"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatı=Politika

HALKIN egemenliği temeline dayanan demokratik yönetimlerde sorunların çözümü, seçimle gelen politikacılardan oluşan parlamentonun görevidir.
Bu nedenle, seçmenlerin bu görevi yapacak politikacıları seçmesi, politikacıların bu görevi gerektiği gibi yapması, ülkenin durumu ve gelecek açısından yaşamsal önem taşır. Türkçe sözlük, politika karşılığı iki açıklama vermiştir:
“Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatı.”
“Bu hedefe varmak için karşısındakilerin duygularını okşamak, zayıf noktalarından veya aralarındaki uyuşmazlıklardan yararlanmak gibi yollarla işini yürütmek.”
Bu başlık altında, demagog, çıkarcı, yağcı, kışkırtıcı, lobici, politikacı tipleri yer alır.
Özellikle seçim dönemlerinde, partiler, politikacılar, afiş, pano, el ilanı, gösteri, miting, toplantı; radyo, televizyon, bilgisayar, akıllı telefon tablet aracılığı ile propaganda, politik pazarlama, siyasal reklam yaparlar. Gerçekdışı, sanal, soyut, yapay algı yaratmaya, oy toplamaya çalışırlar.
Sağlıklı politika sanal değil gerçektir.
Çözüm, ‘Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatını’ gerçekleştirecek politikacıyı seçmektir.
Prof. Dr. Özcan KÖKNEL


GÜNÜN SÖZÜ

“Dünyayı dert edinenin dünya kadar derdi olur.” Yunus Emre

‘CENAZEME HALKIMI İSTERİM’

LEVENT Kırca’nın cenazesi istediği gibi kaldırıldı; Kemal Kılıçdaroğlu ve ekibi dışında siyasetçilerden pek kimse yoktu. İstediği ‘Halk’ vardı açıkçası... Kırca ile birlikte çocuk hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Özdemir İlter’in cenazesi de kaldırıldı.
Şarköy’de iki yıl önceki sözlerindeki, vasiyetinde söyledikleri gibi... 2012 Ağustos ayında Levent Oto Sanayi Sitesi’ndeki bürosuna giderek kendisini Şarköy’e davet ettiklerini söyleyen Şarköy’ün Sesi Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Yakup Önal’ın çektiği görüntüde Levent Kırca bakın ne demiş o zaman:
“... Gelmez demeyin, gelirler bunlar, arsızdır gelirler. Çünkü gelecekler, vatandaşlar yuhalayacaklar, yuhalayan vatandaş fişlenecek, hadi cenaze töreninden içeri. Cenazede tören yapmak yasaklanacak, millet cenazesini el altından kaldırmak zorunda kalacak. Böyle bir şeye bir mevta olarak alet olmak istemiyorum. Ben cenazemde bir halkımı isterim, bir Allah’tan rahmet, gerisini s..tir et.”
Levent Kırca’nın cenazesine ‘rekor’ katılım oldu denilebilir. Görüldüğü kadarıyla cenazeye katılan tek işadamı olduğu söylenen işadamı Yılmaz Ulusoy, “Ben Samsun’da Oda Tiyatrosu başkanıydım; Levent Kırca da genç ve başarılı bir oyuncuydu” dedi. Beraberinde halk müziği sanatçısı Ümit Tokcan da Samsun’dan hemşerisi idi Kırca’nın... Az sonra yanlarına gelen Ressam Sali “Ölürken de büyük adamlığını gösterdi sevgili dostum” dedi.
Cenazeye kimler katıldı, kimler çiçek gönderdi;

LEVENT KIRCA VE ÖZDEMİR İLTER’İN CENAZELERİ KALDIRILDI

SANATÇI Levent Kırca ve çocuk hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Özdemir İlter’in cenazeleri dün öğle namazından sonra Levent’teki Afet Yolal Camii’nden kaldırıldı. İki cenaze dolayısıyla cemaat cami avlusuna sığmadı.
Görülebildiği kadarıyla, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte Kırca’nın eski eşi Oya Başar, kızları ve oğlu, Mustafa Alabora, Sezen Cumhur Önal, Enis Fosforoğlu, Nilgün Belgün, Orhan Gencebay, Nuri Alço, Ferdi Altuner, Selahattin Taşdöğen, Demek Akbağ, Levent Üzümcü, Tarık Ünlüoğlu, M. Ali Erbil, Ümit Tokcan, Arzum Onan-Mehmet Aslantuğ, Süheyl-Behzat Uygur, Erol Evgin, Nevra Serezli, İrfan Tüzün, Prof. Kemal Alemdaroğlu, Yasemin Yalçın, İlyas İlbeyi, Mustafa Sağyaşar, Ercan Karakaş, Yaşar Okuyan gibi pek çok medya, sinema, tiyatro, dizi sektöründen ve üniversite çevrelerinden çok sayıda sanatçı da cenaze törenin de hazır bulundu. Levent Kırca’yı candan seven vatandaşların ise daha ağırlıklı olması dikkat çekti.
Çiçek gönderenlerden tespit edilebilen bazı isimler de şöyle:

