"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

EMASYA protokolü kalktı AKASYA protokolü geldi

AKP ve yandaşları bir dönem yürürlükte olan, EMASYA (Emniyet Asayiş Yardımlaşma) protokolünden sürekli şikâyet ederlerdi...

EMASYA Protokolü ile askeri birlikler ve kolluk kuvvetleri arasındaki işbirliği suretiyle ve özellikle terör bölgesinde kamu düzeninin sağlanması amaçlanmıştı. EMASYA Protokolü, askeri vesayete zemin ve darbe şartlarını hazırladığı gerekçesiyle AKP demokratlarının hedef tahtasıydı. Sonunda kaldırıldı ve sayısı unutulan demokrasi adımlarından biri olarak kutlandı/kutsandı!
6-8 Ekim ‘kalkışma provası’ndan sonra, iktidar kamu düzeninin ne kadar önemli olduğunu keşfetti. İç güvenliğin ne kadar önemli olduğunu fark etti ve alelacele bir iç güvenlik yasa tasarısı hazırlandı.
Polisin arama yetkisi (araç ve şahıslarda) arttırılıyor...
Polisin gözaltı süresi vali yardımcısı ve üst amirin denetiminde 24 saat olacak ve bu süre 48 saate kadar uzayabilecek. Gözaltına almada savcılık kısmen de olsa yetki kaybına uğruyor.
Kamu düzenini sağlayacağı düşünülen iç güvenlik paketinde, kolluğun yetkileri öne çıkıyor. İller İdaresi Kanunu m. 11’e yapılan eklerle, Vali ve Kaymakamlar, kolluk güçlerine doğrudan emir verme yetkisi ediniyorlar.
Sonuçta, sistemde adli kolluk bulunmadığı için, yürütmenin kontrolünde olan kolluk güçleri CMK’nın yetki alanında, kişi hürriyetleri ile ilgili takdiri faaliyetlerde bulunabilecekler ve savcılara ait soruşturma yetkisine uluorta müdahale edebilecekler.
Bu düzenleme, ‘kuvvetler ayrılığı’ ilkesinin açık bir ihlalidir.
EMASYA karşısında, kırmızı görmüş boğaya dönenlerin, AKASYA (AKP Asayiş ve Yardımlaşma) İç Güvenlik Yasası karşısında ne diyecekleri merak edilmiyor, nasılsa bir keramet bulurlar. S.T.Ö.


GÜNÜN SÖZÜ

“Sevgi yalnız bir insana bağlılık değildir. Bir tutumdur. Kişinin yalnız bir sevgi nesnesine değil, bütünüyle dünyaya bağlılığını gösteren bir kişilik yapısıdır. Kişi yalnız bir tek kimseyi seviyor, başka her şeye karşı ilgisiz kalıyorsa sevgisi sevgi değil, genişletilmiş bencilliktir.” Karl Marx

Otobüs ulaşımında % 20 indirim olmalı

BENZİN, motorin ve LPG fiyatlarındaki düşüş yüzde 20 dolayında... Buna karşılık şehir içi ve şehir dışı ulaşımın ana girdisi olan yakıt düşerken, taşıma fiyatları düşmedi. Üstelik, Ankara’da Belediye Başkanı Melih Gökçek, 3 hafta önce taksi ücretlerine zam bile yaptı.
Daha önce oto yakıtına yüzde 3-5 zam gelince hemen zam yapılırdı ve taksiciler, dolmuşçular, “Kurtarmıyor abi” diye zam isterlerdi. Şimdi yakıt düşünce belediyeler kent içi ulaşımda ve Ulaştırma Bakanlığı kentler arası otobüslerde neden fiyatları düşürmez? Ulaştırmada yüzde 20’ye yakın düşüş olması gerekir.
Ayrıca Ankara için önemli bir noktaya da değinmek isterim. Ankara’da belediye ve halk otobüslerinde öğrenci indirimi yüzde 25’tir. İstanbul’da, İzmir’de ve Türkiye’nin her kentinde ise öğrenci indirimi yüzde 50’dir. Ankara’da öğrencilere yapılan bu haksızlık 20 yıla yakın süredir devam etmektedir. Bu haksızlık düzeltilmelidir. Hatta Türkiye çapında dolmuşlarda da yüzde 50 indirim uygulanmalıdır. Bilindiği gibi, dolmuşlar öğrenciye hiçbir yerde indirim uygulamıyor. Bazı yerlerde, ilköğretim öğrencilerinden düşük ücret alınıyor, ama o da keyfe bağlı.
Cemil TURAN-Ekonomist

Aziz Nesin haklı mı

EMEKLİLERE 24 TL zam yapıldı!
Güle güle harcayın!
AKP’nin bu kıyağını unutmayın! Seçimde oylar % 60 olsun! Aziz Nesin haklı çıksın!...
Ahmet SEVİNÇ

CHP ve MHP’lilere uyarı


ALLAH rızası için CHP ve MHP’lilere diyorum ki...
Kılıçdaroğlu (ve Bahçeli) her toplantıda mutlaka şunu söylesin: “CHP (MHP) iktidarında sosyal yardımlar kesinlikle kesilmeyecek, hatta daha da artacaktır.” Bu millet bundan anlıyor; başka çare yok. Mehmet KARAKAYA
Elektronik mühendisi (48)


BİLİYOR MUSUNUZ?

