"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Sorumlu iş insanı Oscar’ı Koç’un

Dünyaca ünlü uluslararası ilişkiler organizasyonu FIRST’ün ‘Yaşam Boyu Sorumlu İş İnsanı Ödülü’nün bu yılki sahibi Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç oldu.

Koç ödül töreninde yaptığı konuşmada, “Zenginliğin oluşmasının ve sorumlu bir yaklaşımla bu varlıkların kullanılmasının dünyanın problemlerinin çözüme ulaşmasında önemli rol oynadığına inanıyorum” dedi.

Sorumlu iş insanı Oscar’ı Koç’un

ÖNCEKİ akşam Londra’da Dışişleri Bakanlığı’nda 300’ü aşkın davetlinin katıldığı Forum For decision Makers’ın (FIRST) “Yaşam Boyu Sorumlu İş İnsanı Ödülleri”nin 15’incisi için tören var. FIRST’ün Jüri Başkanı Lord Woolf, bu yılın ödül sahibini duyurdu:
- Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç...
Woolf, İngiliz Avam Kamarası Lideri ve eski Dışişleri Bakanı William Hauge’ün de katıldığı törende ödülün gerekçesini şöyle duyurdu:
- Seçim sürecinde sosyal sorumluluğu ticari başarının bir parçası gören ve iş hayatlarını bu doğrultuda sürdüren liderler arıyoruz. Rahmi Koç, Türkiye ekonomisine sağladığı önemli katkıların yanısıra sağlık, eğitim ve kültür-sanat alanında Türkiye genelindeki yatırımları ile “Yaşam Boyu Sorumlu İş İnsanı Ödülü”ne layık görüldü.
Koç, ödülü aldıktan sonraki konuşmasında söze şöyle girdi:
- Böyle seçkin ve uluslararası bir jüri ve organizasyonun Türkiye’den bir başarı hikayesini ödüle layık görmesinden ötürü ülkem ve olağanüstü insanları adına gurur duyuyorum. Bu ödül babam merhum Vehbi Koç ve Koç Topluluğu’nun başarısına katkı sağlayan herkesin.
Ardından günümüzde hükümetler ve iş dünyasının geçmiş nesillerin tanımadığı, yapısal olarak istikrarsız bir dünyada faaliyet gösterdiğine değindi:
- Anlık iletişim ve teknoloji, yaşamımızı, iş yapışımızı, fikirlerimizi paylaşmamızı ve çevremizi dönüştürdü. Bu dönüşüm, çok sayıda olumlu şeyi beraberinde getirdi fakat olumsuz yanları da oldu. Hükümetlerin ve kurumların gücünün azalmasının sonuçlarını Ortadoğu ve benzer bölgelerde görüyoruz.
Küresel ölçekte orta sınıfın gelişiminin çok olumlu olduğunu vurgulayıp ekledi:
- Bugünün global dünyasının yoksulluk, hastalıklar, eşitsizlik, ayrımcılık, intölerans ve yolsuzluğa henüz bir çözüm bulamadığını da görüyoruz. Sonunda bu istikrarsızlık, çatışma, kin ve çaresizlik, insanları yurtlarından kaçmaya ve başka bir yerde daha iyi bir yaşam aramaya itiyor.
Bunun hakbul edilebilir bir durum olmadığının altını çizdi:
- Bu, kabul edilebilir bir durum değil. Zenginliğin oluşmasının ve sorumlu bir yaklaşımla bu varlıkların kullanılmasının dünyanın problemlerinin çözüme ulaşmasında önemli rol oynadığına inanıyorum.
Halen etkisi süren küresel ekonomik krizin sorumluluk duygusu kaybedildiğinde neler olabileceğinin çok net hatırlatıcısı olduğunu kaydetti:
- Uluslararası ekonomik krizin meydana gelmesinde, birçok dev çok uluslu şirketin; itibar ve sorumluluktan uzak bir yaklaşımla hükümetlerin yerini alması büyük ölçüde etkili oldu.
Söz konusu çok uluslu devlerin iyi bir işin sürüdürülebilir olması gerektiğini unuttuğunu, o yüzden başarısızlık yaşadığını ifade etti:
- Hükümetler, iş dünyası ve sivil toplum; regülasyonlar ve kâr ile refah ve zenginlik arasındaki doğru dengeyi sağlamak için birlikte çalışmalılar. Birlikte, daha güçlü kurumların gelişmesine yardım etmeli ve yolsuzluk ile savaşmalıyız.
Gelecek nesiller için çevreye saygılı olmak gerektiğini anımsattı:
- Gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerin dışında da eğitimin, sağlığın ve ekonomik fırsatların gelişmesine destek vermeli; insanları sefalet ve umutsuzluktan uzaklaştırıp; umut ve iş sunmalı, refahın faydalarından yararlanmalarını sağlamalıyız.
Daha önce bu ödüle layık görülen PepsiCo CEO’su Indra Nooyi, “vicdanlı kapitalizm” deyimini sıklıkla kullanıyor.
Koç’un, “Zenginlik ve refah arasında doğru denge sağlanmalı” çağrısı da büyük önem taşıyor.

4 olağanüstü lider

FIRST’ün Jüri Başkanı Lord Wolf, “4 olağanüstü lider çok dikkatli ve zor bir süreç sonunda özel bir jüri tarafından seçilerek bu ödülü almaya hak kazandı” diyerek, Rahmi Koç’la birlikte ödül alan diğer 3 ismi şöyle sıraladı:
Sorumlu İş İnsanı: Yenilenebilir enerji şirketlerinin yönetiminde gösterdiği başarılı liderlik ile Iberdrola SA Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Başkanı Jose Ignacio Sanchez Galan.
Sorumlu İş İnsanı Savunuculuğu: Bankacılık Standartları İnceleme Komisyonu Başkanı Sir Richard Lambert bankacılık sektörüne olan katkıları ve başarıları ile ödül aldı.
Dahrendhorf anısına “KOBİ alanında verilen Sorumlu İş İnsanı Ödülü”nün sahibi ise “Gerçekten Yararlı ve İyi şeyler için Ticaret Organizasyonu”nun kurucusu Kay Allen Obe oldu.


Ratan Tata ve Schultz da aldı


1984’te kurulan uluslararası ilişkiler kuruluşu olan FIRST – (Forum For Decision Makers); dünyanın önde gelen liderleri arasında stratejik diyalogu geliştirmeyi amaçlayan çalışmalar yürütüyor. 2000 yılından bu yana ekonomik başarılarını sosyal sorumluluk alanında da sürdüren liderleri onurlandırmak için verilen “Yaşam Boyu Sorumlu İş İnsanı Ödülleri”ni bugüne kadar ki sahipleri arasında TATA Grubu’nun Başkanı Ratan Tata, Starbucks’ın CEO’su ve Başkanı Howard Schultz, PepsiCo CEO’su ve Başkanı Indra Krishnamurthy Nooyi bulunuyor.

X