"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Sepete demir-çelik de koyacak, 140 milyon Euro’yla işe girecek

LOKOMOTİFİ Yıldız Entegre olan Yıldızlar Yatırım Holding, İGSAŞ’la girdiği gübre sektöründe 600 milyon lirayı aşan ciroya ulaştıktan sonra yeni sektör arayışına girdi. Grubun kurucusu Fehmi Yıldız, oğulları Hasan Yıldız ve İsmail Hakkı Yıldız, şu karara vardı:
- Sülalede demir-çelik işiyle uğraşanlar var. Çok kârlı bir sektör gibi de görünmüyor. Hatta Türkiye’de bu alanda kapasite fazlası da var. Hurdadan demir-çelik üretmek de doğru görünmüyor. Biz bu alanda farklı bir yol çizebiliriz.
Holdingin İcra Başkanı İsmail Hakkı Yıldız, İGSAŞ bayilerinin Küba turu sırasındaki sohbetimizde, demir-çelikte çizdikleri farklı yol haritasını paylaştı:
- Yassı çelikte daha katma değerli ürüne yönelme planı yaptık. Kuracağımız tesiste hammaddemiz ham sac olacak. Erdemir, Habaş gibi yerli üreticilerden ham sacı alacağız, yeri gelirse ithal de edeceğiz. Onu 1 milimetre veya daha ince hale getirip ihtiyaca göre boyayacağız. Başta beyaz eşya olmak üzere, çok ince yassı ürüne ihtiyaç duyan tesislere satacağız.
Yatırımı Kocaeli’nde yapacaklarını belirtti:
- Kocaeli’nde bu yıl sonuna doğru, belki de daha öncesinde temel atmayı düşünüyoruz. 140 milyon Euro’luk bir yatırım olacak.
Hammaddeyi hep başka şirketlerden kullanmaktan yana olmadıklarını kaydetti:
- İkinci faz yatırım olarak yassı çelik üretimini de düşünüyoruz. Yalnız, bu üretimi Türkiye’de yapmak mantıklı değil.
İbreyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la gittiği Romanya’ya çevirdi:
- Romanya’dan Türkiye’ye yılda 3 milyon ton hurda demir-çelik geliyor. Sonra Romanya, Türkiye’den 1.5 milyon ton bitmiş ürün alıyor. Biz de yassı ürün için enerjinin ve hammaddenin daha uygun fiyatlı olduğu bir ülkeye gidelim diye düşünüyoruz. Bu adres Romanya olabilir. Rusya’ya da bakıyoruz.
Yassı çelik üretimini aceleye getirmek istemediklerini vurguladı:
- Bu iş için de 120 milyon Euro’luk bir yatırım öngörüyoruz.
Ardından Yıldızlar Yatırım Holding’in iş ve yatırım portföyünün analizini yaptı:
AĞAÇ: Ağaç sektöründe Türkiye’de üretimimiz sürüyor. Riski biraz da dışarıya taşımak istedik. O nedenle yurtdışında yatırıma yöneldik.
GÜBRE: Gübre sektöründe ilk denemeyi Samsun Gübre’yi almaya çalışan konsorsiyumda yer alarak yapmıştık. Sonuca ulaşamayınca İGSAŞ ihalesine girip aldık. Ardından Kütahya Gübre bünyemize katıldı. Gübrede yeni yatırım planları da yaptık. Ancak, şimdilik beklemeye aldık.
DEMİR-ÇELİK: İşlerimizdeki riski biraz daha dağıtmak, sepeti çeşitlendirmek üzere bu sektöre girmeye karar verdik.
Yıldızlar Yatırım Holding’in cirosu 3 milyar lirayı aşıyor. Bunun 2.6 milyar lirası, amiral gemisi Yıldız Entegre’den sağlanıyor.
Yıldız Ailesi, bir yandan Yıldız Entegre’ye yurtdışında üretim adresleri oluşturuyor, diğer yandan da demir-çelik sektörü için kolları sıvıyor. Bu adımlar için 500 milyon Euro’luk yatırım yapmaya hazırlanıyor...

Sepete demir-çelik de koyacak, 140 milyon Euro’yla işe girecek

6 milyon ton gübre tüketiliyor pazar 5 milyar lirayı buluyor

YILDIZLAR Yatırım Holding bünyesindeki İGSAŞ’ın Yönetim Kurulu Üyesi olan İsmail Hakkı Yıldız, gübre sektörünü irdeledi:
- Türkiye’de 6 milyon ton gübre tüketiliyor. İç pazarın büyüklüğü 5 milyar liraya ulaşıyor.
İthalat kapısından en kolay giren ürünlerin başında gübrenin yer aldığını savundu:
- Gübre, sezonluk bir ürün... Tarlaya, bahçeye gübre atılma dönemleri belli. O tarihler yaklaşınca gübre ithalatı hızlanıyor. Yılda 2 milyon ton ithalat oluyor, içerideki fabrikalar tam kapasite çalışamıyor. Yani, ithalatçı da bu piyasanın ciddi bir oyuncusu.
CAN ve NPK adlı gübrelerle üretimi yıllık 1.5 milyon ton dolayında bulunan Toros Grubu’nun lider olduğunu vurguladı:
- Gübretaş’ın sadece NPK’da 1 milyon ton kapasitesi var. Biz yılda 550 bin ton Üre, 330 bin ton CAN ve 240 bin ton da NPK üretiyoruz.
Gübre işinin tek başına bayilere yetmediğine değindi:
- Bayi stok tutmuyor, nakliyeye karışmıyor. Biz de bölge depoları kurduk. Ayrıca, bayinin tohum ve ilaç gibi çiftçinin diğer ihtiyaçlarını da karşılayacağı modele geçiyoruz.

X