"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Mutluluk müdürü çalıştırıyor, mağazada alarmsız ürün deniyor

DEFACTO Perakende Grup Başkanı İhsan Ateş, 10-11 yıllık markanın yaratıcısı Ozon Tekstil’e danışman olarak girdiği günlere uzanan yolculuğu anlatırken, tasarımda önem verdikleri noktanın altını çizdi:

- Güzel görünmek için acı çekmeye gerek yok.
Ürünlerinin yüzde 60’ının Türkiye’de üretildiğini vurguladı:
- Sivas ve Avcılar’da kendi fabrikalarımız var. Örme ve triko üretimini kendimiz yapıyoruz.
Perakende ve markada çalışan mutluluğunun önemine değindi:
- Grubumuzda 6 bin 350 kişi çalışıyor. Yaş ortalaması 25 dolayında. Çalışan mutluluğunun birebir müşteriyi etkilediğini düşünüyoruz.
Sabah kahvaltısı başta olmak üzere personeli mutlu etme formülleri üzerinde durduklarını belirtti:
- Gün içinde masaj, manikür gibi ihtiyaçları karşılanıyor. Spor yapmalarını önemsiyoruz. Örneğin, merkez ofisin çatısına bir mini golf sahası bile planlıyoruz.
Formülleri arasında sigarayı bırakma desteğinin de yer aldığını kaydetti:
- Tüm bu işleri organize etmek üzere bir “Mutluluk Müdürü” istihdam ediyoruz.
20’si yurtdışında olmak üzere 275 mağazalarının bulunduğunu ifade edip, ekledi:
- Mağazadaki personele ve müşteriye güveni esas almaya çalışıyoruz. Örneğin, mağazalardaki sayım için ayrı ekip görevlendirmek yerine, oradaki personelden yararlanıyoruz. Bu, bize yılda 2 milyon lira tasarruf sağlıyor.
Müşteriye güven konusunda da şu örneği verdi:
- Hırsızlığa önlem için ürünlere alarm yerleştirilir. Bazı mağazalarımızda alarmsız ürüne doğru gidiyoruz.
Barcelona’da bir tasarım ofislerinin olduğuna işaret etti:
- İnovatif ürünler üzerinde duruyoruz. Renk değiştiren tişört, çift taraflı pantolon gibi ürünler bunlar arasında yer alıyor.
Ciroda 1 milyar lirayı aştıklarına dikkat çekti:
- 2014’ü 1.2 milyar lira dolayında bir ciroyla geride bıraktık...
Bir tarafta işsizlik kıvrandırıyor, diğer tarafta “mutlu personel” için “manikür, mini golf” gibi formüller türetiliyor.
O formüller, “mutlu personel”e yeter mi?

Mobil ayna

Mutluluk müdürü çalıştırıyor, mağazada alarmsız ürün deniyor

DEFACTO Perakende Grup Başkanı İhsan Ateş’le Mall of İstanbul’daki mağazalarına uğradık. Mağazadaki “Mobil Ayna” dikkatimi çekti. Mağaza sorumlusu aynanın karşısında 360 derece dönmemi istedi. Dediğini yaptım, sonra aynaya baktım. 10 saniye önce kaydedilen görüntümü izledim.
Mağaza sorumlusu, “Mobil Ayna”nın işlevine değindi:
- Müşteri denediği bir giysinin her yönden nasıl göründüğünü görmek ister. Mobil aynanın karşısında denenen giysi üzerinizdeyken 360 derece dönüp, 10 saniyelik görüntüyü kaydedince, bu olanağa kavuşuyorsunuz. O giysinin arkadan, yandan görüntülerde üzerinizde nasıl durduğunu rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Zeytin ve zeytinyağı OSB’si için imza tamam

MANİSA’nın Akhisar ilçesine son zeytin hasat şenliğine gittiğimde, 2013’te gündemlerinde olan bir konuyu Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdurrahman Yılmaz ve Başkan Yardımcısı Ufuk Merde’ye sordum:
- İlçenizde Zeytin, Zeytinyağı ve Türevleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulacaktı. Bu konuda bir gelişme var mı?
- Manisa Valimizin imzasını bekliyoruz.
Merde, geçenlerde aradı:
- Beklediğimiz imza atıldı.
Ardından karar metnini gönderdi:
- İlçemizde 12 milyon zeytin ağacı var. 2023’te 30 milyona çıkacak. Türkiye’nin yeşil zeytin ihtiyacının yüzde 70’ini, siyah zeytinin de yüzde 30’unu ilçemiz karşılıyor. Zeytinyağı üretimimiz de 5 bin 500 ton dolayında. İlçemizde 250 zeytin işletmesi, 36 zeytinyağı sıkım tesisi ve 9 zeytinyağı dolum tesisi faaliyet gösteriyor. İhtisas OSB’si, Akhisar’a zeytin ve zeytinyağı konusunda yeni yatırımcı çekecek. OSB’de 3 bin metrekareden 50 bin metrekareye kadar 52 parsel planlanacak.

X