"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

ASELSAN'la iftihar ediyoruz

ASELSAN’ın Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşu olduğunu çoğumuz bilmez.

Kuruluşlarının esas nedeni de Kıbrıs Barış Harekâtı’nda yaşadığımız eksiklikler ve aksaklıklardır. Bu durum 1975 yıllarında yaşanmıştır. Oluşturulan Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlendirme Güçlendirme Vakfılarının birleştirilmesiyle Aselsan 1987’de kuruldu. Gebze’deki teknik üniversitesinden Aselsan Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirilen Prof.Dr. Haluk Görgün, Çırağan’da gazetecilere verdiği iftarda, son 1.5 yıl içinde büyük başarı gösterildiğini anlatırken, “Yaşantımızın her alanında karşımıza çıkacak bu teknolojinin milli imkânlarla geliştirilmesi yarınlarımıza güvenle bakmamızı sağlayacaktır” dedi. Aselsan’ın, kuruluşunun 43’ncü yılında, dünyanın en büyük 100 savunma sanayisi şirketi içinde 57. sıraya yükseldiğini açıkladı.

Görgün, daha güçlü bir Türkiye için geleceğin teknolojilerini üreteceklerini belirtirken, Türkiye’yi haberleşmede önde gelen ülke yapacak ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK’ın ‘17 Mayıs Dünya Telekomünikasyon Günü’nde hayata geçirileceğini söyledi. (Dün baz istasyonu ULAK hizmete girdi)

İlk baz istasyonunun ardından devreye girecek yerli baz istasyonlarının sayısı 489’e çıkacak.

Aselsan’ın ürettiği yaklaşık 370 ürün 60’dan fazla ülkede kullanılıyor.

2017’de brüt kârı 1.355 milyon TL’ye, net kârı ise 1.388 milyon TL’ye ulaştı Aselsan’ın. 2017 yılında siparişleri 6.8 milyar ABD Doları seviyesine ulaştı. Aselsan satışlarının %52’sini TSK’ya, %33’lük kısmını özel kurum/diğer kurumsal müşterilere, %15’ini ise ihracat olarak gerçekleştirdi.

Türkiye savunma sanayisi Ar-Ge’sinin %33’ünü tek başına yapan Aselsan, bu alanda Türkiye’de en çok harcama yapan şirket konumunda.

Aselsan’ın ikinci halka arzına ilişkin hedeflenen takvim de belli oldu. Business HT’nin sunumuna göre şirket ikincil halka arzda 31 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında talep toplamayı öngörüyor.

 

'PARASI VE DAYISI' OLMAYAN SEÇİLEMEZ
SEÇİM kararından sonra CHP milletvekilleri Mehmet Akif Hamzaçebi’nin, Mahmut Tanal’ın, Aykut Erdoğdu’nun, Gürsel Tekin’in ve Erdoğan Toprak’ın İBB veya bazı ilçe belediye başkanlığına aday olduklarını resmen açıklayıp ya da kulislerde dillendirmeleri, sonra da milletvekilliği adaylığı için resmen başvurmalarına karşı tepkiler olduğunu açıklamak zorundayız.

Öğreniyoruz ki, örgütten adaylık için başvuranların sayısı ilk kez bu kadar düşük olmuş.

CHP Tuzla İlçe Başkanı Hasan Uzunyayla, Üsküdar’dan eski ilçe başkanı Doğan Tekel ve Kartal İlçe Başkanı Nurettin Sarıbal’a sorarsanız size çok şey anlatırlar. Bir başkanın üye ve delegelerin isteklerini karşılaması, program yapması, harcamaları karşılaması kolay değildir.

Doğan Tekel’e sıkıntıları anlattı: “Partimizde son zamanlarda denge bozuldu. Kimsenin emeğine, önseçime saygı yok artık. Bizler yoksul insanlarız, aileden gelen CHP’liliğimizi sürdürmek istiyoruz. 12 Eylül’de cezaevlerinde yatmışız. Yeter artık diyoruz, partiye verdiğimiz emek değerlendirilmiyor. Bizim çevremizde niye il örgütünden kimse yok. Anladığımız sol parti anlayışı bu değildir. DİSK, CHP üzerinden milletvekillerine kapı açan parti olmamalıdır.”

 

DÖRTTE BİRİ KADIN ADAY
CHP’den Mersin’de 64 aday adayından 15’inin, Adana’da 65 adaydan 13’ünün kadın olduğu bildirildi. Turizmci Nesrin Göçhan Adana’dan, Dr. Ali Mutlu Köylüoğlu ve Mustafa Ozan Şer 2. bölgeden, eski milletvekili Kadir Gökmen Öğüt ve mali müşavir Çetin Düzce 1. bölgeden, Umut Oran ve Ali Özgündüz 3. bölgeden başvurdular.

 

ERZURUM, LOZAN'DA SINAVDA
Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın gayretleriyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tam desteğiyle 2026 Kış Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’na aday 7 şehir arasına girmeyi başaran Erzurum’un şansının arttığı ve konuyla ilgili görüşmeleri yapmak üzere Türkiye’den bir heyetin Lozan’a gittiği bilgisi geldi. “Erzurum kış turizminde büyük ivme kazanacak” diyen Prof. Dr. Ilıcalı, kentin ev sahipliği yaptığı Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’ni (EYOF) başarıyla gerçekleştirdiğini dile getirerek, “Erzurum’un çok önemli tesisleri var, daha önceden bu şehirde kış olimpiyatları başarıyla yapıldı her türlü faaliyete hazırız” dedi.

 

BİLİYOR MUSUNUZ?
GAZETECİ-yazar Mine G. Kırıkkanat’ın yarın 16.00’da Moda Tarihçi Kitabevi’nde ‘Tamam, 19 Mayıslara Devam’ başlıklı söyleşi yapacağını...

TBMM çalışmalarında işleme alınan 550 milletvekilinin 1596 sözlü önergesinden 1082’sini tek başına CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in verdiğini...

NESİN Vakfı pikniğinin bu yıl, Kardeş Türküler ve Ruhi Su Dostlar Korosu konserleriyle 19 Mayıs Cumartesi 12.00’de Çatalca’daki vakıf bahçesinde yapılacağını...

 

KİTAPLAR
Eren Erdem ‘Diktatör Devirme Sanatı’ (Vafgo), Zeynep Altıok Akatlı ‘İçi Boşaltılan Cumhuriyet ve Laiklik’(Tekin), Lütfi Ergene ‘Maden-Bakıryolu’(Sage), Rıza Kıraç ‘Ucuz Ölüm’ (Doğan), Amy Cuddy ‘Aynaya Bak ve Kendin Ol’ (Çeviren: Ayşegül Cebenoyan-CEO Plus), Mehmet Övür ‘Çek, Düzenle, Paylaş’ (Remzi)

X