"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Oğlu için propolis üretimine girdi Çin’e rakip oldu

GIDA mühendisi Aslı Elif Tanuğur, bal sektöründeki bir şirkette Ar-Ge Direktörü olarak çalışırken o dönemde 5 yaşında olan oğlu aniden ateşlendi. Doktoru hemen antibiyotik tedavisi başlattı. Çocuğun ateşi düştü.

 

Annesi çocuk doktoru olan Tanuğur’un oğlunun 40 derece ateşle hastanelik oluşu, 2 ayda bir tekrarlanır hale geldi. Annesi dahil, çocuğu muayene eden doktorlar ateşlenmeye yol açan hastalığın ne olduğunu anlayamadı. Sonunda bir doktor durumu anladı:

 

- Oğlunuzun bağışıklığı zayıf. Bağışıklığını güçlendirici gıdalarla besleyin.

 

Tanuğur, gıda mühendisi olduğunu anımsattı:

 

- Oğlumun beslenmesine çok dikkat ediyorum.

 

Doktor, bağışıklığı güçlendirecek iki ürün önderdi:

 

- Oğlunuza arı sütü ve propolis yedirin.

 

Tanuğur, önce Çin’den ithal edilen iki ürünü inceledi:

 

- Arı sütü, birçok protein, karbonhidrat ve yağ içeriyor. Antioksidan özelliği var.

 

Propolisin özelliklerini bu araştırma sırasında farketti:

 

- Propolis, arıların bitki sap, yaprak ve tomurcuklarından topladığı güçlü antibakteriyel ve antioksidan etkilere sahip bir ürün. Arılar bu yapışkan ürünü kovandaki mikropları yok etmek ve ailesinin sağlığını korumak için kullanıyor.

 

İki ürüne de ulaşması zor olmadı:

 

- Türkiye’de 7 milyon arı kovanı vardı ama propolis ve arı sütünde yerli üretim yoktu. Çin’den ithalat yapılıyordu. Ürünleri aldım, bal ile karıştırıp oğluma yedirmeye başladım. Arı sütü ve propolis oğluma çok iyi geldi. Bir daha ateşlenmedi.

 

Çalıştığı şirketin patronuna öneri götürdü:

 

- Propolis ve arı sütü üretimine girelim.

 

Patronu yanaşmadı:

 

- Ben daha çok bal ticareti yapıyorum. O üretim bana göre değil.

 

Aslı Elif Tanuğur, bunun üzerine İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) hocası Prof. Dilek Boyacıoğlu ile mesai arkadaşı Taylan Samancı’ya ortaklık önerdi:

Oğlu için propolis üretimine girdi Çin’e rakip oldu
Aslı Elif Tanuğur

 

- Prof. Boyacıoğlu ile Taylan ikna olunca SBS Bilimsel Bee’O Çözümler adlı şirketimizi kurduk. Hemen iletişimim olan bal üreticileri ile görüşmelere başladım. Kovandan kazıyıp attıkları propolis ile arı sütünü bana vermelerini istedim.

 

Propolisin kovandan çıkarıldığı haliyle yenmediğini vurguladı:

 

- Propolise ekstraksiyon (özütleme) işlemi uygulamak gerekiyor.

 

Bu ay Ekonomist Dergisi-Garanti Bankası-KAGİDER işbirliği ile düzenlenen “Yılın Kadın Girişimcileri” töreninde ödül alan Tanuğur’un öyküsünü Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Akdeniz İhracatçı Birlikler (AKİB) tarafından Adana’da düzenlenen “İnovasyon Günleri”nde dinledim.

 

Öyküsünü noktalarken şu mesajı verdi:

 

- İlk işimiz arı sütü ve propolisi yerli üretmek oldu. Şu anda 60 bin arı kovanımız var. Arıcılarla sözleşmeli çiftçilik modeliyle çalışmaya başladık. İhracat için de harekete geçtik. Sıra Çin’e rakip olmaya geldi...

 

Bee’O’nun gücü Çin’e rakip olmaya yeter mi?

 

HAZAR’DAKİ PETROL PLATFORMU 5’E ÇIKIYOR MİLYAR DOLARI AŞIYOR

 

1 MAYIS 2013’te dönemin İstanbul Shopping Fest İcra Kurulu Başkanı Vahap Küçük ve İcra Kurulu Üyesi Hüseyin Doğan’la Bakü’ye gittiğimizde Tekfen Grubu Şirketleri Başkanı Osman Birgili’yi aradım:

 

- Bakü’de inşaatı bitmek üzere olan açık deniz petrol platformunu gezebilir miyiz?

 

Tekfen İnşaat Bakü Sorumlusu Bülent Karaca, platformu gezdirirken bilgiyi verdi:

 

- Bu platform 15 Temmuz 2013’te Hazar’da 120 kilometre açığa yüzdürülüp göreve başlayacak. Biz bu arada Şahdeniz için 2 ayrı platform teklifi daha verdik.

 

Geçenlerde Tekfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin ve CEO Osman Birgili’nin davetiyle grubun 60’ıncı yıl buluşmasına katıldım. Birgili’ye Bakü’deki petrol platformu işlerini sordum, anlattı:

 

- Şu anda Bakü’de 2 petrol platformunun inşaatı yan yana yükseliyor. Projeyi orada ortağı olduğumuz Azfen’le birlikte yapıyoruz. Hazar’da inşa ettiğimiz platform sayısı 5’e çıkıyor.

 

Petrol platformu inşaatının parasal büyüklüğünü merak ettim, aktardı:

 

- Ortağımızla birlikte yaptığımız iş 1.5 milyar dolara ulaşıyor.

 

Tekfen’i 60 yıl önce 3 arkadaş, Feyyaz Berker, Nihat Gökyiğit ve Necati Akçağlılar kurdu.

 

60 yılda yaptıkları projelerin toplam parasal büyüklüğü 50 milyar dolara ulaştı...

 

X