"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Bir birikimin yok edilmesi

SURUÇ’ta olanlar sadece Ortadoğu’da yaşananlarla ilgili değildir. Türkiye sosyalist hareketinin ‘gençlik birikimi’ne yönelik de planlı bir saldırıdır.

Türkiye’nin dört bir yanından toplanarak Suruç’a giden ve çoğunluğunu Ezilenlerin Sosyalist Partisi’ne yakın isimlerin oluşturduğu bu gençlerin her biri, Türkiye sosyalistlerinin verdiği son ‘devrim şehitleri’ olarak kayda geçecektir.

Hepsi de üniversitede okuyan ya da yeni mezun olan 31 gencin yanında bir o kadar da sakat genç kalacaktır.

Bu çocuklara yönelik 1980 sonrasında ilk defa görülen toplu olarak ‘yok edim’ projesi değil de nedir?

Her şeyin planlı olmadığını kim inkâr edebilir?

Ellerinde silah olmayan sivil olarak orada bulunan, çantalarında kitap ve oyuncak taşıyan, park yapmak ve fidanlık oluşturmak için Suruç’a giden bu gençlere yönelik bu saldırı aydınlanmadıkça Türkiye gençliğini yeni tehlikeler beklemektedir.


GÜNÜN SÖZÜ: Canını yitirenlerin mağdur olamadığı, onlardan başka herkesin mağduru oynadığı kanlı bir eylem daha... Elleriniz kırılsın, insan ziyanları!” Prof. Dr. İlber ORTAYLI

AKP’NİN ‘SEÇİM TAKTİĞİ’ ÜZERİNE NOTLAR

OLASI bir erken seçim CHP’li belediyelerle ilgili olarak ortaya atılan iddialarla birlikte değerlendirilmelidir.

En son yazacağımız cümleyi başa aldık. Neden mi? AKP’nin taktiği de ortaya çıkıyor; onu fark etmek gerekiyor.

Başa dönelim şimdi:

“Rusların dediği gibi gerçeğin er ya da geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır.

CHP’deki bütün yolsuzluk dosyaları da birer birer ortaya çıkacaktır.

Ve çok kişinin bundan canı yanacaktır.” Yeni Şafak’tan Star’a geçen Cem Küçük böyle diyor.

Gürsel Tekin’den Hüseyin Avni Sipahi’ye, Mustafa Sarıgül’den Murat Hazinedar’a birçok isme dokundurmalar yapıyor.

CHP Beşiktaş Encümen Üyesi Hüseyin Avni Sipahi’nin 17 Aralık’ta gözaltına alındığında avukatının şimdiki Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar olduğunu açıklıyor.

Beşiktaş Belediyesi’nin ‘temel direği’ kabul edilen Sipahi, eski ANAP’ın Taşdelen belde belediye bakanı ve Erdoğan Bayraktar’ın da hemşerisi...

Beldesi kapatılınca yeni ilçe yapılan Çekmeköy’de siyaset yaptı ve kendi projelendirdiği nikâh salonunun bir ay önceki açılışında kızının yemekli nikâh töreninde rekor sayıda konuk ağırladı.

Kendi ifadesine göre, törene 10 bin 500 kişi katıldı.

Bir dostumuz “Tam 8 eski bakan vardı törende.

Konukların takı takması tam üç saat sürdü; bunun 1.5 saati kuyrukta geçti” dedi...

İstanbul’daki imar ve arsa piyasasının içinde güçlü bir isim olarak kabul edilen Sipahi’nin, bu arada her partili tarafından sevildiğine dikkat çekmek gerekiyor.

Sipahi’yi yakından tanıyanlar onun ne kadar ‘yardımsever’ olduğunu söylerken de “Beşiktaş bölgesinde hiçbir imar hareketi Sipahi’siz yapılamaz; bir imar projesinde ‘bağış’ miktarını bizzat kendisi çekinmeden söyler” diye konuşurlar.

HAVUZ MEDYASININ İLGİSİ!

İstanbul’daki CHP’li belediye başkanlarının yolsuzluk haberlerine dönük iddialar artık havuz medyasında manşete çıkıyor.

İmar rantını ve yolsuzlukları yeni keşfettiler’ denilse yeridir.

Ortaklık istemeyen bazı gazeteciler; “İşte CHP zihniyeti bu demek” istiyor.

Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi ile Beşiktaş Belediye Başkanı Hazinedar şimdilik sistemli olarak hedefteki iki isim olarak öne çıkıyor.

