"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Plastik poşette AB’ye uyalım o bize yeter

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) başta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak olmak üzere 7 bakanın katıldığı, sorunları dinlediği “Türkiye Sektör Meclisleri Şurası”nda kürsüye çıkan Plastik, Kauçuk ve Kompozit Sanayi Meclis Başkanı Yavuz Eroğlu, önce sektörün verilerini paylaştı:

- Oyuncaktan ambalaja, oto yedek parçasından beyaz eşyanın içindekilere, giyimden, mutfak eşyalarına kadar tüm sektörümüzün yıllık cirosu 37 milyar dolar.

11 bin firmanın sektörde faaliyet gösterdiğini belirtti:

- Sektörümüzde 250 bin kişiyi istihdam ediyoruz. Doğrudan ihracatımız 4.5 milyar dolar. Otomotiv, beyaz eşya, elektronik ürünleri ve tekstili de katarak dolaylı baktığımızda ihracatta payımız 12 milyar dolara ulaşıyor.

Türkiye Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV) da Başkanlığını yürüten Eroğlu, yaşadıkları sorunlardan birini şöyle ortaya koydu:

- Ücretli poşet uygulamasına karşı değiliz. Ancak, AB’den alınan mevzuatta bir hata yapılmış. O nedenle poşet üreten 2 bin firma sıkıntı yaşıyor. Şu ana kadar 2 bin 500 işçi çıkarmak zorunda kaldılar. Mevzuatımız Almanya ile aynı olsun, başka bir şey istemiyoruz.

Yavuz Eroğlu daha sonra bana Avrupa Birliği (AB) mevzuatını anlattı:

- AB mevzuatı, “Sebze-meyve reyonunda poşet ücretsiz olabilir” diyor. Bizde de aynı yönde karar alındı. Ancak arada önemli bir fark var.

Farkı detaylandırdı:

- AB mevzuatı, sebze-meyve reyonundaki poşetler için tek katına 15 milimetre kalınlık sınırı koyuyor. Yani, iki katlı hali 30 milimetre. Bizde ise 31 Mart 2019’da uygulamaya girecek mevzuata göre iki katlı halinin 15 milimetre olması gerekiyor.

Söz konusu ince poşetlerin en büyük sorununun doğada rüzgarla etrafa dağılması olduğunu kaydetti:

- Mevzuatımız, alıntı yapılan AB’ye uysun razıyız. Almanya bile bizim kadar katı davranmıyor. Almanya’ya uyalım, o bize yeter.

Ardından daha çok hazır giyim mağazalarının kullandığı poşetle ilgili soruna işaret etti:

- AB, “Hafif poşetlerin azaltılması” konusunda kural koyuyor. Tek katı 50 milimetre olan kalın poşetler halen başta Almanya olmak üzere AB ülkelerinde kullanılıyor. Bizde bu konuda sınır konulmuş değil. Dolayısıyla hazır giyim mağazalarının da müşterilerine poşeti 25 kuruşa satması gerekiyor.

Hazır giyim mağazaları için gündeme gelen duruma dikkat çekti:

- 1000 liralık giyim eşyası alan müşteriye, “Poşet istiyorsanız fiyatı 25 kuruş” demek zorunda kalıyorlar. Bu durumda daha pahalı olan kağıt poşete yönelmeleri gerekecek.

Konuyu Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı, T.C. İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Mehmet Emin Birpınar ile görüştüklerini bildirdi:

- Bakanlık, plastik poşetlere ayrıca “sıfır atık” logosu konulmasını istiyor. Zincir marketler bunu yapabilir. Kendi markasıyla birlikte logoyu da basabilir. Ancak, bakkallar için uyulması zor bir kural.

Plastik poşetle ilgili sınırlamaları sektörün kendisi de kabul ediyor.

Ancak, 2 bin firmanın sıkıntısını gidermek için sektörün “Mevzuatta AB’ye uyalım” çağrısına kulak vermek gerekiyor.

ELİMİ SIKMAK İSTEYENE YANAĞIMI UZATIYORUM

İSTANBUL’un Avcılar ilçesi Belediye Başkan Adayı avukat Turan Hançerli, gazeteye geldiğinde “Hoşgeldiniz” demek için alışkanlıkla elimi uzattım. Hançerli, atağa geçip yanağını uzatarak karşılık verdi. Çünkü, çocukluktan gençliğe adım attığı dönemde kollarını harman yerinde patosa kaptırmıştı. Önce, protez kollara kavuşma öyküsünü paylaştı:

- Ben protez kollara dayanışma sayesinde kavuştum. O dönemde televizyonda haber konusu oldum. İş insanı Ural Hakverdi’nin yardımıyla Almanya’da özel üretilen protez kola kavuştum.

Ardından Avcılar için hedeflerinden söz etti:

- Ekonomi hukuku, tahkim hukuku alanında uzmanlaştım. TOKİ’nin bugünkü “hasılat paylaşımı” modelini 20 yıl önce Çayırova’da müvekkilim olan bir şirket için tartıştım. O zaman uygulanamaz gibi görünüyordu. Bugün yapılabilir. Avcılar’da 5 yılda en az 50 bin konutu kentsel dönüşüm çerçevesinde yenilemeyi hedefliyorum.

Engellileri kucaklayan sivil toplum örgütlerinde yıllardır aktif olduğunu belirtti:

- Sivil toplum örgütlerindeki çalışmalarım, açtığım davalarla milyonu aşkın insana dokundum. 10 dolayında yasada değişikliğe vesile oldum.

Avcılar’ın mevcut Belediye Başkanı Handan Toprak, bu dönem aday gösterilmeyince DSP’ye geçip yarışa girmeyi seçti.

Avcılar’da CHP Turan Hançerli ile AK Parti İbrahim Ulusoy’la, DSP de Handan Toprak’la sandıkta yarışacak.

 

X