"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Türk dizileri, Güney Amerika’da reyting rekorları kırıyor

PERU’nun Panama’daki Büyükelçisi, Türkiye’nin Panama City Büyükelçisi Şanıvar Olgun’la karşılaştığında izledikleri televizyon dizisinden söz etti:
- Eşim her akşam saat 20.00’de ekran başına kilitlenip Binbir Gece’yi izliyor.
Geçmişte Küba’da da görev yapan, Mart 2014’te Panama City Büyükelçiliği’ne atanan Olgun, başta Binbir Gece olmak üzere Türk dizilerinin yarattığı havadan memnun:
- Büyükelçi olarak ne kadar çaba harcasam, Panama’da sokaktaki vatandaşa Türkiye’yi bu kadar iyi tanıtıp, etkileyemem. Diziyi seyredip etkilenen Panamalılar Büyükelçiliğimize, “Türkiye’ye gitmek istiyoruz, vize var mı?” diye sormaya başladı.
İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Başkanı Murat Akyüz ile Ev ve Mutfak Eşyaları Sanayicileri ve İhracatçıları Derneği (EVSİD) Başkanı Burak Önder başkanlığında 26 şirketin temsilcilerinin katıldığı Panama-Kolombiya ihracat turu sırasında Büyükelçi Olgun, ekibe iki gün boyunca eşlik etti.
Büyükelçi Olgun, turun Panama ayağındaki sohbetlerde Türk dizilerinin Güney Amerika’da yarattığı etkiye değindi:
- Şu anda 13 Latin Amerika ülkesinde Türk dizileri izleniyor.
Burak Önder araya girdi:

Türk dizileri, Güney Amerika’da reyting rekorları kırıyor


- Şili’de randevu almakta zorlandığımız önemli bir market zinciri vardı. Binbir Gece dizisiyle birlikte, “Bize Onur’u (Halit Ergenç) getirin” demeye başladılar.
Ardından Panama City Büyükelçiliğimiz 2. Katibi Kanber Akyön, Türk dizilerini Güney Amerika ülkelerine pazarlayan Global Agency adlı şirketin kendisine gönderdiği bilgiyi paylaştı:
- Güney Amerika pazarına önce Şili’den girdik. Şili’nin en önemli yayın kuruluşu Mega, Binbir Gece’yi yayınlayınca çok yüksek reytinge ulaştı. Bize diğer Güney Amerika ülkelerinin kapısı açılmış oldu. Bölgeye dizi satışlarımız artarak devam ediyor.
Global Agency, Binbir Gece’nin yayınlandığı ülke ve kanalları sıraladı:
- Şili (Mega), Kolombiya (Caracol), Arjantin (El Trece), Uruguay (Canal 10), Peru (Frecuencşa Latina), Ekvator (Ecuavisa), Brezilya (Brasil), Bolivya (Unitel), Paraguay (Telefuturo).
Şirket Muhteşem Yüzyıl’ı da örnek gösterdi:
- Muhteşem Yüzyıl, geçen yıl Şili’de “El Sultan” adıyla yayınlandı. Şimdi Peru’da da yayına girecek. Dizilerimizin yayına gireceği ülkeler arasında Kostarika da var.
Global Agency, dizilerle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:
- Şu anda Güney Amerika ülkelerinde prime time’da Türk dizileri izleniyor. Binbir Gece yüzde 50 share (pay) alırken, rakipleri yüzde 10’larda kalıyor. Şili, Peru, Arjantin ve Ekvator’da Onur ve Şehrazat karakterleri konuşuluyor.
Bir zamanlar Brezilya dizileri Türkiye’de çok yaygın izlenirken, şimdi Türk dizileri Güney Amerika’da reyting rekorları kırıyor.
Dizilerin Türkiye’yi tanıtmaya ve ticaretin gelişmesine katkı yapacağı anlaşılıyor.
İyi bayramlar...

Sivil Havacılık İdaresi’nin kapısına kamp kurdum

Türk dizileri, Güney Amerika’da reyting rekorları kırıyor

TÜRKİYE’nin Panama City Büyükelçisi Şanıvar Olgun, İKMİB Başkanı Murat Akyüz, EVSİD Başkanı Burak Önder ve Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Şube Müdürü Onur Akalın’a Türk Hava Yolları’nın (THY) Panama’ya uçması için yaptığı çalışmaları anlattı:
- Panama Sivil Havacılık İdaresi’nin kapısına kamp kurdum. İş teknik heyetler aşamasına geldi. Şimdi teknik heyetin gelmesi bekleniyor.
Panama City’nin THY için önemli noktalardan biri olacağını belirtti:
- Lufthansa yakında Panama seferlerine başlıyor. Mozambik’e uçan THY, neden Panama City’yi listesine almıyor. Yakın dönemde hat açıp, ilk seferde Onur (Halit Ergenç) ve Şehrazat’ı (Bergüzar Korel) da getirirlerse etkisi büyük olur.
THY, yakın dönemde Panama City’yi gündemine alır mı?


Ticaret Müşaviri neden atanmıyor

Türk dizileri, Güney Amerika’da reyting rekorları kırıyor


PANAMA Büyükelçimiz Şanıvar Olgun, Türkiye-Panama ticaretine değindi:
- Aramızda 270 milyon dolarlık ticaret hacmi var.
Küba’yı anımsattı:
- Türkiye-Küba ticaret hacmi 30 milyon dolar.
Ardından ekledi:
- Küba’da Ticaret Müşaviri var ama Panama’da yok. Talepte bulundum ama bugüne kadar atama yapmadılar. Neden atama yapmadıklarını anlamış değilim.

X