"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Kamboçya Kralı’na Türk Büyükelçi’nin ikinci kuşak sürprizi

TÜRKİYE’nin Phnom Penh Büyükelçisi İlhan Kemal Tuğ, 6 Ekim 2014 günü Kamboçya Kralı Norodom Sihamoni’ye güven mektubunu sunmaya giderken yanında bir fotoğraf götürdü. Güven mektubunu sunmasının ardından fotoğrafı Kamboçya Kralı’na gösterdi...
Kral, fotoğrafa baktı:
- Bu, benden önceki Kralımız, babam Norodom Sihanouk. Ancak, karşısındakini tanıyamadım.
İlhan Kemal Tuğ, yanıt verdi:

Kamboçya Kralı’na Türk Büyükelçi’nin ikinci kuşak sürprizi
Kamboçya Kralı’na Türk Büyükelçi’nin ikinci kuşak sürprizi- O da benim babam Büyükelçi Yalçın Tuğ.
İlhan Tuğ, fotoğrafın öyküsüne geçti:
- Babam Yalçın Tuğ, 1996-1999 döneminde ülkemizin Bangkok Büyükelçisi idi. O dönemde Kamboçya’da büyükelçiliğimiz yoktu. Kamboçya, babamın görev alanında idi. Dolayısıyla Bangkok’ta göreve başladığında dönemin Kamboçya Kralı babanız Norodom Sihanouk’a da güven mektubu sunmuştu.
Türkiye’nin Kamboçya’da ilk büyükelçiliğini açma kararını 2013’te aldığını belirtti:
- Türkiye’nin ilk Phnom Penh Büyükelçiliği görevi de bana kısmet oldu. Babam, güven mektubunu 18 yıl önce babanıza sunmuştu. Ben de bugün size sundum.
ECA-Serel’in mağaza açılışı için Phnom Penh’deyken Elginkan Vakfı ve Topluluğu Başkanı Gaye Akçen, topluluk şirketlerinden Serel’i üreten Matel’in Genel Müdürü Ercüment Arıcı, ECA’yı üreten Valfsel Armatür Sanayi Genel Müdürü Hüseyin Orhan, Eleks Dış Ticaret Genel Müdürü Kemal Şahbazoğlu, iki markanın Türkiye’deki ikinci büyük bayisi Temka’nın patronu Temel Kahya ve MFZ Grup ortağı Muhanver Gözüm’le birlikte Büyükelçimiz İlhan Kemal Tuğ’a da uğradık:
- Phnom Penh’e 4 valizle geldim. Büyükelçiliğimizi sıfırdan kurduk.
Ardından 6 Ekim 2014 günü Kamboçya Kralı Norodom Sihamoni’ye götürdüğü fotoğraf ile kendi güven mektubunu sunma görüntüsünü gösterdi. Baba-oğul görüntüsünü görünce sordum:
- Türk dışişlerinde diplomat babanın oğlu olmak, büyükelçilik için avantaj mıdır? Sizler için bir öncelik söz konusu mudur?
- Hayır, öyle bir öncelik söz konusu değil. Ancak, diplomat ailede yetişmek, deneyim açısında bir avantaj sağlıyor.
Ardından aileden bir diplomat ismini daha anımsattı:
- Büyükelçi rahmetli İnal Batu da benim dayımdır.
Sonra Türkiye-Kamboçya ekonomik ilişkilerini özetledi:
- Kamboçya ile ticaret hacmimiz geçen yıl 124.4 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Bunun sadece 11.6 milyon dolarını bizim ihracatımız oluşturuyor.
İki ülke arasındaki ilk Karma Ekonomik Komisyon (KEK) toplantısının Şubat 2015’te Phnom Penh’de gerçekleştiğini vurguladı:
- Toplantında ticaret hacminin 2020’de 500 milyon dolara ulaşması hedefi konuldu.
Kamboçya’daki 5 önemli Türk yatırımını da sıraladı:
- WEİBO Cambodia (7 milyon dolar), Zaman International Schools (5 milyon dolar), Chan Thida Textile (Lufian-1 milyon dolar), Atiker (150 bin dolar), ZEZ Cambodia, Import-Export (60 bin dolar).
Türk yatırımları arasında cemaat okullarını saymakla birlikte şu detaya dikkat çekti:
- Cemaat okulları hakkında Türkiye Cumhuriyeti olarak tavrımızın ne olduğunu Kamboçya’daki ilgili birimlere bildirmiş durumdayız.
Baba-oğul krallar... Baba-oğul büyükelçiler... 18 yıl arayla iki ayrı güven mektubu sunumu...
Özel olarak planlansa bu kadar denk gelir mi?

X