KAYSERİ Milletvekili Şevki Kulkuloğlu’nun Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’na yönelttiği soru önergesinde “TC uyruklu kaç kişi hangi ülkelerde tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır. ABD’nin Guantanamo Cezaevi’nde TC uyruklu kaç kişi yatmaktadır? Bu kişilerin isimleri, yatma sebepleri nelerdir? Türkiye’ye iadeleri için herhangi bir takas girişimi ve anlaşması bakanlığınızca yapılmış mıdır? Yapılmışsa, kaç kişi Türkiye’ye iade edilmiştir; bunlar kimdir” diye sorduğunu...
ANKARA Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nin (AFSAD) 2013-2014 döneminde İstanbul, Diyarbakır, Şırnak ve Yüksekova’da çektiği fotoğraflardan oluşan ‘Gözaltında Kayıplar Cumartesi Anneleri/İnsanları’ sergisinin 10 Ocak’ta Çankaya Belediyesi Galeri Uray’da açılacağını...


SDP’den açıklama

SİVİL Dayanışma Platformu (SDP) imzasıyla dün şöyle bir açıklama yapıldı: “5 Ocak 2015 tarihinde çıkan gazete ilanlarımızla ilgili sanki bir destekleyenler imza listesi varmış gibi algı oluşturmaya çalışan bazı yayın kuruluşları, 2010 yılında platformun kuruluşunda manifestoya destek veren isimleri ilana destek veren isimler gibi göstermeye çalışmaktadır. Gazete ilanları platformun yönetim kurulu kararıyla yapılmış bir çalışmadır. 2010 yılında platformun kuruluşuna destek veren isimlerden destek talep edilmemiştir. Dolayısıyla yapılan haberler yalandır ve gerçeği yansıtmamaktadır.”
Dikkat edilirse dünkü “SDP ilanı anayasal düzeni yok sayıyor” başlıklı yazımızdaki eleştirilere ve bu ilan paralarının kimin ödediğine ilişkin bir yanıt verilmiyor. (www.sivildayanismaplatformu.org)

Karayalçın’ın listesi MYK’dan geçiyor

CHP’nin 40 kişilik İstanbul il örgütünün bugün MYK’dan çıkması ve listenin ondan sonra İl Başkanı Murat Karayalçın tarafından kamuoyuna açıklanması bekleniyor.
Kılıçdaroğlu, MYK tarafından atandığından yönetim kurulu listesinin de Ankara’dan geçmesi gerekiyor.
Bu arada Şişli olayının “adli bir olay, siyasi bir olay değildir” diyen Karayalçın’ın listeyi her grupla konuşarak tanzim ettiği belirtiliyor.
Muhalif kesimden eski bir yönetici, “CHP’nin geleceği açısından bu sözleri doğru sayamayız” dedi ve listede “sürpriz isimler beklediklerini” söyledi.
“CHP’yi iktidara getirmek istiyorsak, ilk öne kendi içindeki sorunları çözmeliyiz... Tozu halının altına süpürmemek gerekiyor artık” diye de ekledi.
CHP kulislerinde yeni listenin ‘tartışma’ konusu olabileceği iddia ediliyor. “Çünkü isimlerin çoğu yönlendirme sonucunda listeye girdi.”
İstanbul’da değişim ve yenilenme yaratma umuduyla İstanbul İl Başkanlığına atanan Karayalçın’ın “İl yönetimine eskileri alma yönündeki girişimlerinin örgütte şaşkınlıkla karşılandığı” ileri sürülüyor.
Kadıköy’den bir ilçe yöneticisi şöyle konuştu:
“Karayalçın’ın eski SHP’li arkadaşlarını listeye aldığına dair duyumlar, Karayalçın’ın daha işe yeni başlarken, ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabileceğini gösteriyor.”

ESKİLERİN’ AĞIRLIĞI

Başta belediye başkanları olmak üzere Ali Topuz, Şinasi Öktem, Süleyman Çelebi, Akif Hamzaçebi, Aydın Ayaydın ve Ercan Karakaş’ın önerilerini Karayalçın’ın ne ölçüde dikkate aldığı liste bugün açıklandıktan sonra ortaya çıkacak. Şimdiden şu sorular gündeme geldi:
“Yönetime, istifa eden il yöneticilerinden kimler alındı? Sarıgül’e yakın kimler var? Karayalçın için sandalyesini boşaltan Oğuz Kaan Salıcı’nın kendisine yakın bazı isimleri listeye koydurmak için ‘ağırlık’ sağlayabildi mi? Gürsel Tekin’e yakınlığı ile bilinen Özgen Nama (Sancaktepe) listede yer alacak mı?”

X