"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Rahmi Koç’un acısı büyük

TÜRK Hava Yoları’nın (THY) TK 1369 sefer sayılı uçağı dün sabah yerel saatle 10.15’te Malta’ya indiğinde telefonuma ilk gelen mesaj şu oldu:

- Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç kalp krizi geçirdi.

 

Ardından üzücü haber sosyal medyada hızla yayıldı:


- Mustafa Koç’u kaybettik.


Havalimanından adanın başkentine giderken Mustafa Koç’la yaptığımız iş seyahatleri, sohbetler film şeridi gibi gözümün önünde belirdi. O an, babası, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç’la 2010 yılı Ocak ayı sonlarında yaptığımız sohbeti anımsadım.


Mustafa Koç, İstanbul’da Boğaz’da tekne kazası geçirmiş, kazayı bacağında ve kaburga kemiklerinde kırıklarla atlatmıştı. Rahmi Koç’la oğlunun geçirdiği kazayı konuşmuştuk:


- Kazayı nasıl öğrendiniz?


- Amerika’daydım. Telefonla bildirdiler.


- Korktunuz mu?


- Korkmaz olur muyum. Sonra bilgileri alınca biraz rahatladım. Ancak, İstanbul’a dönüp, kazanın ayrıntılarını öğrenince, “Bereket tekne sağlammış, Mustafa’yı ve arkadaşlarını Allah korumuş” diye düşündüm.


- Çok mu riskliymiş kaza?


- Tekne daha basit birşey olsa, Allah korusun daha kötü şeyler olabilirmiş...


Mustafa Koç, başta söz konusu tekne kazası olmak üzere çeşitli kazaları kırıklarla atlattı. Kalbi daha önce de ciddi şekilde yokladı ve operasyon geçirdi...


Ancak, dünkü kalp krizi, erken yaşta onu hayattan kopardı... 5 yıl önceki tekne kazası Rahmi Koç’un yüreğini ağzına getirmişti. O yürek, dün evlat acısıyla yandı. Allah rahmet eylesin...

 

Bahsi kazanmak için belki döviz satarım


EKİM 2011, New York... Vehbi Koç Vakfı’nın 10 milyon dolar bağışlayarak Metropolitan Müzesi’nin İslam Eserleri Bölümü’nün iki galerisine 75 yıllığına Koç Ailesi’nin adını yazdırmasını kapsayan davette Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’la konuşuyoruz.


O günlerde ABD Doları 1.90 lirayı görünce Merkez Bankası sert müdahale yapmış, kuru 1.77 liraya kadar çekmişti. Koç’a tahmini sorduk:


- Dolardaki düşüş devam eder.


- Nereye kadar iner?


- 1.60-1.65 TL aralığına kadar düşebilir.


Vatan Gazetesi Ekonomi Müdürü Ercan İnan itiraz etti:


- Teknik olarak 1.7250’nin altı zor görünüyor.


Koç ısrarlı davrandı:


- Bence inecek.


Derken bir bahis ortamı oluştu, Koç sınırı çizdi:


- Dolar 1.7250’nin altına inerse sen buradaki arkadaşlar dahil bize yemek ısmarlarsın. Üstünde olursa ben ısmarlayacağım.


İddia için süre konuldu:


- 31.12.2011 akşamı ortaya çıkan kur, kazananı gösterir.


Arkadaşlar Ercan’ı şaka yollu uyardı:


- Koç, şirketlerinden birine, “500 milyon dolar sat” talimatı verip, doları indirir, iddiayı da kazanır.


Koç da espriye katıldı:


- Belki de yaparım...


Dolar, 2011’i 1.89 liradan tamamladı. Bahsi Koç kaybetti...


İç-dış iş seyahatleri, sohbet buluşmaları, Mustafa Koç’la biz ekonomi gazetecileri arasında “yakın arkadaş” ilişkisi geliştirmişti...


Mekanın cennet olsun arkadaşım...

 

X