"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Külliye misafirleri koalisyonu konuştu

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde önceki akşam yapılan resepsiyonda her karşılaştığımız, el sıkıştığımız isim 1 Kasım’da sandıktan ne çıkacağını konuştu.

Hemen her köşedeki tahminler de birbirine yakındı. Çoğu aynı görüşü paylaştı: “Sandıktan yine koalisyon çıkma olasılığı oldukça yüksek.”

 

Külliye misafirleri koalisyonu konuştu

 


TÜRK Hava Yolları’nın (THY) önceki günkü 13.40 İstanbul-Ankara uçağına binmek üzere saat 12.40’ta İstanbul Atatürk Havalimanı CIP Salonu’na girdim.
Salondaki yolcuların önemli bölümünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşen 29 Ekim Resepsiyonu’nun konuklarından oluştuğunu gördüm.
Salona girer girmez ilk karşılaştığım isim Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Nilüfer Bulut oldu. “Diriliş Ertuğrul” dizisinin bazı oyuncularının yanından geçip oturacak yer bakarken Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Sanem Oktar ile Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt’e denk geldim.
Sonrasında Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Cansen Başaran Symes yanımıza geldi:
- Aynı yere, Cumhurbaşkanı’nın 29 Ekim Resepsiyonu’na gidiyoruz değil mi?
Soruya üçümüzden de olumlu yanıt aldıktan sonra takıldım:
- Cumhurbaşkanı’nın TÜSİAD’la pek yıldızı barışık olmuyor.
Çantasından davetiyenin güvenlik kartının arkasını gösterdi:
- Bakın kartta, “TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes” yazıyor. TÜSİAD Başkanı sıfatımla 29 Ekim Resepsiyonu’na ilk kez katılacağım. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni de ilk kez göreceğim. Külliye’ye daha önce giden var mı?
Oktar, Öğüt ve ben aynı yanıtı verdik:
- İlk kez görmüş olacağız.
Ardından Öğüt’e Koza-İpek Grubu’na el konulmasına ilişkin TÜSİAD açıklamasını nasıl değerlendirdiklerini sorup, yanıtı beklemeden gerekçesini açıkladı:
- Neredeyse her gün açıklama bülteni yazar olduk. Bültenleri hazırlarken her kelimeyi dikkatli seçiyoruz. Ama ülkemizdeki gelişmelerle ilgili birşeyler de söylememiz gerekiyor.
Sonra Ekonomi Müdürümüz Sefer Levent’le yaptığı, “Siyasi hırsların bedeli ağır olur” başlıklı söyleşiye gönderme yaptı:
- O söyleşideki sözlerimin tümünün arkasındayım. Her kelimesi seçilerek söylenmiştir.
Resepsiyona İstanbul’dan katılan konukların çoğu 15.00 ve sonrasındaki uçak seferlerini tercih ederken, Symes biraz erken gidişini nasıl değerlendireceğini anlattı:
- Ankara’ya inince önce Anıtkabir’e gideceğim. Birkaç yıldır gitmiyordum.
Ankara’da resepsiyon öncesi buluştuğum Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanvekili Mehmet Doğanlar ve Mega Alüminyum’un patronu Murat Eraslan ile sohbet ederken Cansen Başaran Symes’in Anıtkabir’den attığı tweet’i baktım:
- Anıtkabir’de müthiş kalabalığın arasında 29 Ekim 2015 Cumhuriyet Bayramı hatırası...
Resepsiyonda karşılaşamadık. Anıtkabir izlenimini mesajla sordum:
- Anıtkabir’de her yaştan, Türkiye’nin her noktasından coşkulu insanlar vardı. İyi ki gitmişim...
O coşkuyu 13.40 İstanbul-Ankara uçağında da hissettik. Kaptan, Atatürk ve silah arkadaşlarını minnetle anıp Cumhuriyet Bayramı kutlaması anonsu yaptı, yolcular alkışla coşkusunu ortaya koydu.
Resepsiyonda her el sıkıştığım, karşılaştığım, 1 Kasım’ı sordu:
- Sandıktan ne çıkacak?
Hemen her köşede bu konu konuşulurken, yapılan tahminler de birbirine yakındı. Çoğu aynı görüşü paylaştı:
- Öyle anlaşılıyor ki sandıktan yine koalisyon çıkma olasılığı oldukça yüksek...

