"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Doğru yoldayız

Gelişmiş ülkelerde her 4 öğrencinin 3’ü mesleki-teknik eğitim-öğretim yapılan okullara gidiyor. Bizde ise 300 yıldır sadece 1 öğrenci üretime dönük eğitim almakta. İşte bu nedenle orta gelir tuzağında sıkışıp kaldık. Kişi başına düşen milli gelirimiz 10 bin dolar sınırını geçemiyor.

50-60 yıl kadar önce bizden çok kötü halde olan Güney Kore, Çin, Malezya gibi ülkeler 3-4 kat ilerimize geçtiler. Tarım, hayvancılık, sanayi, eğitim, ulaşım, haberleşme, eğlence, tıp tamamen dijital devrelerin ve yazılımların eline geçti. Bu durumu endüstri 4.0 olarak ifade ediyoruz.

Günlük hayatta kullandığımız 50 kadar cihazın tümü 10 yıl içinde daha akıllı hale gelecek.

Gemi, tank, uçak, araba, füze, bilgisayar, telefon, kamera, radar, uydu yapabiliriz. Ancak bunları işleten yazılımları dışardan alırsak 1 kuruş kazanamayız.

O halde okula giden 20 milyon gencimize yazılım, kodlama gibi dijital bilgileri vermeye başlamalıyız. 1 milyon öğretmen bu konuyu kendisine dert edinmelidir.

21. yüzyılda sömürülen, köle devletler kümesinde bulunmamak için kendi yazılımlarımızı üretecek teknik elemanlar yetiştirmeliyiz. Amatörce üç-beş sayfa kod yazmaya bulaşan bir çocuk ilerleyen zamanda bu konuda yükseköğrenim görme hevesiyle dolacaktır. Yazılım konularını küçümseyenlere kulak asmayınız.

Bütün ilkokul, ortaokul ve liselerde kodlama, elektronik ile ilgili çalışmalar yapılıyor olması doğru bir rotadır. Her okulumuz meslek lisesine dönüşmektedir...

Gidişat doğrudur. Ali ÖZDEMİR

 

GÜNÜN SÖZÜ

“Demokratik bir yarışma sayılması gereken seçim çalışmaları sertlikle, gerginlikle, karşılıklı sataşma ve küçük kavgalarla sürüyor. Seçim çok şeydir ama her şey değildir. Yurttaşları ayıran, birbirine karşıt duruma getiren, gelinen yerleri ve katları özel mülkü yapan bir kurum olarak algılanmamalıdır.” Yekta Güngör ÖZDEN

HANRİ BENAZUS, 12 ATATÜRK KİTABIYLA TÜYAP’IN GÖZDESİ

İZMİR TÜYAP Kitap Fuarı’nın sektör açısından ayrı bir yeri var. 6-14 Nisan tarihleri arasında yapılan fuar her sene daha fazla ziyaretçi çekiyor. Yayınevleri, 2017 yılında 444 bin 341, 2018 yılında 483 bin 725 ziyaretçi çeken fuarın yükselen kâğıt fiyatlarından dolayı sıkıntılar yaşayan sektörün yaralarına az da olsa merhem olacağını düşünüyorlar.

Fuarda İzmirlilerin en çok ilgi gösterdiği yazarlardan biri yine İzmirli bir yazar. Türkiye’de en kapsamlı Atatürk arşivine sahip olan araştırmacı yazar Hanri Benazus’un İleri Yayınları’ndan çıkan 12 kitaplık özel “Atatürk seti” özellikle öğrenciler arasında çok rağbet görüyor. Benazus, ‘Atatürk ve Çocuk’, ‘Atatürk ve Gençlik’, ‘Atatürk ve Eğitim’, ‘Atatürk ve Cumhuriyet’, ‘Atatürk ve Çağdaşlık’, ‘Atatürk ve Kadın’, ‘Atatürk ve Tarım’, ‘İnsancıl Gülümseyişi ile Atatürk’, ‘Atatürk ve Doğa Sevgisi’, ‘Atatürk ve Deniz Sevdası’, ‘Asker ve Atatürk’, ‘Atatürk ve Aramızdan Ayrılışı’ başlıklarıyla tüm Atatürk arşivini genç kuşakla paylaşmış. Hanri Benazus kitaplarını bizzat kendisi imzalıyor.

