"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

CHP İzmir’i ekşitiyor

İZMİR ne kadar güzel bir şehir...

Onu yönetecek çok başkan adayı olmalı ve onlar yarıştırılmalıdır. Ancak CHP Genel Merkez yöneticileri böyle bir anlayıştan iyice uzaklaşıyorlar; PM ve MYK organları olarak bu dizginleri ellerinden kaptırmak istemiyorlar. Vatandaşa duyarlı hizmetten öte, yönetsel sorunlar evrensel düzeyde değerlendirilemiyor. Her işin altında bir ‘hesap’ var.

Siyasette yeni algılamalar ve çözümler gerekiyor.

İzmir büyükşehir adaylığı konusunda son iki günde yaşananlar için yazar Mehmet Necati Güngör şöyle diyor:

“Yahu milletin zekâsıyla dalga mı geçiyorsunuz? CHP, İzmir’i bu kadar ekşitirse olacağı budur. Sanki aday değil, mucizevi bir isim atayacaklar. CHP, en kısa zamanda İzmir’i hak eden bir adayla halkın karşısına çıkmalı.”

Aydın bir kesim ve TÜSİAD’cılar Tunç Soyer’i destekliyor.

Sağı solu belli olmayan Aziz Kocaoğlu, ibrenin Soyer’e doğru kayması üzerine acilen Ankara’ya gidiyor. Soyer’in adaylığının açıklanacağını fark edince kendisini feda ederek “Adayım” diyor ve adaylık mücadelesinde perdeyi açıyor. Kocaoğlu’nun kırsalda büyük gücü var. Tuncay Özkan’a da sıcak bakmıyor. Kocaoğlu’nun bu ‘güvensizliğinin’ nedenini genel merkez anlamıyor.

CHP’li İzmirliler de Kocaoğlu aday olursa oyları böleceğini ve bundan partinin zarar göreceğini düşünüyor.

Ama uzlaşı olabilir mi?

Aziz Bey, ortak noktada buluşulabilecek bir aday ortaya konulması durumunda adaylık kararından vazgeçecek gibi görülüyor. Bu durumda “Ben aynı yerdeyim” diyen Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur en güçlü seçenek gibi gözüküyor.

 

KİMLER KÜSER...

- AVCILAR Belediye Başkanı Dr. Handan Toprak Benli, adayların açıklanmasının gecikmesinin parti için olumsuz karşılandığını söylüyor ve diyor ki:“Kadınlar küser, Sivaslılar küser, Rumelili, Balkanlı Atatürkçüler küser, Alevi-Bektaşiler küser, doktorlar küser, solcular, yoksullar, sivil inisiyatif küser, muhtarlar da küser...”

- DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, 81 ilde seçime katılacaklarını açıkladı.

- 2014 seçimlerinde CHP PM tarafından Eyüp’ten aday gösterilen ancak 25 gün sonra yerine başka bir adayın koyulduğu Kastamonu’lu mühendis Hüseyin Selami Çelebioğlu bu kez hakkının yenmemesini beklediğini söyledi.

- BALIKESİR Güre ve Edremit’te 5 dönem belediye başkanlığında bulunan CHP’li Kamil Saka’nın yerine sürpriz bir şekilde eski Zeytinli Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan getirildi. Eski Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu, CHP’den istifa ederek DSP’den aday olduğunu açıkladı.

- TRAKYA’da CHPli en genç aday Çanakkale-Eceabat’ta Metin Övün oldu.

