"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

CHP, SYRİZA’yı ıskalamıştır

“BAKMAYIN siz, CHP milletvekili ve yöneticilerinin arka arkaya SYRİZA açıklaması yapmasına, başbakanlık koltuğuna oturan genç lider Aleksis Çipras hakkında methiyeler düzmesine.

Biri dahi sandıkların açıldığı ana kadar ‘Komşuda ne oluyor?’ diyerek yüzünü Yunanistan’a çevirmeyi düşünmedi” diye söze girdi CHP İstanbul Örgütü’nün güçlü isimlerinden biri olduğunu bildiğim kişi.
Sabahın mahmurluğundayım, gazetelerimi okumaya başlamışım, neredeyse makul gazetelerin tüm manşetleri SYRİZA; Aleksis Çipras’ın başarısı, yemin töreni, Yunanistan-AB ilişkisi de alt başlıklar halinde aktarılmaya çalışılmış. Manşetlerin hali böyleyken tanıdıktan gelen ‘SYRİZA-CHP’ ilişkisini irdeleyen telefona kayıtsız kalmıyorum. ‘Ne demek istiyorsun?’ diye soruyorum. Sakin sakin anlatmaya başladı arkadaşım:

Syriza 2009 genel seçimlerinde % 4.6 civarında oy aldı; 315 bin 627 seçmen tercihini SYRİZA’dan yana yaptı. O seçimlerin galibi üstelik yüzde 43.92 gibi yüksek bir oy oranıyla Yorgo Papandreu’nun liderliğindeki muhalefet partisi PASOK oldu, Yeni Demokrasi Hareketi iktidardan düştü. 6 yılda olacakların habercisi de bu seçimlerdi.
Yunanistan’da PASOK iktidara gelirken, PASOK’un Sosyalist Enternasyonal’deki kardeşi CHP 2009 yerel seçimlerinden % 23.08 oy oranıyla çıktı. Seçimlerin birinci partisi AKP’nin oyu ise % 38.39. Bugün % 40 seviyesine düşse, erime başladı denilecek AKP’nin 2002 genel seçimleri sonrasında % 40’ın altında oy aldığı ilk ve tek seçimdir 2009 yerel seçimleri.
2012’de iki genel seçim. PASOK’da genel başkan değişimi, Yorgo Papandreu gitmiş, yerine Evangelos Venizelos oturmuş. Sonuç 2009’de % 43 olan oy % 13’e inmiş. Antonis Samaras liderliğindeki Yeni Demokrasi Partisi’nin oyu ise % 33.48’den % 18.85’e inmiş, ancak birinci parti. Ve SYRİZA’nın oy oranı % 16.8. Partiler hükümet kuramıyor, haziranda seçimler yenileniyor. SYRİZA oy oranını % 26’ya yükseltiyor. ‘Yeni Demokrasi’ ağırlıklı üç partili koalisyon hükümeti kuruluyor, SYRİZA hükümette yer almıyor.
Bekliyor.
SYRİZA sabırla iktidar sırasının kendisine gelmesini bekliyor ve Yunan seçmenine ‘Başka bir Yunanistan’ın mümkün’ olduğunu anlatmayı sürdürüyor. 2015’e gelindiğinde SYRİZA artık seçimlerin favori partisi olmuştu. Ve sonuçlar malum. Bunca sürede peki CHP, SYRİZA özelinde ne yaptı? Eğer kamuoyundan gizlemedilerse (burada arkadaşım gülüyor) kocaman bir ‘HİÇBİR ŞEY’. CHP, SYRİZA’yı ıskalamıştır. SYRİZA’nın Türkiye’deki gölgesi artık HDP’dir. Nâzım Hikmet’in Şeyh Bedreddin Destanı’ndaki ‘Tarihsel, sosyal, ekonomik şartların zaruri neticesi bu...’ dizelerini hatırlatarak bitirelim: “Yunanistan’ın şartlarıyla Türkiye’nin şartları bir mi?” demesin kimse. Şunu da kimse unutmasın: SYRİZA Yunanistan sağından oy alacağım diye listelerinde sağcı adaylara yer vermedi.


