"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Bir bağışçının vakıf senedi değiştirilir mi

KIZILAY Genel Merkezi, ‘Kızılay (Kadıköy) Lamia Güvener Kan Alım Birimi’ (16 Nisan) ile ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Değerli bağışçımız Lamia Güvener Kadıköy’de 7 katlı binayı ‘sağlık merkezi’ yapılması şartıyla Kızılay’a bağışlamıştır.

 

Söz konusu bina bağışçımızın şartı gereği 2012 yılına kadar tıp merkezi olarak hizmet vermiş, 2012 yılı sonunda Sağlık Bakanlığı’nca yapılan yeni düzenlemedeki şartı taşımadığı gerekçesiyle kan alma birimine dönüştürülmüştür.

 

Bu süre zarfında merhume Lamia Güvener’in mirasçıları bağışın iadesi için dava açmış, davalar gerek yerel mahkemede gerekse Yargıtay’da Kızılay lehine sonuçlanmıştır.

 

Yargılama sürecinde mahkemeler mirasçıların böyle bir dava açma ehliyetlerinin bulunmadığını da kararlarına işlemişlerdir.

 

Türk Kızılay’ı bağışçımızın arzusu doğrultusunda söz konusu binayı sağlık alanında kullanabilmek için Sağlık Bakanlığı’yla görüşmelerini sürdürmektedir.

 

Umuyoruz ki binamız yeniden öncelikle Kadıköy daha sonra tüm İstanbul halkına en kısa zamanda hizmet vermeye başlayacaktır.

 

Kızılay’ın 700 şubesinin iş ve işlemleri düzenli olarak Teftiş Kurulumuzca denetlenmektedir.

 

Türk Kızılay’ı bağışçılarının emanetlerini aziz bilerek amaçları doğrultusunda işletmekte ve toplumumuza iyi günde, kötü günde yardımcı olmak için çalışmaktadır.”

 

(Kızılay Kadıköy Şube Başkanı Numan Hocaoğlu ise, Genel Merkez’in bu açıklamasının aksine cumartesi günkü yazıda ileri sürülenlerle ilgili gerçek bilgilerin kendisinden alınabileceğini söyledi.)

 

SAĞLIKTA ‘POPÜLİZM’ OLAMAZ

 

BEŞİKTAŞ Belediyesi ‘Halk Eczanesi açıldı’ diye duyuru yapıyor.

 

Beşiktaş Belediyesi mevcut sağlık hizmetlerine bir yenisini daha eklemiş güya...

 

Belediyenin Sağlık İşleri Müdürlüğü yönetiminde Ortaköy Dereboyu Caddesi’nde hizmete giren Halk Eczanesi, Başkan Murat Hazinedar ve vatandaşların katılımıyla açılmış.

 

İÜ Eczacılık Fakültesi’nden bir öğretim üyesi aradı ve dedi ki:

 

“Bunlar eczacılık bilimine aykırı şeyler... Eczacının görevi, işlevi ilacı sadece raftan alıp karşısındakine vermek değildir. Eczacı, raftaki ilacın her türlü konumundan sorumludur. İki el ilaç uygulaması olmaz. İlacın nereden geldiği, nasıl korunduğu bilinmeyen bir ilacı hastaya veremezsiniz. Yani sağlıkta popülizm olamaz.”

 

DUYGU ASENA’YI UNUTMA!

 

DUYGU Asena’nın doğum günü, 19 Nisan’da Kadir Has Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Araştırmaları Merkezi ve İletişim Fakültesi işbirliği ve Friedrich-Ebert-Stiftung Derneği ve bianet’in destekleriyle düzenlenecek olan bir dizi etkinlikle ailesi, meslektaşları, akademisyenler ve okurları tarafından kutlanacak.

 

‘Duygu Asena ile Düşünmek’ başlıklı etkinlikte, gazeteci-yazar, programcı, oyuncu ve her şeyden önce Türkiye’de 1980 sonrası kadın hakları savunuculuğunda öncü isimlerden biri olarak Asena’nın yazarlık ve gazetecilik geçmişi ile düşünce dünyası masaya yatırılacak.