 

AROLAT’IN 55. ONUR YILINI KUTLADIK

68’li öğrenci liderlerinden gazeteci-yazar Osman Arolat’ın meslekte 55’nci onur yılı Taksim İktisatlılar Evi’nde kutlandı. Arkadaşları onu yalnız bırakmadılar. Arolat, Dünya gazetesinin uzun yıllar yayın müdürlüğünü yürüttükten sonra günlük ekonomi yazılarını sürdürüyor. Fransada üç yıldır öğretim üyeliği yapan, yakın arkadaşı olan Prof. Dr. Kenan Mortan’ın organizasyonu ve sunumu ile bu etkinlik beş yılda bir tekrarlanıyor. Neler mi anlatıldı? Arolat, Abdi İpekçi’nin öğrencisi, Deniz Gezmiş’in ‘ağabeyi’, siyasi görüşleri farklı olsa da Süleyman Demirel’in yakın dostu, sanatçı Metin Arolat’ın öz amcası... Gazetecilik, radyoculuk, siyaset, sinema, tiyatro, spor gibi birçok alanda başarıya imza atmış, futbol idareciliği de var. Niyazi Önen’den devraldığı Çanakkale Dardanelspor’u 2. lige çıkartmış...

Anlatacak çok şey var ama onun kitaplarından da söz edelim.

‘Yıldızlı Çocuk’, ‘Bir Gençlik Liderinin Anıları’ ‘Babıâli Anılarım’ ve ‘Arolat’ın Kitaplığı’nı da içeren toplam 11 kitabı bulunuyor.

 

KİTAPLAR

Ferhat Ünlü, Abdurrahman Şimşek, Nazif Karaman-‘Diplomatik Vahşet-Cemal Kaşıkçı Cinayetinin Karanlık Sırları’ (Turkuvaz Yayınları)

Perihan Çakıroğlu-‘Ortaya Karışık İşler-Yazmasam Olmazdı’ (Scala Yayınları)

Sabahattin Türkoğlu-‘Müzelerde 41 Yıl’ (Arkeoloji Sanat Yayınları)

Mine Ataman-‘Cennetten İlk Sofra’ (Elma Yayınları)

- Prof. Dr. Metin Özata ve Dr. Atilla Bektaş-‘Yeni Akdeniz Diyeti’ (Hayy Kitap)

 

 

NİLAY, YÜREĞİR’E TALİP

- ADANA’da ‘Umut Gençlikte’ hareketinin lideri olan Nilay Ateşoğulları, Yüreğir’e belediye başkanı olmak istiyor. Kılıçdaroğlu ile görüşen Ateşoğulları, “Ekibimizle birlikte gece-gündüz çalışarak Yüreğir’i üvey evlat muamelesi görmekten kurtarırken, aynı zamanda bu ilçeyi cazibe merkezi haline getireceğiz” diyor.

 

Bakırköy’den siyasi kulisler

 

Bakırköy, bir zamanlar siyaset okulu gibi lider yetiştiren ilçemizdi. Eski başkanlardan Naci Ekşi, milletvekilliği ve parti genel başkanlığı, Dr. Yıldırım Aktuna milletvekilliği, bakanlık, hükümet sözcülüğü, Ali Talip Özdemir bakan ve parti liderliği  yaptılar. Günümüzde ise çalışanların maaşlarını ödeyemeyen belediye durumuna düşürdüler.

Şu anda 15’e yakın aday adayı bulunuyor. Kulislerde isimleri önde olan Bülent Kerimoğlu ve Ali Rıza Akyüz birbirlerini suçlayan ve ‘belediye arsalarını değerinin altında satmak’ tartışması yapan ve belediye meclisinde uyumlu olamayan iki aday adayı konumundalar... 3. aday olarak da Erdoğan Toprak, siyasi etkisini kullanarak eşini Bakırköy’e aday yapmak istiyor, deniliyor. Son olarak zevahiri kurtarmak ve Bakırköy halkının duygularına hitap etmek için kadın aday arandığı söyleniyor.

 

İYİ PARTİ’DE 2 ADAY

İyi Parti Bakırköy aday adaylarından Burçak Elmas Deniz ile tanıştık. Siyasete İyi Parti’de başlamış, il örgütünde görevler almış. Parti içinde rakibi eski CHP’li Ateş Ünal Erzen... Sloganını “İyiye oy verin, Bakırköy iyi olsun” olarak belirlemiş...Ailesinin kökeni Giresun; kendisi ise uzun yıllar Bakırköy’de oturmuş.

 

 

 

 

 

X