Fazıl Say, Genco Erkal, Göksel Kortay, Oğuz Gürsel, Uğur Dündar, Filiz Akın- Sönmez Köksal, Umur Bugay, Ekrem İmamoğlu, İlker Başbuğ, Nedim Saban, Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, , Murat Karayalçın, Prof. Dr. Agop Katoğyan,
Prof. Dr. Aysel Çelikel, Prof. Dr. Mehmet Haberal, Can Daver, Tarık Akan, Müjdat Gezen, Üstün Sanver...
Vatan Partisi, Aydınlık ve Ulusal Kanal’ın çiçekleri ağırlıklıydı. Bu arada ‘İzmit Levent Kırca-Oya Başar İlköğretim Okulu Müdürlüğü’, Bodrum Filmleri Festivali, Oyuncular Sendikası, 68’liler Vakfı, Amerika Atatürkçülük Derneği, Vardiya Bizde Platformu, Küçükçiftlik, Kavran, Yarsuvat ailesi ve Odatv de çelenk göndermişlerdi. Bir amiralin de “canım kardeşim” diye çiçek gönderdi.
Tabutu başında Kırca’nın kızı ve oğullarının döktüğü gözyaşları ise cenazeye katılanları duygulandırdı.
Bir grup genç sık sık ‘Mustafa Kemal’in Askerleriyiz’ diye bağırdı ve cenazesi alkışlarla uğurlandı.

YÖK, KİTAPSIZ HOCALARA KARŞI ÇARE ÜRETMELİDİR


GAZETELERİN verdiği kitap eklerini inceliyorum. Okuyan sayısı internet nedeniyle azalsa da yine yüzlerce kitap yayımlanıyor her ay. Peki 200’e yakın üniversitesi olan bu ülkede, öğretim elemanları kaç kitap yayımlıyorlar? Üniversitelerin kendi basımevleri de var. Ne üretirler? Konferans duyurularını basarlar sadece. Öğrenci kitap bekliyormuş, öğretim elemanı kitap olmazsa dersi verimli olarak yürütemiyormuş... Bunlar rektörlerin umursadığı konular değildir.
Öyleyse ne yapılmalı? 1. Doçent olmak için bir ders kitabı yazma koşulu getirilmelidir. 2. Profesör olmak için 2 ders kitabı yazma koşulu olmalıdır.
Üniversitelerimizde öyle çok sayıda “Kitapsız” hoca var ki, sayısını belirlemek olanaksızdır. Eğitim enstitüsü üniversiteye bağlanmış... Taa o zamandan kalma öğretmen, görevini aynen sürdürüyor. Ne bir konferansa katılma ne bir bildiri hazırlama ne bir kitap yazma...
YÖK, bir kararname değişikliği ile üniversiteleri canlandırabilir; hocalarını kitapsızlıktan kurtarabilir. Zaten, verdiği dersin kitabını yazamayacak “hoca” durmasın üniversitede, emekliliğini istesin, rahatına baksın.
Prof. Dr. Emrullah
GÜNEY- DİYARBAKIR

TAŞERONLARI KANDIRIYORLAR


TÜRKİYE Kamu Taşeron İşçileri diyor ki: “13 yıldır her seçim öncesinde ‘kadro masallarıyla’ kandırıldık. Birçoğumuz inandık, birçoğumuz güvendik, ama gördük ki hep kandırılmaya devam ettik. Seçim öncesinde yine spekülasyonlar dönmeye başladı. Seçim malzemesi yapılmaya, seçim öncesi kandırılmaya, gözümüz boyanmaya başladı. Artık yeter diyoruz, vaat değil icraat zamanı tüm siyasi partiler.”

VORDONOSİ BATIĞINA DALIŞ


İSTANBUL’un Prens Adaları’ndan biri olarak nitelendirilen, Dragos ile Küçükyalı arasında ilçe kıyılarının 300 metre açığında bulunan ve birçok arkeolojik eser barındıran tarihi Vordonosi Adası, Maltepe Belediyesi’nin desteklediği keşif ekibi tarafından bugün görüntülenecek. Bin yıl önce meydana gelen büyük İstanbul depremi sonrasında sular altında kaldığı belirlenen ve üzerindeki manastır kalıntılarıyla dünyadaki önemli doğal yapılardan biri olarak kabul edilen adanın, dalış turizmine açılması ve doğal güzelliklerinin tanıtılması amaçlanıyor.

MESAJ PANOSU

-DEVLETTE tedavülde olan geçerli akçe: “Balık ‘baş’tan kokar.” Bütün yaşananlar; milletin, arsızlıkların daniskasıyla imtihanıdır! İstifa, haysiyetli bir davranıştır, kültürümüzde yeri nedir, göreceğiz! H.H.
-13 yılda 6 katliam, 523 ölüm, sıfır istifa, hep yayın yasağı... Katil kim? Şilan DEMİR
-TOPLUMSAL olaylarda güvenlik güçlerinin görev yapan gazetecilere de gösterici muamelesi yapması kabul edilemez. Mehmet Ali DİM

X