 

Ana konuşmacının Fatmagül Berktay olacağı etkinlikte, yazarın kardeşi İnci Asena da programda bir konuşmayla yer alacak.
(Bugün 09.00 Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampusu Fener Salonu, 0532 296 4946. 0212 243 1153)

 

TEKİRDAĞ’DA GANOS YAŞAYACAK

 

TEKİRDAĞ Büyükşehir Belediyesi ‘Miras Atölyesi 2 Projesi’ kapsamında bulunan Gaziköy Mahallesi, Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından arkeolojik sitten sonra kentsel sit alanı olarak da kabul edildi.

 

Gaziköy (Ganos Antik Kenti) Şarköy ilçesine bağlı Ganos Dağı’nın eteklerinde Marmara Denizi’nin kıyısında şirin küçük bir mahalle. Helenistik dönemden beri yerleşimin varlığı bilinen kent Osmanlıların, Trakya’ya geçmesi ile birlikte Anadolu’dan gelen göçmenlerle kentteki Rumlar, Cumhuriyet dönemine kadar beraber yaşadılar. Tekirdağ BB Başkanı Kadir Albayrak “Gaziköy’ün kalkınması ve kültür varlıklarının onarılıp korunarak gelecek kuşaklara aktarılabilmesini istiyoruz” diyor.

 

PLANSIZ YATIRIMLAR

 

KUŞ cenneti yok oldu! Leylekler şehre kondu... 5 milyon ağaç gitti.

 

Türkiye’de en önemli projeler, plansız yapılanma yüzünden eleştiriliyor. 3. havalimanında neler oluyor? “Havalimanları, demiryolları ve karayolları yapılması ülkeyi ve ticaretimizi zenginleştiriyor, ancak halkın sosyolojik yapısını göz önünde bulundurmadan yapılan plansız yatırımlar ekonomimize zarar verirken toplumu da rahatsız ediyor” diyen kim? Bekleyiniz!...

 

BİLİYOR MUSUNUZ?

 

ECEVİT hükümetinin Kırklareli Milletvekili ve Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Necdet Tekin’in, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı’ya bir açık mektup yazarak Babaeski Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin pansiyonu ile birlikte önümüzdeki dönemde kapatılarak Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne dönüştürülmesi kararının yeniden gözden geçirilmesini istediğini... 

 

KADIKÖY Belediyesi tarafından kiraları ve harcamaları ‘Koşuyolu Gönüllü Evi’nde, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun, ‘Daha güzel bir Koşuyolu’ etkinliğinde bir araya geldiği Oflu hemşerisi Erdoğan Bayraktar’ın Koşuyolulu olduğu için bu etkinliğe davet edildiğini söylediğini... 

 

ÖRNEK bir aydınlanma ocağı’ olan Köy Enstitüleri’nin kuruluşunun 76. yılı nedeniyle Elmadağ ilçesi, Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü Yerleşkesi’nde ‘Hasanoğlan Onurumuzdur’ etkinliğine Tekin Bingöl, Necati Yılmaz ve Alper Taşdelen’in katıldığını; müzik ve şiir dinletilerinin ilgi gördüğünü... 

 

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök’un, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, çok şehit verilmesinin nedeni olarak gösterdiği Paralel Yapı’ya yakın polis ve askerlerle ilgili olarak ne tür işlemler yapıldığını sorduğunu... 

 

İBB Meclisi’nde CHP’li Yunus Can’ın “İETT’nin içi boşaltılmış, üçte ikisi özelleştirilmiş, Otobüs AŞ ile Ulaşım AŞ gibi paralel şirketler kurularak İETT asli fonksiyonlarını yerine getiremez duruma sokulmuştur!” dediğini...

 

MESAJ PANOSU

 

ANAYASA değişikliklerinin ‘açık oy’ ile yapılmasının sebebi Türk milletinin seçtiği vekillerinin, anayasa değişikliği gibi çok önemli bir konuda hangi yönde oy kullandıklarının görülmesi ve bilinmesi idi. Bu talep doğru ve yerinde bir tedbirdir. Ben bilmek isterim, sizler istemez misiniz? 

Rifat SERDAROĞLU

X