çevre için Hekimler Derneği, Greenpeace Akdeniz, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER), İş ve Meslek Hastalıkları Uzmanları Derneği (İMUD), Pratisyen Hekimlik Derneği, Türk Nöroloji Derneği, TEMA Vakfı, Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği (TÜSAD), Türk Tabipleri Birliği (TTB), Türk Toraks Derneği (TTD), Yeşil Barış Hukuk Derneği, Yeşil Düşünce Derneği ve Yuva Derneği.m Hava kirliliği sigara kadar sağlığa zarar veriyor. Ülkemizde her yıl 2.879’u kömürlü termik santral kaynaklı olmak üzere yaklaşık 29 bin insan, hava kirliliği nedeniyle yaşamlarını kaybediyor.m Toraks Derneği: “Hava kirliliğinin giderek toplum sağlığını daha fazla tehdit ettiği bilinci ile yapılması planlanan 80 yeni kömürlü termik santralını önemli bir sağlık tehdidi olarak görüyor.” m Dünyada her yıl 3.7 milyon erken ölümün arkasında hava kirliliği ve kömürlü termik santrallar var.m Türkiye’de faaliyette olan 22 kömürlü termik santralın yaydığı parçacık madde, sülfür dioksit, nitrojen oksit, ağır metal ve kalıcı organik kirletici salımları ile hava kirliliğinin ana nedenlerinden biri olduğunun altı çizildi.m Türkiye’de kömüre bağlı elektrik üretiminin, 2009-2012 arasında % 40 artış gösterdiği, faaliyette olan 22 kömürlü termik santral bulunduğu ve kömürden üretilen elektriğin payının arttırılmasının 2012 yılından itibaren ulusal strateji olarak belirlendiği hatırlatıldı.

 

Öğretmen mutsuz...

 

EĞİTİM-İş, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle öğretmenlerin ekonomik durumlarını ortaya koyan bir araştırma yaptı. Araştırma sonuçlarına göre, öğretmenlerin % 89’u mesleğinden elde ettiği geliri yetersiz buluyor. 24 ilde 833 öğretmenle görüşülerek yapılan açıklamada öğretmenlerin % 79’u gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle mesleğine motive olamadığını, % 62’si gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle psikolojik sorunlar yaşadığını, % 61’i ise daha çok para kazanacağı bir iş imkânı olursa öğretmenliği bırakacağını belirtti. Yine katılımcıların % 83’ü gelirlerindeki yetersizlik nedeniyle öğretmenlik mesleğinin saygınlığının azaldığını düşünürken, % 85’i son 10 yılda alım gücünün düştüğünü ifade etti.SENDİKANIN ÖNERİLERİÖğretmenlerin maaşları yoksulluk sınırının üzerine çıkarılmalıdır. Ek ders ücretleri en az 25 TL olmalıdır. Yılda bir kez ödenen eğitim-öğretime hazırlık ödeneği, tüm eğitim çalışanlarına ödenmeli ve en az bir maaş tutarında olmalıdır. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde bir maaş ikramiye verilmelidir. İnternet hizmeti ücretsiz olmalıdır. Toplu taşıma araçları ücretsiz olmalıdır. Sınav görev ücretleri en az iki katına çıkarılmalıdır. Temsil tazminatı ödenmelidir. Öğretmenlere kira yardımı verilmelidir. Öğretmenlerin ek göstergesi 3600 olmalıdır. Çocuk yardımları artırılmalıdır.

 

500 bin Euro prim Anayasa’ya AYKIRI

 

Hava kirliliğinden 29 bin kişi ölüyor

 

Avrupa Şampiyonası’na 2016’da en iyi üçüncü olarak katılma hakkı kazanan A Milli Futbol Takımı’na verilen 500 bin Euro’luk prim dava konusu oldu. Av. Sedat Vural’ın, bu durumun Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırılığı gerekçesiyle Ankara 14. Asliye Ceza Mahkemesi’ne açtığı dava dilekçesi kabul edildi. İhtiyati tedbir talebi için Türkiye Futbol Federasyonu’ndan karar aslı istenildi, geldikten sonra ihtiyati tedbir talebinin incelenmesine karar verildi. TFF’nın, ek süre talebi üzerine, savunma ve belgelerin sunulması için 30 günlük ek süre verildi.

 

GÜNÜN SÖZÜ

 

“Kapitalizmin çıldırmış ortamında cehalet ve kabalık tasavvur edilebilecek en kötü yol arkadaşlarıdır. Topluma kolay gelsin!”Doğan KUBAN

 

 

Kimin malını kime sattılar

 

CUMHURBAŞKANI Erdoğan bir mülakatta cemaat için “Halktan aldıklarını geri alma mücadelesi veriyorum” diyor. Seçimler öncesinde Sayın Arınç, Ankara’yı parsel parsel satanlardan bahsetmişti, acaba bunlar hangi kurumlar kimin malını kime, nasıl sattılar? Yoksa sadece madalyonun bir yüzü mü? Ya diğer yüzü? Ufuk ALP

 

 

Biliyor musunuz ?

 


ATATÜRK ve Cumhuriyet dönemi projelerini ‘Akl-ı Kemal-Atatürk’ün Akıllı Projeleri’ adıyla kitap yazan araştırmacı yazar Sinan Meydan’ın bugün 15.00’te Caddebostan Kültür Merkezi’nde bir söyleşi yapacağını... m PROF. Dr. Celal Şengör’ün bugün 16.00’da Kadıköy Tarihçi Kitabevi’nde, “Bir İlericilik Programı Olarak Atatürkçülük’ konulu bir söyleşide konuşacağını... m CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun, elinde pirinç ile kürsüye çıkarak “Elimde dünyanın en kaliteli pirinci var. Çiftçiye maliyeti 2 TL, çiftçiden çıkışı 1.2 TL, markette satış fiyatı 6.25 TL. Bu adaletsizliği herkes duysun!... TMO, çiftçinin kara gün dostudur ama bugün kulağını kapatmış durumdadır” dediğini...

X