"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Ekonomik kriz vatandaşı vurmuş

MİLYONLARCA kişinin merakla beklediği enflasyon rakamları açıklandı.

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre, 2018 Aralık ayı enflasyonun açıklaması ile birlikte, bir önceki ay yüzde 21.62 olan yıllık enflasyonun yüzde 20.30’a gerilediği ifade edildi. Enflasyon rakamlarına göre memur, sözleşmeli ve memur emeklisi yüzde 10 civarında zam alacak.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu CHP Grup Sözcüsü, Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, emekli, memur ve sözleşmeli çalışanların alacağı yüzde 10’luk zamma tepki göstererek şöyle konuştu:

“Makyajlı enflasyon rakamları ile halkı aldatanlar kendi maaşına yüzde 26 zam yapıp, emekliye, memura yüzde 10’luk zammı reva görüyor. Ekonomik kriz vatandaşı vurmuş. Millet perişan, gıda fiyatlarındaki enflasyon yüzde 50’yi bulmuş” dedi.

Toplumda gelir dağılımındaki adaletsizlik günden güne açılmıyor mu?

 

SESSİZLİĞİ ÇIĞLAŞAN KADIN

KİMSELERE sormadan yağan

Güzel yağmurlar sonrası

Sessizliği çığlaşan kadın

‘Kaldırım Serçesi’, ‘Keşanlı Ali’ ve niceleri...

Güle güle Gülriz Sururi.

Ahmet Kadri ERGİN

 

DR. BÜLENT ŞIK’IN BAŞINA GELENLER

DÜNKÜ yazınızda ‘Trakya’yı tehdit eden kanser’ olgusuna dikkat çeken bir okur mesajı yayınlamışsınız. Bu konularda çalışmalar yapan bilim insanı Dr. Bülent Şık hakkında, Ergene havzasında halk sağlığını ciddi boyutlarda tehdit eden bulguları açıkladığı gerekçesiyle 12 yıla kadar hapis istemiyle bir iddianame hazırlanmış. Halk sağlığı konusunda bilimsel çalışma yapmanın neresi suç, ben anlayamadım. Anlayan var mı acaba?  İlhami MESUT

 

BİLİYOR MUSUNUZ

- BÖLGEMİZDEKİ gelişmelere ilişkin çarpıcı analizleriyle bilinen gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller’in, Kadıköy Moda’daki Tarihçi Kitabevinde cumartesi günü 16.00’da ‘Amerika’nın Suriye’den çekilmesi’ konusunda okurlarla sohbet edeceğini...

 

MESAJ PANOSU: İSTANBUL’DA SURİYELİ SAYISI 500 BİN OLDU

- AJANS Press’in yaptığı araştırmada 2018 Aralık verilerine göre, geçici koruma altındaki Suriyeli sayısı 3.6 milyon olarak görülürken, en fazla Suriyelinin yaşadığı yer ise 557 bin ile İstanbul oldu; ikinci Urfa’da 453 bin, üçüncü Hatay’da 444 bin, dördüncü Gaziantep’te 442 bin kişi yaşıyor.

- 5-6 Ocak 2019’da, yani bu hafta sonu, 30’u aşkın ilden yüzlerce kadın Fulya Sanat Merkezi’nde buluşuyor. 164 kadın ve LGBTİ+ kurumunun çağrısıyla yapılacak olan ‘Türkiye Kadın Buluşması’nın sloganı “Haklarımız, hayatlarımız, kazanımlarımız bizim!” olarak belirlendi. Buluşmadan sonraki hafta sonuç bildirgesi yayınlanacak. Kadınlar birlikte güçlü!

- İSTANBUL milletvekilleri Dr. Ali Şeker ve Gamze Akuş İlgezdi, ‘Beşiktaş Yarışıyor’ adıyla yapılan deneme sınavındaki soru ile ilgili Bakan Ziya Selçuk’a “Toplumun bunca kutuplaşması yetmiyormuş gibi masum çocuklarımızı da birbirine düşman etmek ve kutuplaştırmak doğru değildir. Çocuklarımızı bu şekilde bölemezsiniz. Buna asla izin vermeyeceğiz” dediler.

