"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Kayseri’ye gelirsem yanlış yorumlanabilir

TORUNLAR Grubu’nun ortağı Aziz Torun, Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı şapkasıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den randevu istedi.

Randevu, Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül’ün iş dünyası, sivil toplum örgütleri, belediye başkanları, eski milletvekilleri ve sanatçılara dönük veda resepsiyonunun gerçekleştiği güne denk geldi.
Torun, o gün öğlenden sonra randevu saatinde Çankaya Köşkü’ne gitti. Kabul sırasındaki ön sohbette Gül’e İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi bünyesinde kurulmasına destek verdikleri “Kur’an-ı Kerim Araştırmaları Merkezi”nin (KURAMER) çalışmaları hakkında bilgi verdi:
- KURAMER’in Müdürlüğünü Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Ali Bardakoğlu yürütüyor. Ekonomi Başdanışmanınız Ahmet Ertürk de KURAMER’e katkıda bulunanlar arasında yer alıyor.
Sonra asıl konuya girdi:
- GYODER olarak 2010’dan itibaren Bursa, Konya, Gaziantep; İzmir ve Samsun’da “Gelişen Kentler Zirvesi” gerçekleştirdik. 4-5 Eylül 2014’te Kayseri’de “Gelişen Kentler Zirvesi” toplayacağız. Zirveyi Kayseri Büyükşehir Belediyesi’yle işbirliği içinde topluyoruz. Zirvenin başlığı “Model Şehir” olarak belirlendi.
Hedeflerinin gayrimenkul yatırımcılarının dikkatini Kayseri’ye çekmek olduğunu vurguladı:
- Zirveye Kayseri Milletvekili olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da katılacak.
Ardından davetini yaptı:
- Memleketinizde gerçekleşecek zirveye sizin de “onur konuğu” olarak katılımınız bizi ziyadesiyle memnun edecek.
Gül, hiç düşünmeden yanıtını verdi:
- Cumhurbaşkanlığı görevim 28 Ağustos’ta sona eriyor. O gün görevi 12’nci Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan’a devredeceğim. Sizin toplantının tarihi bu sürece çok yakın. Dolayısıyla o tarihte Kayseri’ye gelip, orada konuşma yapmam yanlış yorumlanabilir.
Torun, davetinde ısrarcı olmayı denedi, Gül açık kapı bırakmadı:
- 28 Ağustos’ta görevi devredince Ankara’da da kalmayacağım. Hemen İstanbul’a geçeceğim. Bir süre memleketim Kayseri’ye de gitmeyeceğim.
Cumhurbaşkanı Gül, GYODER’in Kayseri davetini “hassas” yaklaşımla reddederken, aynı gün akşam resepsiyonda AK Parti içindeki bazı isimlere karşı kırgınlığını meslektaşlarımın soruları üzerine dile getirdi...
Eşi Hayrünnisa Gül, kırgınlık mesajını Murat Yetkin’le sohbetinde daha ileri taşıdı:
- Bu süreçte yaşadıklarımızı 28 Şubat’ta benim başörtümün tartışıldığı günlerde bile yaşamadık. Asıl intifadayı (ayaklanmayı) ben başlatacağım.
Abdullah Gül, eşinin bu sözlerinden sonra, “Kayseri’ye gitmem yanlış yorumlanabilir” hassasiyetini sürdürür mü?

3’üncü havalimanı için 4.5 milyar Euro bulduk


CUMHURBAŞKANI Abdullah Gül’ün 12 Ağustos’ta bakanlar, milletvekilleri, komutanlar, bürokratlar ve büyükelçilere yönelik veda resepsiyonunda Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal’a sordum:
- İstanbul’a 3’üncü havalimanı projesinde son durum nedir?
- Konsorsiyum çalışmalarını yürütüyor.
- Kredi sorunu vardı, ne oldu?
- Çözdüler diye biliyorum. Yakında açıklarlar...
19 Ağustos’taki resepsiyonda Makyol Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Çebi’yle sohbet ederken 3’üncü havalimanı konsorsiyumunun önemli aktörü, Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir yanımıza uğradı. Kredi konusunu Özdemir’e sordum:
- Bir sorun yok. Kredi işini çözdük.
- Ne kadar kredi alacaksınız?
- 4.5 milyar Euro kullanacağız.
- Maliyeti nasıl? Yüksek mi?
- Makul düzeyde... Maliyette bir sorun yok.
- Kredi anlaşmasını ne zaman imzalayacaksınız?
- 40-50 güne kadar imzalarız sanıyorum.
Tam yanımızdan ayrılırken Adnan Çebi’ye dert yandı:
- 3’üncü havalimanı arazisi tahminimizden zor bir alan çıktı. Bizi epey yoracak ve uğraştıracak.
Araya girdim:
- Bu durumda bitiş tarihinde gecikme olur mu?
- Allah’ın izniyle üstesinden gelir, zamanında bitiririz.
Çebi ek bilgi verdi:
- 3’üncü havalimanına bağlanacak yolları da biz yapıyoruz.
4.5 milyar Euro’luk kredi, 3’üncü havalimanında işleri hızlandırıcı etki yapar mı?

X