  

Konukoğlu ay-yıldızlı kravat takmayı seçti

 

Külliye misafirleri koalisyonu konuştu

 


OTOMOBİLİMİZ Cumhurbaşkanlığı Külliyesi çevresine varınca güvenlik yönlendirmeleri başladı. Her noktada elimdeki “Kabul Töreni Kartı”nı gösterince yönlendirmeler tıkır tıkır işledi. Kısa sürede 3 numaralı kapıya vardık. Otomobille kabul salonuna gireceğimiz kapıya kadar gittik.
Güvenlikten hızlı geçişten sonra davetin gerçekleştiği “kış bahçesi”ne girdim. İlk karşılaştığım isimler ES Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak’la Star Medya Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak oldu.
Protokol Genel Müdürü Büyükelçi Şevki Mütevellioğlu’ndan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın salona 20.30’da gireceğini öğrendikten sonra 2 bin 500 davetli arasında güçlükle yol alarak tur attım.
Sinpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik’le selamlaşırken Sanko Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu yanımıza geldi. Konukoğlu’nun ay-yıldızlı kırmızı kravatını görünce fotoğrafını çektim. Her cumhuriyet bayramında bu kravatı taktığını belirtti.

 

 Mısır’dan gelip resepsiyona katıldı, Londra’ya dönecek

 

Külliye misafirleri koalisyonu konuştu

 

ATATÜRK Havalimanı CIP Salonu’nda TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, KAGİDER Başkanı Sanem Oktar ve Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt’le sohbet ederken Vodafone Grubu Afrika, Ortadoğu ve Asya Pasifik (AMAP) Başkanı Serpil Timuray
salona girdi.
Symes, sordu:
- 29 Ekim Resepsiyonu’na nasıl denk geldin?
Timuray, iş için Mısır’da olduğunu belirtti:
- Kahire’den İstanbul’a geçtim. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ülkemde olmak istedim. Cumhurbaşkanı’nın resepsiyonuna katılacağım. Pazartesi ofisimin bulunduğu Londra’ya döneceğim.
Gökhan Öğüt’e döndüm:
- Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 4.5G töreninde “yerli ve milli” vurgusu yaparken şirketinizi de bu kapsama aldı.
- Uluslararası şirket olsak da, Türkiye’deki yerli şirketlerden hiç farkımız yok. Ülkemize, bu topraklara yoğun yatırım yapıyoruz.

 

Beyaz çikolatalı ‘atom’

 

CUMHURBAŞKANLIĞI Külliyesi’ni inşaa eden Rönesans Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak’ı görünce, salonun 2 bin 500 davetliye az geldiğini belirttim:
- Külliye’nin çok büyük olduğu eleştirileri vardı. Bakın en büyük salon bu.
Derken bir elinde içecek tepsisi olan bir garsonla birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Yiyeyecek-İçecek Müdürü yanımıza geldi. Ilıcak’a döndü:
- Sizlere içecek birşeyler ikram edelim. Bakın yenilebilir güllü içecek var. Yanındaki yoğun beyaz görünen, beyaz çikolatalı, muzlu ve fındıklı bir içecek. Çok güzel limonatamız var. Soğuk çayı da kendimiz yapıyoruz.
- Beyaz çikolatalı içeceğin adı nedir?
- Aslında halk dilinde “atom” denebilecek bir içecek.
Ilıcak, yenilebilir güllü içeceği alırken Yiyecek-İçecek Müdürü’ne THY’nin ikramdaki ortağı Atilla Doğudan’ın Do&Co şirketinin de uçaktaki alkolsüz içeceklerde farklı denemeler yaptığını anımsattım:
- Tukish-Do&Co’yla bu alanda yarışacaksınız anlaşılan.
- Atilla Bey’le arasıra paslaşıyoruz.

 

 

Resepsiyona kimler katıldı?

 

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın yöneldiği her köşede izdihamı anımsatan dalgalanma oldu.
Konuklardan biri, 30 Ağustos Resepsiyonu’nu anımsadı:
- Mevsim yaz olduğu için açık havada yapılmıştı. Alan yetmezliği gibi bir sıkıntı yaşanmadı.
30 Ağustos Resepsiyonu’na 1800 davetli katılmışken, kapalı alanda bu kez davetl, sayısı 2 bin 500’e çıkmıştı.
Resepsiyona katılan iş dünyası temsilcilerini not etmeye çalıştım:
* Rifat Hisarcıklıoğlu, Nail Olpak, Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Cemal Kalyoncu, Mustafa Süzer, Nilüfer Bulut, Gökhan Öğüt, Sanem Oktar, Serpil Timuray, Zeynel Abidin Erdem, Nihat Özdemir, İsmail Uğur, Ömer Cihad Vardan, Haluk Kalyoncu, Süleyman Orakçıoğlu, Ferit Şahenk, Erdoğan Demirören, Yıldırım Demirören, Mehmet Torun, Abdullah Tivnikli, İsmail Kutlu, İbrahim Çağlar, Süleyman Kocasert, Ahmet Zorlu, Temel Kotil, İlker Aycı, Ahmet Akbalık, İbrahim Burkay, Remzi Gür.

 

X