"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Çocuklarını imam hatibe göndermek istemeyene de saygı göstermek gerekir

ARALIK ayının sonuna gelinmesine rağmen imam hatip okullarına kayıt olmak zorunda bırakılan çocukların sorunlarının halen çözüme kavuşturulmadığını belirten Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı, konuyu Meclis gündemine taşıdı.

‘Ailelerin feryadını’ duyun diye seslenerek Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın konu ile ilgilenmesini istedi.

Atıcı, Bakan Avcı’ya sordu:
“Sayın Bakan, aralık ayının sonuna geldik, halen imam hatip okullarına kayıt olmak zorunda bırakılan çocukların sorunları çözülemedi. Ailelere ya açık lise ya da imam hatip lisesi dayatılıyor. Kendi rızalarıyla çocuklarını imam hatip lisesine gönderen ailelere saygı duyuyoruz. Sizin de aynı saygıyı çocuklarını imam hatibe göndermek istemeyen ailelere göstermeniz gerekiyor. Bu sorunun da acilen çözülmesi gerekiyor. Bir örneğini makamınıza ileteceğim. Ancak bütün ailelerin bu feryadını duymak gerekiyor. Zorla din eğitimi aldırmanın doğru olmadığını sizinle daha önce de konuşmuştuk, siz de bu konuda aynı fikirde olduğunuzu söylemiştiniz. Bu konuya eğer bir el atabilirseniz çok memnun olacağım.”

 


En büyük zimmet suçu

 


CHP Trabzon Milletvekili Av. Haluk Peşken, Halkbank’ta işlenen zimmet suçunu yargıya taşıdı.
Ve dedi ki: “Türkiye’nin bankacılık tarihinde bir seferde yapılmış olan en büyük zimmet suçudur. Sayıştay yıllarca Halkbank’ta yapılan usulsüzlükleri tespit etmiş, ancak hiçbir devlet kurumu dolandırıcılıkla ilgili bir işlem yapmamıştır. Bankaya borçlu grup kredilerini ödeyemediği halde kredi limiti artırılmıştır. Teminat olarak ise kamu arazileri gösterilmiştir. Devletin bankasına, devletin arazisi teminat gösterilmiştir. 30.06.2012 tarihi itibariyle grubun, kredi taksit ve faiz ödemelerinde zorlandığı, 823 milyon TL tutarındaki T. Halk Bankası’na ait risklerle birlikte bankalara olan toplam nakdi ve gayrinakdi risklerin 2.380 milyon TL’ye ulaştığı tespit edilmiştir.”

 


Saraç: CHP merkeze çekilmemeli

 


CHP İstanbul İl Kongresi’nde neler oldu? Üç adaydan biri olan Necdet Saraç “Duyduk, gördük, söylüyoruz” diyor ve süreçi şöyle eleştiriyor: “Bu çıkışta üç konuda açık itirazımız vardı: Birinci itirazımız, partimiz Cumhuriyet Halk Partisi’ni daha da merkeze çekmek ve daha da etkisiz kılmak isteyen anlayışaydı. İkinci itirazımız, bir sol partiye kadro ve il başkanı değil de sanki bir şirkete genel müdür ya da zengin bir işadamını seçmek isteyen anlayışaydı. Üçüncü itirazımız ise, partinin tek renkli ve tek sesli hale getirmeye çalışan anlayışa karşıydı.”

 


Biliyor musunuz


CHP kongresine dava

 


-CHP İstanbul il kongresi sonrasında seçim kuruluna, ‘kadın ve gençlik kotasına uyulmaması’ nedeniyle Beyoğlu’na yapılan itirazdan sonra delege Prof. Dr. Tolga Yarman’ın da kongrede yapılan hukuksuzluklar, usulsüzlükler, tüzüğün çiğnenmesi nedeniyle kongrenin iptali için İl Seçim Kurulu’na (Çağlayan) başvuru dilekçesi verdiğini...
-İBB meclis üyesi Hüseyin Sağ’ın şikâyeti üzerine Ebru Gündeş ve eşi Reza Zarrab’ın Kanlıca’daki bitişik yalılarının İBB tarafından yıkılma kararı üzerine Beykoz Savcılığı’na verdikleri ifadede Ebru Gündeş’in “Ben bunları yapmadım, Reza yaptı”, Reza Zarrab’ın da “Ben yapmadım, mimar (Hakkı Süha Gökdemir) yaptı” biçimindeki sözleri üzerine savcının da “Üçünüz de suçlusunuz” demesi ile ilgili haberin Twitter’da 22 binden fazla tepki mesajı aldığını...

