"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Turgut Özal Tıp Merkezi’nin ikinci Konukevi de tamam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Malatya mitinginden önce Turgut Özal Tıp Merkezi’nin yanı başında yeni tamamlanan binayı görmeye gittim:

- İnönü Üniversitesi Mehmet Şahin Nalbant Konukevi.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Kızılay ve Nuryıldız’ın patronu Şahin Nalbant, konukları Malatyalı İşadamları Derneği (MİAD) Başkanı Yunus Akdaş, Küçükçekmece eski Belediye Başkanı Aziz Yeniay, Tuna Çelik’in kurucusu Turan Tuna, Tuna Grubu Başkan Yardımcısı Nuri Tuna, CHP eski Milletvekili Prof. Aydın Ayaydın, Ayaydın Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, Akümsan’ın patronu Abdullah Bingöl ve Prof. Mesut Parlak’ı gezdirirken 2016 yılı kasım ayını anımsadım.

Dönemin Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, dönemin Malatya Valisi Mustafa Toprak, dönemin Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Malatya Eğitim Vakfı (MEV) eski Başkanı Şaban Taçyıldız ile birlikte İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Kızılay’ın odasındaydık.

Turgut Özal Tıp Merkezi’nin ikinci Konukevi de tamam

Rektör, Akdaş’a döndü:

- MİAD öncülüğünde Malatyalı işadamlarının katkılarıyla Turgut Özal Tıp Merkezi’ne yapılan Konukevi çok büyük bir boşluğu dolduruyor. İlçe ve köylerden, Malatya dışından gelen hasta yakınları burada konaklıyor. Hastane bahçesi ve banklarda uyumaktan kurtuluyor.

Ardından ekledi:

- Mevcut Konukevi artık yetersiz kalıyor. Yanına yeni bir Konukevi daha yapmak gerekiyor. Arsamız müsait. Yenisi için de desteğinizi bekliyoruz.

Akdaş, olumlu yanıt verdi:

- Yeni Konukevi için kaynak bulma memnuniyetle görevini üstleniriz.

Akdaş, İstanbul’a döndükten birkaç gün sonra konuyu Şahin Nalbant’a açmıştı:

- Turgut Özal Tıp Merkezi’ne yeni bir Konukevi yapılması gerekiyor. Rektör, kaynak için bizden yardım istedi.

Mayıs 2010’da dönemin Başbakanı Erdoğan’ın katılımıyla düzenledikleri geceyi anımsatmıştı:

- O gece Kenan Işık’ın sunuculuğu, Sayın Erdoğan’ın desteğiyle 41 işadamımız 59 odaya denk gelen 3 milyon 540 bin lirayı bağışladı. Bağış yapanların başında sen de vardın. Necmettin Bitlis, Ahmet Akbalık, Vahap Küçük, Abdullah Kiğılı, Turan Tuna, Naci Ekşi, Ercihan Ekşi, Derviş Peker bağışta bulunanlar arasındaydı.

Nalbant, o an kararını vermişti:

- Yeni Konukevi’ni yapmaya hazırım.

Nalbant’ın Haziran 2017’de MİAD’ın İstanbul’da düzenlediği iftarda İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Kızılay’la yeni Konukevi imzasını attığına tanık oldum. Üstlendiği sosyal sorumluluk projesini daha sonra kendisini Huber Köşkü’nde kabul eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’a anlatmıştı:

- Turgut Özal Tıp Merkezi’ne çok güzel bir Konukevi yapacağım.

Erdoğan, kabulde Nalbant’ı teşvik etmişti:

- En iyisini yapacağına şüphem yok Şahin Abi.

Projenin danışmanlığını turizm setörü duayeni Tavit Köletavitoğlu, mimari projesini de ücret almadan Turgut Toydemir yaptı. Mehmet Şahin Nalbant Konukevi’ni gezerken Prof. Kızılay’a maliyeti sordum, yanıtladı:

- Burada 101 oda, 202 yatak var. Şahin Bey 5.5 milyon lira kaynak ayırdı. 3 milyon lira kadar da biz harcadık. Hasta ve yakınlarını burada da ağırlamaya hazırız.

Ne mutlu Nalbant ve ailesine...

68 BİN HASTA VE YAKINI KONAKLIYOR

İNÖNÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Ahmet Kızılay, mevcut Konukevi ile ilgili verileri paylaştı:

- Mevcut Konukevi’nde yılda 68 bin hasta ve hasta yakınını misafir ediyoruz.

Küçük tanıtım broşürlerini gösterdi:

* Askıda oda.

* Askıda yemek var.

* Hayır Mağazası.

Bunların anlamını açıkladı:

- Hayırseverlerin katkıları ile özellikle durumu iyi olmayan hasta ve yakınlarını ücretsiz misafir ediyoruz. Yemekleri ücretsiz verilebiliyor. Ayrıca, ihtiyaç duydukları giyim eşyalarını “Hayır Mağazası”ndan ücretsiz alabiliyorlar.

Ardından ekledi:

- Mehmet Şahin Nalbant Konukevi ile birlikte buradaki yatak kapasitemiz toplam 300’ü aştı.

REKOR BEKLİYORUM

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Malatya mitingi sonrası Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekilleri Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı, Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Selahattin Gürkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ve partinin Malatya İl Başkanı İhsan Koca’ya şu mesajı verdi:

- 31 Mart’ta Malatya’da rekor bekliyorum.

Tüfenkci’ye rekorun ne anlama geldiğini sordum, yanıtladı:

- Yüzde 70’i aşmamız gerekiyor.

CHP Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı avukat Soner Gökçe, seçim yarışında böyle büyük bir yenilgi yaşar mı?

X