Yine İleri Yayınları’ndan çıkan Serap Yeşiltuna’nın ‘İzmir’in Dağlarında Çiçekler Açar’ başlıklı kitabı ise ünlü ressam Mustafa Ali Kasap’ın etkili çizimleriyle ilk kez İzmirlilerin beğenisine sunulmuş ve fuarda çok ilgi görmüş.

 

İNATLAŞMA OLUNCA DP’YE GEÇİP CHP’Yİ EZDİ

MİLLETVEKİLİ seçiminde CHP’nin yüzde 60 bandında oy aldığı Ayvalık’ta son seçimde ise yanlış aday seçimi sonuca yansıdı. Önce CHP’den aday gösterilmeyen, ‘Halk Hareketi’nin ısrarı ile DP’den seçime giren Mesut Ergin, nefes kesen yarışta CHP’li Rahmi Gencer’i geçip başkan oldu.

Ergin yüzde 39.78 oyla başkan seçilirken, Rahmi Gencer yüzde 38.13, MHP’li Nazmi Başaran ise yüzde 19.43 oyda kaldı.

Ayvalık’ta elde ettikleri zaferle Türkiye’ye örnek olduklarını vurgulayan Başkan Ergin, “Ayvalıklılar iki dayatma adaya ‘Hayır’ dedi. ‘Benim istediğim olacak’ dedi ve Ayvalık halkının istediği oldu” diye konuştu. Ayvalık’ta oturan bazı işadamların Gencer’in yeniden adaylığı konusunda Kılıçdaroğlu’ndan destek istedikleri konuşuluyor.

93 üyeden oluşan Balıkesir büyükşehirde AKP 43, CHP 38, İYİ Parti 6, MHP ve DP de 3’er sandalyeye sahip oldu. Mesut Ergin daha önce Ayvalık’ın beldesi Küçükköy’de belediye başkanlığı yapmıştı.

 

GİRESUN VE BULANCAK

CHP Giresun’da seçimi 280, Bulancak ilçesinde de 95 oyla kaybetti. AKP’li Aytekin Şenlioğlu 30.306 oyla (yüzde 48.84) Giresun başkanlığını CHP’den alırken, CHP adayı Kerim Aksu 30.026’da (yüzde 48.39) kaldı; üç dönemdir AKP’li olan Bulancak’ta CHP’li olan Necmi Sıbıç 11.763 oyla seçimi kaybederken, AKP adayı Recep Yaker 11.858 (yüzde 46.97) oyla kazandı.

İSTANBUL’un ilk şehir ve bölge plancısı olan ve Beylikdüzü’nde belediye başkanı seçilen Mehmet Murat Çalık, mazbatasını aldı.

 

 

İttifaklar ne getirdi, ne götürdü

BU seçimlerde sonucu belirleyen ittifaklar oldu. Seçmen partilerin yukarıdan yaptığı ittifakı aşağıda onaylamadı. Birçok il ve ilçede sonuçlara bakarsanız durumu görürsünüz...

CHP-İYİ Parti ittifakı başta Trakya olmak üzere birçok bölgede tutmadı. Bunun en iyi örneği Balıkesir ve Denizli seçim sonuçlarıdır.

Yine HDP-İYİ Parti zıtlaşması birçok yerde İYİ Partiye dolayısıyla da CHP’ye seçim kaybettirdi. Sanılanın aksine SP ile ittifak hayata geçirilemedi.

AKP-MHP ittifakı da aşağıda onaylanmadı...

SP de birçok il ve ilçede CHP ve İYİ Partiye aldığı oylarla seçim kaybettirdi.

Demokrat Parti de CHP ve İYİ Partiye birçok yerde seçim kaybettirdi.

En açık ve en acı örnekse Balıkesir seçimleri... Balıkesir’de DP’nin aldığı oylarla İYİ Parti seçim kazanabilirdi. Balıkesir’de HDP’nin aldığı oylarla da seçim kazanabilirdi.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün. CHP ve İYİ Parti kurmayları İttifak ve ittifakın pratik sonuçlarını takip etme konusunda kötü bir sınav verdiler. Birçok il, ilçe ve beldede AKP ve MHP’nin kazanması bu kurmaylar sayesinde oldu.

Erdoğan ve Bahçeli bu kurmaylara ne kadar teşekkür etse azdır

X