"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

‘Madenci bulmak zorlaştı’ diyordu

SOMA’da Türkiye’nin yüreğini yakan acı olay üzerine 2012 yılı eylül ayında Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili ve CEO’su Can Gürkan’la Soma ve Zonguldak’a yaptığımız kömür madeni turunda aldığım notları yeniden gözden geçirdim.

Soma Maden İşletmeleri Genel Müdürü Ramazan Doğru’nun şu sözlerinin altını çizmişim:
- Maden iş kolunda emeklilik iş günü ve süresi uzatılınca yer altına inecek işçi bulmak zorlaştı.
‘Madenci bulmak zorlaştı’ diyorduDetayını şöyle aktarmıştı:
- Eskiden 4 bin işgününü dolduran emeklilik hakkını elde edebiliyordu. Emekliliğe hak kazanma süresi kısa olduğu için yer altında çalışmayı göze alanlar daha çoktu. İşgünü şartı 5 bine çıktıktan sonra yeraltına inmeyi kabul eden sayısında ciddi şekilde azalma oldu.
Hükümet sosyal güvenlik sistemindeki çöküntüyü frenlemek için önlemler alırken bazı iş kollarındaki “yıpranma” dönemini kaldırmış veya süresini azaltmıştı. Bundan yer altında hayatını ortaya koyan maden işçisi de nasibini almıştı.
Sonra Can Gürkan’la Zonguldak’a geçmiştik. Zonguldak’ta Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) ihalesini 1.4 milyar lira bedelle aldıklarını vurgulamıştı:
- Aldığımız madeni 30 yıl işletmemiz öngörülüyor. Kömür çıkarmaya başlamak ve işi geliştirmek için Zonguldak’a 200 milyon dolar yatıracağız.
Soma’daki yatırımı da sormuştum:
- 1983’ten buyana yapılan yatırımı güncellemek, boyutunu anlatmak çok zor. Ancak, Soma’da bu yılki (2012) yatırımımız 30 milyon Euro’yu bulacak.
Soma Holding’in Zonguldak’taki işletme sorumlusu TTK’daki istihdamın boyutuna dikkat çekmişti:
- TTK, 9 bini aşan personelle yılda 1.5 milyon ton taş kömürü çıkarıyor.
Can Gürkan
, kendi istihdam planlarını paylaşmıştı:
- 5 bin işçiyle yılda 3 milyon ton kömür çıkarırız. Soma’ya göre Zonguldak’ta doğa koşulları daha zorludur.
Zonguldak işletme sorumlusu şu noktanın altını çizmişti:
- Zonguldak kömürler anılır. Madenlerde çalışanların sayısının 60 binlere çıktığı olmuştur. Şu anda 12 bin kişi doğrudan kömür madenlerinde çalışıyor.
Türkiye’yi yasa boğan Soma faciası, kömür işçisinin yer altındaki yaşam riskini bir kez daha acı şekilde ortaya koydu.
Canını ortaya koyarak yer altında çalışanların haklarının, çalışma koşullarının iyileştirilmesi için daha kaç canın yanması gerekiyor?

‘Madenci bulmak zorlaştı’ diyordu

300’e yakın madencinin hayatını kaybettiği Soma Maden İşletmeleri AŞ’nin sahibi Alp Gürkan, önceki gün Başbakan Erdoğan’ın ziyaretinde karşılayanlar arasında yer aldı.

X