 

Adalıların baskısı sonucu aday oldu

BELEDİYE başkan adayları arasında ilk kez ilginç bir ‘aday’la tanıştık; Nurhan Çetinkaya... Üretken, adalıları kurtaracak projeleri dikkat çekiyor.

Sanayici, aynı zamanda CHP Bakırköy Meclis üyesi.... Adalı başta kadınlar olmak üzere 2500 imzalı bir dosya ile Kılıçdaroğlu’na başvurmuşlar ‘adaylık’ talebi için... Çetinkaya, ardından Ankara’ya gitmiş; Kılıçdaroğlu ile tanışmış; o da “Çok sevindim, gidin çalışın” diyerek kutlamış kendisini... (Kılıçdaroğlu’nun ‘git çalış’ demesi ünlüdür.)

Çetinkaya “Ermeni alt kimliği ile TC vatandaşlığını onurla taşıyorum. Yaşadığım yeri güzelleştirmek ve daha doğrusu yurduma hizmet için adaylık başvurumun değerlendireceğini umuyorum” dedi.

Kınalıada Platformu’nun kurucusu olarak 7 yıl süreyle bilim insanları, aydınlar ve gençlerle ‘Bizim Ekip’ adıyla şimdiden ‘üretim’e başlamışlar Adalar’da... ”Bizi aday olursak görün” diye iddiasını ortaya koyuyor. Kendi içindeki dinamiklerle gelir elde ederek, her birinin ayrı sorunları olan Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı’yı ayağa kaldıracaklarını anlatıyor.

Esas Kurtuluşlu olduğunu, 1967’den beri de Kınalı’da oturduğunu söyleyen ”Ne iş yaparsınız? sorusuna “Elektrik ve demir-çelik imalatları yaparım, esas imalat sanayicisiyim, demek doğru olur. Urfa Harran Üniversitesi’nde gemi, 20’ye yakın hidroelektrik baraj yaptım” diyor.

 

BEŞİKTAŞTA ESAS SORUN İŞSİZLİK

BEŞİKTAŞ’ta aday adayı Fidan Aslan Eroğlu, Türkiye’nin ilk ve tek kadın OSB Başkanı olduğunu belirterek, mahalleleri gezerken talep ve beklentilerini tek tek not aldığını ve ‘Türkiye’nin kaymağını yiyenlerin oturduğu’ söylenen Beşiktaş’ta 1 numaralı talebin ‘iş’ olduğunu söylüyor. Eroğlu “Önceleri gelen 10 talepten 8’ini erkeklerden duyarken, bu sefer 10 talepten 8’ini kadınlardan duyuyorum ve 1 numaralı talep iş.” diyor. 

 

 

Suriye zeytinyağından pis kokular geliyor!

SURİYE’nin Afrin bölgesinden ihraç kaydıyla getirilip iç piyasaya sürülen ve fiyatların düşmesine neden olan zeytinyağı ithalatının peşini bırakmayan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu; Suriye’den ne kadar zeytinyağı ithal edildiğinin herkesten gizlendiğini belirtti. Bakırlıoğlu; Bakanlıklardan ve Tarım kredi Kooperatifleri Merkez Birliğinden aldığı bilgilerin birbirini tutmadığını kamuoyunun ve zeytin üreticilerinin gerçekleri öğrenmek istediğini söyledi. Bakırlıoğlu’nun sorusuna;

Tarım ve Orman Bakanı Bütçe görüşmelerinde 600 ton,

Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği 1.550 ton

Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü 4.300 ton

Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğü ise, 20 milyon dolar değerinde, yani 10.000 ton zeytinyağı ithal edildiği bilgisi verildi.

Daha da vahimi, ihraç edilen ülkelerden talep geldikçe ithalata devam edileceği söylendi.

Bakırlıoğlu “Hükümet Türk çiftçisinin ürettiği zeytinyağını değerlendirmek ve ihraç etmek yerine, Suriye’li çiftçilerin zeytinyağını satarak birilerinin cebini doldurma derdinde olması esefle kınanacak bir durumdur. Hükümet bu skandala son vermeli ve Suriye’den zeytinyağı ithalatını hemen durdurmalıdır” diyor.

Haksız mı?

X