Antalya turizmine ihanet

ANTALYA’da, Çevre Koruma Vakfı’nın iki gün süren bir ‘atık sempozyumu’ vardı. Epeyce kalabalıkta, bu işle ilgili firmalar ve üniversite hocaları katıldılar, Belek’teki Martinis Otel’de...
Panele katılan bir okurumuz önemli bu vesile ile önemli bir konuya değiniyor.
“Antalya’ya inerken uçak denizin üzerinden alana dönerken, büyük otellerin önünden bastıkları atıkların şerit gibi boru izleri görülüyordu; yan yana... Kış ya denize giren yok; arıtma pahalı diye basıyorlar denize... Gemilerin sintine basması gibi... Denizin üzeri deşarj edilen atık maddelerle kaplı, iğrenç. Nasıl vicdansızlık bu... İçler acısı bir durum.”
Bu tür toplantılara Çevre ve Orman bakanları pek katılmaz; ancak İdris Güllüce geldi. Güllüce dilerim böyle bir ‘manzara’yı havadan görmüştür. Orada bulunan Vali, Büyükşehir Belediye Başkanı ve İl Çevre Müdürü’nü uyarmıştır.”
İnsan kendi güzelliklerine sahip çıkmalı, değil mi?


Kuran mesajı

SAYIN Cumhurbaşkanı dindar nesil yetiştirmek istiyor. Ama dinin sahibi Allah, Kuran’da şu mesajları insanlara yollamış:
“Şu bir gerçek ki, sen sevdiğini doğru yola iletemezsin. Fakat Allah, dilediğini doğru yola iletir. Hidayete erecekleri, O (Allah) daha iyi bilir” (Kasas, 56). “Allah’ın izni olmadıkça, hiç kimse iman edemez...”(Yunus, 100).
Ayşe ERKLİ


Mübadelenin 92. yılı

“YUNAN ve Türk Ahalinin Mübadelesine İlişkin Sözleşme ve Protokol”ün 92. yılı İstanbul’da kapsamlı etkinliklerle anılacak. 30 Ocak Cuma günü Büyükçekmece Belediyesi, Lozan Mübadilleri Vakfı, Büyük Mübadele Derneği, Tepecik Trakya Rumeli Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ortaklaşa düzenleyeceği ilk etkinlik saat 11.00’de Mimar Sinan İskelesi’nden savaşlarda ve göç yollarında yaşamını yitirenler adına denize karanfil bırakma ve temsili karşılama töreniyle başlayacak. Atatürk Kültür Merkezi (AKM) İbrahim Çallı Sergi Salonu’nda ‘Hasretim İstanbul Sergisi’siyle ‘Mübadeleden Anılar Sergisi’ açılacak ve ‘Hasretim İstanbul Belgeseli’ gösterilecek. Etkinliklere Yunanistan’dan Nea Kalikratia Nea Plagia mübadil derneklerinin yönetici, üyeleri ve halkoyunları grupları katılacak. Etkinlikler cumartesi günü de devam edecek.


‘Luminal’ açıklaması

TÜRK Eczacıları Birliği Merkez Heyeti, epilepsi hastalarının kullandığı ‘Luminal’ adlı ilacın yokluğunun köşemizde yer alması üzerine bir açıklama yaparak, “Hastalarımız ilacın temini için, Birliğimizin Ankara ve İstanbul’daki ‘İthal İlaç Birimi’mize ya da 25 bin noktada hizmet veren eczanelerimize ithal ilaç temini için başvurabilirler. Luminal ilacı ile ilgili olarak da ilacı temin etme aşamasında olduğumuzu belirtmek isteriz” dedi.

MESAJ PANOSU

DİNDAR, dinin ahlakını yaşayandır. Dinci dini ideolojiye dönüştürüp, dindarlık taslayıp, halkı aldatarak makam ve servet sahibi olandır. N. Kemal ZEYBEK


GÜNÜN SÖZÜ

“Karanlıktaysan gölgen bile seni yalnız bırakır.”
Schindlers List

X