"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

O fuar ‘çıpa’ oldu, Türkler 142 şirketle 4’üncü sıraya yerleşti

FRANSA’nın başkenti Paris’te gerçekleşen ve tekstil sektörünün dünya vitrini sayılan Premiere Vision’a girerken şirketin Türkiye Koordinatörü Nihal Kaya, katılımcı verilerini paylaştı:
- 57 ülkeden 1924 şirket ürünleriyle fuara katılıyor. Türkiye, 142 şirketle 4’üncü sırada.
İlk 3’ü sıraladı:
- İtalya 732, Fransa 252, İngiltere 144 şirketle fuarda yer aldı.
Premiere Vision Uluslararası Fuarlar Direktörü Guglielmo Olearo, katılımcı Türk şirketi sayısının düzenli arttığını belirtti:
- İç pazarda sıkıntı yaşandığı dönemlerde şirketler ihracata daha fazla yükleniyor. Türk katılımcı artışında bunun da payı var.
İstanbul Tekstil ve Hambez İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, Birlik standında Başkan Yardımcısı Fatih Bilici, Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Öksüz, İTKİB Brüksel Temsilcisi Haluk Özelçi’yle sohbet sırasında Premier Vision’a ilginin nedenini aktardı:
- Premiere Vision, Türk tekstilcisi için reyting, prestij, statü sembolü oldu. Bu fuar bir anlamda şirketler için “çıpa” sayılıyor.
Fuara 2002’de 2 şirketle katılımın başladığını ifade etti:
- 2011’de milli katılımı başlattık. Bugün, 142 şirket bu vitrine girebildi. Premier Vision yönetimi, fuara kabulleri damla damla serum verir gibi yapıyor. Şu anda bekleme listesinde Türkiye’den 70 şirket daha var.
Öksüz, Premiere Vision’a Türk şirketlerinin alınmadığı günleri anımsadı:
- O dönemde otel odasında birkaç şirket fuar yapmaya çalışırdı. Texworld, o dönemde kurulmuştu.
Gülle’ye ihracat temposunu sordum:
- Rusya ve kur etkisiyle ihracatımızda düşüş var. Miktar bazında ihracatımız yüzde 4.2 arttı ama değer bazında gerileme yaşıyoruz. Rusya’ya sektörümüzün ihracatı yüzde 40 geriledi. Açığı başka pazarlar ile azaltmaya çalışıyoruz. İran’a ihracatımız yüzde 22, ABD’ye yüzde 11.5 arttı.
İran’a 259 milyon, ABD’ye de 233 milyon dolarlık ihracat olduğuna dikkat çekip ekledi:
- ABD’yi yeniden keşfetmek istiyoruz.
Öksüz, Çin’e değindi:
- Sektörümüzün Çin’e ihracatı yüzde 4 artışla 100 milyon dolara çıktı.
Çin’den ithalatı sordum:
- Ocak-Temmuz 2015 döneminde sektörümüzün Çin’den ithalatı 890 milyon dolar. Bitmiş ürün de çok geliyor Çin’den. Zaten Çin’le ülkemizin dış ticaret açığı oldukça yüksek.
Gülle, sektörün kilo başına ihracatı üzerinde durdu:
- Ülkemizin kilo başına ihracat geliri 1.6 dolar düzeyinde. Bizde kilo başı gelir 4.5 doları buluyor.
Daha sonra fuarda stant turu yaptık. Akın Tekstil, Altınyıldız, Yünsa, Söktaş başta olmak üzere, Türk şirketlerinin stantlarında yoğun görüşme trafiği gördük.
Bakalım o görüşmelerin ne kadarı kesin siparişe dönüşecek?

İstanbul’a zamanında girdik, erteleme yok

O fuar ‘çıpa’ oldu, Türkler 142 şirketle 4’üncü sıraya yerleşti

PREMIERE Vision’un dünyadaki 3 marka elçisinden biri olan moda tasarımcısı Arzu Kaprol, fuarın açılış basın toplantısından şu ayrıntıyı anlattı:
- Bir Fransız gazeteci, terör, Suriye sorunu ve seçimi anımsatıp 21-23 Ekim 2015’te İstanbul’da gerçekleşecek fuarın ertelenme olasılığını sordu. Premiere Vision Genel Müdürü Gilles Lasbordes, “İstanbul takvimimiz değişmeyecek” dedi.
Premiere Vision CEO’su Philippe Pasquet, İstanbul fuarlarına tam zamanında başladıklarını vurguladı:
- İstanbul’da sürdürülebilir fuar hedefliyorduk. Ekim ayında İstanbul’da 3’üncü fuarımızı düzenleyeceğiz.
- Katılımcı yabancı şirketlerde tereddüt var mı?
Premiere Vision İstanbul Fuarı Koordinatörü Gülperi Erkanlı yanıtladı:
- Fuarımıza yüzde 30’u yabancı, 155 şirket katılacak. Hiçbir iptal talebi yok.

Epilepsi krizini önleyen tişört

O fuar ‘çıpa’ oldu, Türkler 142 şirketle 4’üncü sıraya yerleşti

PREMIERE Vision Uluslararası Fuarlar Direktörü Guglielmo Olearo, Eylül 2015 Paris Fuarı’nda “Akıllı Yaratıcılık”ın öne çıktığını belirtti. Genel Müdür Gilles Lasbordes de, “chip”li ürünlerin düşünüldüğü kadar hızlı yayılmadığını vurguladı.
Fuardaki teknik tekstil bölümünde Epilepsi krizini erken haber verdiği ve önlediği iddia edilen tişört dikkatimizi çekti. Tişörtün yanında şu bilgi vardı:
- Bu tişörte yerleştirilen 35 sensör, Epilepsi’de erken uyarı yapıyor. Krizi de önlüyor.

X