 

 

Karayalçın Ankara’ya döndü

 


CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda 13 ay görev yaptıktan sonra seçimde aday olmayan Murat Karayalçın dün 16.00 uçağı ile Ankara’ya döndü. Atatürk Havalimanı’nda kendisini görev yaptığı arkadaşları Fuat Keskin, Ali Fatinoğlu, Şerdil Odabaşı, Mehmet Sevim, Nazım Ekinci, Tülay Ateş ve özel kalem müdürü Ümran Göçen tarafından uğurlandı. Karayalçın bundan sonra Kıbrıs’taki ‘hocalığına’ devam edecek, ayrıca Kültür Üniversitesi’nde de iki haftada bir kamu yönetimi dersleri verecek.

 


Yeni iki üyeden açıklama

 


ÖNCEKİ günkü “CHP kongresine damgayı Ataşehir-İlgezdi vurdu” yazısında, yeni il yönetim kurulu üyesi seçilen İBB meclis üyeleri Hakkı Sağlam ve Serdar Bayraktar, haklarında açılan bir soruşturma için şu açıklamayı yaptılar:
-Hakkı Sağlam: Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yaptığı plan değişikliğine karşı vekil aracılıyla dava açtık. Dava için bilirkişi raporu olumlu verildikten sonra davanın ret edildiğini bir yıl sonra 4.6.2015 tarihinde duyduk. 5.6.2015 günü idare mahkemesi kalemine gittim, dilekçe vererek dosya örneğini ve kararı aldım ve fiilen olayı öğrendim. Aynı gün Avukat H.’yi vekillikten azlettim. Hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunarak ayrıca baroya ise şikayet ettim. İl Başkanlığımıza yazılı başvuruda bulunarak kendi hakkımda suç duyurusunda bulundum.
Hakkımda herhangi bir işlem tesis edilmedi. Dava öğrenme tarihinden itibaren feragatin geçersiz olması ve kamu davasına dönüşmesi gerektiği gerekçesiyle ayrı ayrı temyiz ettik. Danıştay’dan henüz bir sonuç yoktur.
-Serdar Bayraktar: Daha önce azlettiği vekilinin feragat dilekçesi mahkeme tarafından azil yokmuş gibi dikkate alınarak karar verilmiştir. Bu durumda kusuru olup olmadığı tespit edilmeden hakkında disiplin işlemi yapılmış ancak disiplin kurulu benim mahkemenin yanlış kararından sorumlu tutulamayacağı gerekçesiyle herhangi bir ceza verilmesine yer olmadığına (beraatına) karar vermiştir. Doğrusu budur.

 


Din, dil, ırk ayrımı yapmayız

 


DOĞU ve Güneydoğu bölgelerinde teröristler birçok okulu ve devlet kurumlarını yakıp talan ettiler. Bunun yanı sıra Çukurova bölgemizde de yine bazı il ve ilçelerde özellikle okullara, sağlık ocaklarına karşı yakma ve taşlama, tahrip etme, silahla tarama eylemleri oldu. Tarsus’ta Güneydoğuluların oturduğu mahallelerden Fahrettinpaşa, Şahin ve Barbaros mahallelerinde okullara ve sağlık ocağına yöneltilen molotoflu saldırılar büyük tepki çekti. Hiç yoktan bir çocuk öldü, okullar yakıldı, yıkıldı, sağlık ocağı tahrip edildi. Yollar bozuldu, insanların huzuru kaçırıldı.
Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, “Aynı huzur bozucular daha önce de bir çocuk parkını yaktılar. Bu eylemleri yapanları lanetliyor ve kınıyorum. Kimse Tarsus’un huzurunu bozamayacaktır. Biz hizmetlerimizde din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmayız” şeklinde konuştu.
Yakup BONCUK - TARSUS

 


MESAJ PANOSU

 

-“ATATÜRK’e nankörlüğün cezasını ödeyeceğiz. Bu ceza faturasını hem biz hem İslam dünyası hem de Batı ödeyecek.” Yaşar Nuri ÖZTÜRK
-HÜKÜMET garantörlük hakkımızı BM’ye devrederek Kıbrıs’ı doğalgaza feda ediyor. İsmail Hakkı PEKİN
-DÜNYADA her 35 kişiye bir Kalaşnikof düşüyor.
Guardian gazetesi

X