CHP milletvekili seçilen Bayan İlgezdi ile başlayan haberler biraz da ‘fotoroman’ tadında yayınlanıyor.

Bir anlamda 17-25’in alternatifi olarak sunulması bu boşluğu kapatır mı?

Gene de zor.

Bütün bunlara karşın, CHP içinde dahi belediye başkanlarına sorulacak çok soru var.

Zaten haberlerin kaynaklarının CHP’li muhalifler olduğu apaçık...

KILIÇDAROĞLU’NA SORU

Kılıçdaroğlu, koalisyon görüşmeleri ve temasları sürecinde Ataşehir konusunda daha doyurucu açıklama yapmalıydı.

Çünkü doğru veya yanlış bir sürü iddia dolaşıyor ortalıkta.

Kızına ve özel kalem müdürünün yakınına bizzat daire alınması konusunda aracı olduğuna kesinlikle inanılmıyor.

Buna karşın aile üzerinden kendisine kanca takmak isteyen çok siyasetçinin olduğu da biliniyor.

Eski bir il yöneticisi haklı olarak Kılıçdaroğlu’na şu soruların yöneltiyor:

“Özel Kalem Müdürünüz Tuncay Bey’in kardeşi üzerine Ataşehir Buzz Rezidans’ta 6 Şubat 2014 tarihinde tapu yapılıyor. Bir gün sonra 7 Şubat’ta Battal İlgezdi’nin 2. kez belediye başkan adaylığı ilan ediliyor. Bu bir tesadüf olabilir mi? Beşiktaş’ta eşbaşkanlık (Hazinedar-Sipahi) uygulaması daha ne kadar sürecek? Beşiktaş’ta imar talepleri karşısında toplanan bağış cetveli Genel Merkez’e gönderiliyor mu? Oluşturulan kaynak hangi projeler için harcanacak.”

Açık ifade edersek, güvenliğimiz bir isim “Kemal Bey’in kızının ve damadının ev aldığından haberi yok. Haberlerde okuyunca çok şaşırdığını ve üzüldüğünü ifade etmek isterim” dedi.


‘SENİN İPİNİ PAZARA ÇIKARIRIM’

SONRASINDA çok daha büyük yolsuzluklar ortaya çıkmasına rağmen 1990’ların başındaki CHP, İSKİ skandalı ile zedelenen itibarını nasıl ki hâlâ toparlayamıyorsa, bunun nedeni de kamuoyu algısını hâlâ yönetememesi ile ilgilidir.

CHP’nin özellikle metropol ilçe belediyeleri yolu ile yeni bir itibarsızlaştırma projesiyle karşı karşıya olduğu açıktır.

Erken seçimde AKP’nin en önemli seçim argümanlarından biri CHP’li belediyeler ile bu belediyelerle ilişkili CHP Genel Merkez yöneticileri hakkındaki iddialar olacak.

Bu kesin. Koalisyon hükümetinde ise, 17-15 Aralık ve diğer yolsuzluk iddialarına karşı AKP hükümeti CHP’li belediyelerdeki iddiaları kalkan olarak kullanacaktır.

ISTRANCA’DA GÜNEY AKIM PROJESİ: ORMANA BÜYÜK KIYIM

SOUTH Stream Transport B.V. tarafından; Kırklareli ili, Vize ilçesi, Kıyıköy mevkisinden geçmesi planlanan Rusya Federasyonu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne Karadeniz Üzerinden Geçen Açık Deniz Boru Hattı projesi için, bugün 11.00’de, Kıyıköy Belediye Düğün Salonunda ÇED kapsamında halkın katılımı toplantısı yapılacak.

Soru şu: “Bu boru hattı karada nereden geçecek?”

Karadeniz’den gelip Kıyıköy’den karaya çıkan bir boru hattının kara üzerinde ilerleyeceği her alternatif Istranca ormanları için büyük bir kıyım...

BİR İPTAL DAHA

Trakya’da çevre sorunları ile mücadele eden Gürcan Kırım’ın Kırklareli İli 1/25 000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı için açtığı iptal davasında önemli bir aşamaya gelindi.

Edirne İdare Mahkemesi tarafından yürütmeyi durdurma kararı verildi. Durdurma kararında, Kırklareli 1/25000 ÇDP uygulaması daha önce 26 maddesi iptal edilen 1/100 000 Ölçekli Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı’ndaki çalışmaların yapılmadan uygulanmayacağına vurgu yapıldı.

X