"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

CHP kurultayı çözüm getirecek mi

KURULTAY’dan CHP’liler ve yıllardır bu partiye destek vermiş olanlar çok şey bekliyorlar.

Solcular, laik cumhuriyetçiler, özgürlükçü demokratlar... Yıllardır destek oldukları partilerinin kendi istek ve beklentilerini dikkate almamasından üzüldüler, kırıldılar.
Siyasette, toplumdaki ortalama oy dağılımının muhafazakâr olduğu anlayışı ile o kesimden adaylar göstermek, matematik olarak doğru görülebilir. Ancak sol, sosyal demokrat bir partinin kendi esas tabanını oluşturan sol ve laik cumhuriyetçi seçmenleri konsolide etmeden, sağa açılması bekleneni vermemektedir.
CHP geçmiş seçimlerde de kendi tabanının yadırgadığı sağcı adaylar göstermiş ancak istenen sonucu alamamıştır.
Son kurultayın partiye yararlı olabilmesi için sağa, muhafazakâr kesimlere açılım politikasının nedenleri, sonuçları kapsamlı bir şekilde değerlendirilmelidir.
-Kurultay, sadece genel başkan adaylarının ve diğer yöneticilerin yarışı seklinde geçer, temel konular görüşülemezse beklenen sonuç elde edilemez.
CHP’de sorun, ideoloji sorunu, siyaset sorunu ve söylem sorunudur.
-Keşke, önce olağanüstü program kurultayı kararı alınsaydı. Sayın Kılıçdaroğlu genel başkan seçildiğinden beri program kurultayından bahsediyor. 2008’de yapılan kurultayda önemli tespitler ve çözümler yer almakta ise de geçen sürede bazı konuların tartışılmasına ihtiyaç vardır.
-2015 genel seçimlerinde partinin uygulayacağı strateji ve politikalar, tüm üyeleri bağlayacak şekilde kurultayda görüşülüp karara bağlanmalıdır.
-Seçimden önce program kurultayı yapılmayacağına göre, kurultayda oluşturulacak komisyonlarda CHP’nin temel sorunlara nasıl baktığı, hangi çözümleri ele aldığı konusunda ilke kararları alınmalıdır.
-Elbette partiyi kimlerin yöneteceği de önemlidir. Ancak solcular, laik cumhuriyetçiler, özgürlükçü demokratlar topluma karabasan gibi çöken baskıdan nasıl kurtulacaklarını öğrenmek istemektedirler.
-Kendini, anayasa dahil hiçbir kuralla bağlı kabul etmeyen tek aday yönetimine karşı demokrasi nasıl yaşatılacaktır?
-Kuvvetler ayrılığının, hukuk devleti ilkelerinin yok sayılmasına nasıl ‘dur’ denilecektir?
-Yolsuzlukların, hırsızlıkların, ülke kaynaklarının yağmalanmasının hesabı nasıl sorulacaktır?
-Kürtler ve Aleviler başta olmak üzere toplumda ötekileştirilen, mağdur edilen kesimlerin sorunları nasıl çözülecektir?
-Gittikçe toplum dışına itilen kadınların sorunlarına nasıl çare bulunacaktır?
-Müspet ilimden uzaklaşan eğitim politikası nasıl düzeltilecektir?
-Gelir dağılımındaki adaletsizlikler, özellikle gençlerin işsizliği nasıl çözülecektir?
Bu ve benzeri temel sorunlara, toplumu inandıracak şekilde çözümler üretilemezse, partililerle partiye gönül veren solcular, laik cumhuriyetçiler kaynaştırılamazsa her seçimden sonra olağanüstü kurultaylar toplamaya devam ederiz.
Mustafa ÖZYÜREK Eski milletvekili

GÜNÜN SÖZÜ


“Kendi kişisel çıkarları için yabancılarla işbirliğine giren ve gücünü halktan almayan küçük bir azınlığın dışındaki tüm güçler; aralarındaki etnik, dini ve siyasi ayrımları erteleyerek ‘Ulusal Kuruluş Mücadelesi’ yolunda birleşmelidir.”
(M. Kemal ATATÜRK (1921-İrade-i Milliye)

Lozan’ın 90. yılı sergisi ilk kez İstanbul’da açılıyor

İnönü kimdir, öğrensinler

İNÖNÜ Vakfı tarafından Lozan Antlaşması’nın imzalanmasının 90. yılı etkinlikleri kapsamında hazırlanan ‘Lozan’dan Cumhuriyet’e İsmet İnönü Sergisi’, 1 Eylül’de FMV Galeri Işık’ta ziyarete açılıyor. İnönü Vakfı’nın arşivlerindeki belge ve fotoğraflardan oluşan serginin küratörlüğünü Prof. Dr. Zafer Toprak, genel tasarımını ve kurgusunu Çağdaş Arpaç ve Dr. Fatma Türe, grafik tasarımını Ferah Perker üstleniyor. Yeni medya teknolojileriyle hazırlanan sergide ziyaretçiler, dokunmatik ekranlar ve video enstalasyonlar aracılığıyla interaktif olarak belge ve fotoğraflara ulaşarak eserleri detaylı olarak inceleyebilecek. Ankara, Antalya ve Eskişehir’den sonra İstanbullu sanatseverlerle buluşacak sergi, 11 Ekim’e kadar ziyaret edilebilecek.

Bilgi aktarımında alternatif yol

ALMAN İstihbarat Teşkilatı BND’nin Türkiye’yi 2009 yılından itibaren dinlediğinin ortaya çıkması iletişimin güvenliğini gündeme getirdi ya... Telefonla iletişimde 3. kişinin illegal olarak konuşmayı dinlemesini engellemenin, şifrelemenin dışında veri gizlemenin mümkün olup olmadığı tartışılırken... Bir öğretim üyesi ortaya çıktı ve “Evet mümkün” dedi.
Turgut Özal Üniversitesi öğretim üyesi, veri gizleme uzmanı Doç. Dr. Yıldıray Yalman konuşmanın tamamının farklı ses yazılımı ile perdelenerek iletilebileceğini, böylece telekulaktan korunabileceğini ifade etti. Yalman’ın, Türkiye’de ilk kez veri gizlemeyi (steganografi) bilimsel bir kitapta toplayan Doç. Dr. Yıldıray Yalman konuyla ilgili önemli bilgiler veriyor.

Öncelikle cesur olun!

CHP’nin olağanüstü kurultay delegelerine açık çağrı:
Prangaları parçalayın, vicdanlarınızı, beyinlerinizi özgür bırakın! 4 Eylül 1919 tarihindeki CHP’nin kuruluş kurultayı olan Sivas Kongresi’ne ölümü göze alarak koşa koşa katılan delegeler size örnek olsun!
Öncelikle cesur olun!
Vicdanlarınıza geçirilmeye çalışılan prangaları parçalayın!
Milletten kopuyoruz. CHP, tasfiye sürecindedir. Altı Ok, yok edilmektedir. Kişiliğimizi kaybediyoruz. Artık yeter!
Bu kurultayda bütün delegeleri, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919’lar sonrası, 1930’ların ve tüm zamanların partisine sahip çıkmak için bir CHP üyesi olarak görev başına çağırıyorum!
Av. İzzet ULUDAĞ
CHP üyesi-MERSİN

X