"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Kilo başı ihracatı 600 dolara çıktı, 7.5 milyar dolarlık iş yaptıracak

ASELSAN  Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Haluk Görgün’ün düzenlediği sohbete giderken, geçen yıl mart ayında Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. İsmail Demir’le şirketin Ankara’daki iki tesisini gezdikten sonraki yazıma baktım. Şu başlık vardı:

- Kilo başına ihracatı 500 dolar.

Gebze Teknik Üniversitesi’nin kurucu rektörüyken Aselsan’ın yönetim kuruluna giren, geçen ay da başkanlık ve genel müdürlük görevine atanan Prof. Görgün, Aselsan’ın ulaştığı aşamayı, alt yüklenicilere verdiği işin büyüklüğü ile ortaya koydu:

- 2025’e kadar aldığımız siparişler üzerinden hepsi KOBİ olan alt yüklenicilere 7.5 milyar dolarlık iş yaptıracağız.

Sadece Korkut projesinde 100’ü aşkın KOBİ’yle çalıştıklarını belirtti:

Kilo başı ihracatı 600 dolara çıktı, 7.5 milyar dolarlık iş yaptıracak

- 23 tane stratejik partnerimiz, 2 bine yakın alt yüklenicimiz var. Geçen yıl aldığımız işlerin yüzde 90’ını alt yüklenicimiz olan KOBİ’lere yaptırdık.

Sipariş akışına ilişkin şu veriyi paylaştı:

- Geçen yıl 2.1 milyar dolarlık sipariş alındı. Geçen yıl sonu itibariyle eldeki siparişlerin toplamı 6.8 milyar dolara çıktı. Bu yılın ilk 3 ayında da 700 milyon dolarlık sipariş aldık.

Şirketin personel yapısına işaret etti:

- 5 bin 350 personelimizin 3 bini 6 Ar-Ge merkezimiz ile mükemmeliyet merkezimizde çalışıyor. Yani, işimizin önemli bölümü Ar-Ge’ye dayanıyor. 2016’da 1 milyar 243 milyon lira düzeyinde olan Ar-Ge harcamamız, geçen yıl 1 milyor 675 milyon liraya ulaştı.

Ciro ve kârlılık verisine dikkat çekti:

- Geçen yıl  ciromuz 5.4 milyar lirayı buldu. 1 milyar 388 milyon lira net kâr elde ettik.

Aselsan’ın ihracatını merak ettik, anlattı:

- Geçen yıl 215 milyon dolarlık ihracat yaptık. 5 kıtada 60’tan fazla ülkeye ihracatımız var. Ayrıca 8 ülkede iştiraklerimiz faaliyet gösteriyor.

Şirketin ürünlerindeki yerlilik oranını sorduk, yanıtladı:

- Ürünlere göre değişmekle birlikte yüzde 65 yerlilik oranımız var ve giderek yükseliyor. Yüzde 100 yerli ve milli üretime dönük yolda adım adım ilerliyoruz.

Şirketin katma değer yaratma potansiyelini ihracatla örnekledi:

- Kilo başına 600 dolarlık ihracat yapıyoruz. Türkiye’nin ortalama kilo başına ihracatının 1.4 dolar olduğunu düşünürseniz, yarattığımız katma değerin büyüklüğü daha iyi anlaşılır.

Aselsan’ın Ar-Ge gücü ve ürettiği teknolojinin çıtayı hep yukarı çıkardığı kilo başına ihracattan görülüyor.

Bir yılda kilo başına ihracat gelirindeki 100 dolarlık artış, Aselsan’ın teknolojide yaşadığı zıplamayı gösteriyor.

İKİNCİL HALKA AÇILMADAN 1 MİLYAR DOLAR GELECEK

Kilo başı ihracatı 600 dolara çıktı, 7.5 milyar dolarlık iş yaptıracak

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, şirketin yüzde 84.3’lük çoğunluk hissesinin Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’na ait olduğunu belirtti:

- Şu anda halka açıklık oranımız yüzde 15. Önümüzdeki günlerde yüzde 15’e kadar ikincil halka arz planlıyoruz.

İkincil halka arzda bekledikleri geliri sorduk, yanıtladı:

- 1 milyar dolara yakın bir beklentimiz var.

Sağlanacak kaynağın kullanım alanlarını sıraladı:

- Halka arzdan elde edilecek gelirin yüzde 30’u şirket alımı ve birleşmeleri için kullanılacak. Yüzde 40’ı yenilikçi teknolojilere, inovasyona, lazer teknolojilerine, yapay zekaya yönlendirilecek. Yüzde 10’u işletmede kullanılacak.

Yakın dönemde iki şirketin halka arzında sıkıntı yaşandığını, birinin iptal edildiğini anımsattık, şu yanıtı verdi:

- Yurt dışındaki yatırımcılarla yapılan görüşmeler, yüzde 10-15 dolayındaki ikincil halka arzı rahatlıkla yapabileceğimizi gösteriyor.

ALTIN HİSSELER YÖNETİM GÜCÜNÜ VAKIFTA TUTAR

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün’e ikincil halka arz sonrası yönetimin değişme olasılığını sorduk, Genel Müdür Yardımcısı Okan Turan yanıtladı:

- 9 kişilik yönetim kurulunun 6’sını belirleyen altın hisseler hep Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın elinde olacak. Dolayısıyla halka açıklık oranı yüzde 40’a da çıksa yönetime başkasının girmesi söz konusu değil.

BİZİM ‘SERÇE’LER AFRİN’DE GÖREV YAPTI

ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün’e Afrin’e dönük “Zeytin Dalı” operasyonu sırasında hangi ürünlerinin kullanıldığını sorduk, örnekler verdi:

- Afrin’de birçok ürünümüz kullanıldı. Telsizlerimiz hep sahadaydı. Ayrıca ürettiğimiz “Serçe” adlı drone da Afrin’de görev yaptı. Ayrıca teknik ekiplerimiz, ürünlerimiz konusunda desteğe gitti.

 

X