"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Türkiye’de yatırımcılar için önemli fırsatlar var

BELÇİKA Şirketler Federasyonu’nun (FEB) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi ziyareti sırasında Brüksel’de düzenlediği Yüksek Düzeyli İş Toplantısı... Başbakanlık Türkiye Yatırım ve Destek Ajansı’nın katkısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Erdoğan, Belçika’nın Türkiye’deki yatırımlarının başlangıç günlerini anımsattı:

Türkiye’de yatırımcılar için önemli fırsatlar var


- Belçikalı işadamlarının İstanbul’daki yatırımları 1840’lı yıllara kadar uzanıyor.
Ardından Belçikalı şirketlerin Türkiye’deki yatırımlarının son 13 yılına değindi:
- Belçika’dan Türkiye’ye 2002’den buyana 8.1 milyar dolarlık doğrudan yatırım geldi. Belçika, bu dönemde ülkemize doğrudan yatırımda 6’ncı oldu.
Aynı dönemde Türkler’in Belçika’da gerçekleşen yatırımlarının da altını çizdi:
- 2002’den buyana Türkiye’de yerleşik kişilerin Belçika’daki doğrudan yatırımları da 300 milyon doları buldu. 40 kadar Türk sermayeli şirket Belçika’da faaliyet gösteriyor.
Daha sonra Türkiye’de yatırımı bulunan şirketlerin CEO’ları söz aldı. 2000’de Ege Profil’in hisselerini alarak Türkiye’ye doğrudan yerleşen Deceuninck’in CEO’su Tom Debusschere, şu mesajı verdi:
- Türkiye’de üretim kapasitemizi artırmak üzere yeni yatırım planlıyoruz. Türkiye’den ihracatı da hedefliyoruz.
Türkiye’ye 1990’da açtığı ofisle giren alüminyum üreticisi Raynaers’in CEO’su Martine Raynaers da yatırım planlarını aktardı:
- Çerkezköy’de tesis kurma kararı aldık. Türkiye, yatırımcılar için önemli fırsatlar barındırıyor.
BNP Paribas Fortis’in İcra Komitesi Üyesi ve bankanın TEB’e devredilmesi öncesi Fortis Türkiye CEO’luğunu yürüten Yvan De Cock, BNP Paribas’ın Türkiye’ye özel önem verdiğine işaret etti:
- TEB, küçük ve orta ölçekli şirketlerin finansmanında önemli rol oynuyor. Türkiye’de reel sektöre katkıdan memnunuz.
Türkiye’de altyapı ve enerji projelerindeki rolü 1900’lerin başlarına uzanan Tractebel Engineering’in CEO Yardımcısı Bernard Gilliot, Kanal İstanbul projesine de ilgi duyduklarını vurguladı:
- Başta rüzgar olmak üzere Türkiye’deki enerji ve altyapı projelerini yakından izliyoruz.
Tokyo’da da Japon işadamları için seminer düzenleyen Başbakanlık Yatırım Ajansı’nın Başkanı Arda Ermut, Erdoğan’ın uçağı Brüksel’den havalandıktan sonra FEB’de aldığı notları inceledi:
- Brüksel’den iki yatırım mesajı almış olduk...
İki mesajın Suriye nedeniyle Rusya ile havanın çok gerildiği, terörün yürekleri yaktığı bir dönemde verilmiş olması Yatırım Ajansı’na moral aşıladı...

EUROPALİA TURKEY GENEL KOMİSERİ ILICAK


TÜRKİYE’nin Brüksel Büyükelçisi Hakan Olcay’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı ağırladığı yemekte ana masada Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak ile eşi Jale Ilıcak’ın da yer alması dikkatimi çekti.
Ertesi gün Europalia Turkey davetiyesinde sponsorlar arasında Rönesans Holding, THY ve Corendon’u gördüm. Festival broşüründen Ilıcak’ın Europalia Turkey Genel Komiseri olduğunu öğrendim.
Erman Ilıcak’a Europalia Turkey Genel Komiserliği’nin nasıl gündeme geldiğini sordum:
- Kültür ve Turizm eski Bakanı Ömer Çelik’in hayal projesi idi Europalia. Bizden de destek istemişti. Memnuniyetle görev kabul ettik. 29 müzeden 255 eser Brüksel’de sergilenmeye başladı. Sergi Belçika’nın ve Avrupa’nın başke kentlerini de dolaşacak. Ayrıca ülkemizi yansıtan başka sanat ve kültür etkinlikleri de olacak.


1.5 MİLYAR DOLAR FARKIN KAYNAĞI NE


CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Belçika Şirketler Federasyonu (FEB) toplantısında ticaret hacminin altını çizdi:
- Belçika ile ticaret hacmimiz, 2014 sonu itibariyle 7 milyar dolar seviyesinde.
Tokyo yolunda Belçika ziyaretini değerlendirirken ayrıntı verdi:
- Belçika’ya ihracatımız 3 milyar dolar. Onların ise bize 4 milyar dolar ihracatı söz konusu.
Uçakta Belçika Başbakan Yardımcısı Didier Reynders’in Europalia Turkey’in açılış törenindeki konuşma metnine baktım:
- 2014’te ikili ticaret hacmimiz 8.3 milyar Euro’ya ulaştı. Bu rakam, zorlu bir ekonomik süreçten geçildiği dönem için son derece etkileyici.
1.5 milyar dolarlık farkın kaynağı ne acaba?

X