"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Katarlı ortakla ‘zengin baba’ keyfi yaşıyoruz

ALTERNATİFBANK’ın (ABank) yüzde 74.25’ine sahip Commercial Bank of Qatar (CBQ), bankanın ve Anadolu Holdin’in Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Başkan Yardımcısı Hurşit Zorlu ve bankanın Genel Müdürü Meriç Uluşahin’in başında yer aldığı üst yönetim kadrosunu geçen hafta Doha’da gerçekleşen golf turnuvasına davet etti.
Özilhan ve ekibi, bir yandan bazı Türk işadamlarını Doha’da ağırlarken, diğer yandan 1.5 yılı bulan ortaklık döneminde ilk kez ABank yönetim kurulunu Katar’da toplama fırsatı yakaladı. Toplantıya Özilhan’ın kızı ve bankanın yönetim kurulu üyesi İpek Özkan da katıldı.
Yönetim kurulu toplantısı öncesi Özilhan, Zorlu, Uluşahin, ABank Genel Müdür Yardımcıları Müge Öner, Murat Özer ve Kağan Yıldırım’la sohbet ettik. Özilhan, bir soru üzerine 2013’te CBQ’nun CEO’su Abdulla S. Al Raisi ile görüşmelerine döndü:
- Niyetimiz bankacılıktan tümüyle çıkmaktı. CBQ tarafı, “Bankanıza istediğiniz fiyatı, ortaklığınızın sürmesi şartıyla veririz” dedi. Israr üzerine yüzde 25 hisseyle ABank’ta kaldık.
Geçen 1.5 yılda kimyalarının uyuştuğunu gördüklerini belirtti:
- CBQ’nun bölgede ve uluslararası piyasalarda itibarı yüksek. Bankacılıktan tümüyle çıkmayı düşünmüş olsak da şimdi ortağımızla bu işi iyi yürütebileceğimizi düşünüyoruz.
Özilhan’a banka sahipliğinde yaşadığı tedirginliği anımsattım:
- Tedirginlikte 2000-2001 krizi sırasında bankacılık sektöründe yaşanan olumsuzlukların büyük payı vardı. Zaten kendimizi hiçbir zaman bankacı hissedemedik. Bizim sanayicilik yanımız ağır basıyor. O yüzden hep bankacılıktan çıkmayı düşündük.
- Sizin için tedirginlik bitti mi?
- CBQ’nun büyük ortaklığı bizi biraz rahatlattı.
Ardından, “Biraz” kelimesine gerek olmadığını vurguladı:
- Aslında şimdi konforlu ve rahatız. İnsanın arkasında “zengin baba” olması rahat hissettiriyor. CBQ’yla “zengin baba” keyfi yaşıyoruz.
Buna fonlama maliyetlerinden örnek verdi:
- ABank’ta tek başımıza iken bugünden daha pahalı borçlanıyorduk. Şimdi fonlama maliyetimiz düştü, rekabet gücümüz arttı.
Uluşahin
, 2014’teki 250 milyon dolarlık borçlanmalarına işaret etti:
- 5 yıl vadeli 250 milyon dolarlık bono için piyasaya çıktık. 160’ı aşkın yatırımcıdan 6 kattan fazla talep geldi. Borçlanma maliyetimiz sektörün 60 baz puan altına indi. Hazine’den bile daha ucuza borçlanmış olduk. Bu, CBQ’nun uluslararası itibarından kaynaklandı.
CBQ’nun büyüklüklerine değindi:
- CBQ’nun aktifleri 31.39, mevduatı 15.97, kredileri de 19.41 milyar dolar.
CBQ, ABank’ta yarattığı “zengin baba” havası, Katar’ın 2022 Dünya Kupası için planladığı 50 milyar dolarlık yatırımdan Türk müteahhitlerinin pay almasına da yansır mı?

Katarlı ortakla ‘zengin baba’ keyfi yaşıyoruz

CBQ, Türkiye’ye 11 milyar lira aktardı


ABANK Genel Müdürü Meriç Uluşahin, Katar’ın ikinci büyüğü CBQ’nun bankaya ortaklığından bu yana Türkiye’ye 11 milyar liralık kaynak aktardığını belirtti:
- CBQ’nun National Bank of Oman’da yüzde 34.9, United Arab Bank’ta yüzde 40 payı var. Türkiye’ye gelen kaynakta o iki bankanın katkısı da yer alıyor. Bu kaynağın 4 milyar lirası doğrudan Türkiye ekonomisine aktarıldı.

Katarlı mevduatı ‘iyi faiz’e gelecek

ABANK Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ve Genel Müdür Meriç Uluşahin, Katar’dan bireysel mevduat çekmek için de hazırlandıklarını vurguladı:
- Türkiye’de faiz Katar’a göre daha yüksek. Katarlı mevduat sahipleri ABank’ta doğrudan hesap açabilir.
CBQ’dan ABank’a Genel Müdür Yardımcısı olarak geçen Kağan Yıldırım, faizleri karşılaştırdı:
- CBQ’da dolar faizi yıllık yüzde 1’in altında. Oysa Türkiye’de aylık dolar hesabına uygulanan faiz yüzde 2.5-3 düzeyinde.


3 milyar dolar yeter mi


CBQ’nun ABank’ın çoğunluk hissesini almaya hazırlandığı günlerde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), alıcının varlıklarını, mali tablolarını istedi. Anadolu Holding, durumu CBQ’ya iletince şu soruyla karşılaştı:
- Katar’da çok büyük varlıklarımız var. BDDK bizden nasıl bir yanıt bekliyor? 3 milyar dolarlık nakit varlık beyanımız BDDK için yeterli olur mu?

X