"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Jeneratörü Grönland’a uzandı, ikinci fabrika için KOSBAŞ’ı seçti

İSTANBUL Sancaktepe’deki fabrikası tam kapasite çalışan, sipariş bile reddeden Teksan Jeneratör’ün ortakları, ikinci fabrika için Çorlu’daki Avrupa Serbest Bölgesi’nde iki ayrı arsa edindi.

Çorlu’da yatırımı düşünürken, Teksan Yönetim Kurulu Başkanı Özdemir Ata’nın başını çektiği bir ekip Kocaeli Serbest Bölge AŞ’de (KOSBAŞ) Proses Metal’e ait fabrikada işlerin durduğunu belirledi.

Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler, “İkinci fabrikayı Çorlu’da yapalım” dese de Ata’nın görüşü ağır bastı. Proses Metal’e ait fabrika için görüşmelere başladı. Şirketin 12-13 bankaya borcu başlangıçta pürüz gibi görünse de şirketin sahibi hepsini temizledi. Fabrika ve yanındaki arsanın Teksan’a 49 yıllığına geçişi 2014’te tamamlandı.

Teksan böylece 25 milyon Euro’luk ikinci fabrikanın ilk faz yatırımına girişti. 30 bin metrekarelik ilk faz, bu yılın ekim ayında resmen faaliyete geçecek. Fabrikanın 50 bin metrekareye çıkarılması planı da şimdiden yapıldı.

Teksan’ın Sancaktepe’deki fabrikasını Burak Başeğmezler, Genel Müdür Yunus Teksan ve Pazarlama Direktörü Bertan Birkan’la gezdim. Ardından Kocaeli Serbest Bölgesi’ne gidip, yeni fabrikadaki son hazırlıkları gördük.

Özdemir Ata, yeni fabrikanın tümüyle ihracata çalışacağını belirtti, Başeğmezler, serbest bölgenin avantajını anımsattı:

- Gelir vergisi avantajı maliyeti düşürecek.

Jeneratörü Grönland’a uzandı, ikinci fabrika için KOSBAŞ’ı seçti

Halen 126 ülkeye ihracat yaptıklarını vurguladı:

- Şili’den Tayland’a, Mısır’dan Grönland Zuckerberg Araştırma Merkezi’ne kadar dünyanın farklı noktalarına jeneratör gönderiyoruz. Geçen yıl ihracatımız 40 milyon Euro’ydu. Yeni fabrikayla ihracatımız artacak.

Ata, tarihçesi 1994’e uzanan şirketteki eski iki ortağını anımsadı:

- Eski iki ortağımız, “Yeteri kadar kazandık, şimdi harcama dönemi” derdi. Şimdiki ortaklarla yatırım odaklı yol alıyoruz.

Başeğmezler, Çorlu planını yeniden ortaya koydu:

- İnşallah 3’üncü fabrikayı da Çorlu’da yaparız.

Teksan, bu yıl 120 milyon Euro’luk ciro hedefiyle yoluna devam ediyor.

3’üncü fabrikanın gündeme gelmesi çok uzun sürmeyecek gibi görünüyor...

BAZ İSTASYONUNA HİBRİT JENERATÖR

TEKSAN Jeneratör Genel Müdürü Yunus Teksan, ürettikleri jeneratörlerin dizel, benzin, doğalgaz ve biyogazla çalıştığını vurgulayıp, ekledi:

- TÜBİTAK destekli proje ile hibrit jeneratör yaptık. Bu jeneratörün yanına güneş paneli veya rüzgar türbini konuluyor. Onların enerji üretimi durunca jeneratör çalışıyor.

Bu tip jeneratörün GSM baz istasyonları için ideal olduğunu savundu:

- Elektrik hatlarından uzak baz istasyonları jeneratörle çalışıyor. Mevcut jeneratörlere sıkça yakıt takviyesi gerekiyor. Hibritte 6 ay sahaya uğramaya gerek kalmıyor.

KABİN İÇİN YANMAZ KAPLAMA GELİŞTİRDİ

TEKSAN Yönetim Kurulu Üyesi Burak Başeğmezler ve Genel Müdür Yunus Teksan, jeneratörde yerliliğin yüzde 30’larda seyrettiğini, Ar-Ge’ye yüklendiklerini vurguladı:

- Ülkemiz Ar-Ge liginde 97’nciyiz. Ar-Ge Merkezi belgemizi de aldık.

Yunus Teksan, zaman zaman jeneratör kaynaklı yangınların gündeme geldiğine işaret etti:

- Jeneratör kabini için yanmaz kaplama geliştirdik. Jeneratör yansa da, yangın kabin dışına sıçramıyor.

DAVET GELSE 100 MİLYAR DOLARLIK FONA GİREBİLİRDİK

LUCIS Initiative Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsmet Öztanık’ın ev sahipliğinde Türkiye Varlık Fonu Başkanı Mehmet Bostan’la buluştuk. Raiffeisen Investment Türkiye Genel Müdürü Gökçe Kabatepe ve Agat Capital & Investment Yönetici Ortağı Alp Şahin’in katıldığı buluşmada Bostan’a Londra’da Goldman Sachs’ın eski Yönetici Ortağı olan Dalınç Arıburnu’ndan söz ettim:

- Arıburnu, FAB Partners’ı Nizar Al-Bassam’la kurdu. “Halkin” adlı portföy şirketini aldı. İki kuruluş “Centricus”a dönüştü. Sofbank’ın patronu Masayoshi Son’ın talebiyle 100 milyar dolarlık “Vision Found”un mimarlığını yaptı. Fona en büyük kaynağı Suudi Arabistan koydu. Teknoloji şirketlerine yatırım yapacaklar.

Ardından sordum:

- Türkiye Varlık Fonu bu tür oluşumlarda yer alır mı?

- Neden olmasın.

Öztanık araya girdi:

- Varlık Fonu’nun büyüklüğü ne kadar?

Bostan yanıt verdi:

- 200 milyar dolar. Dünyada 22-23’üncü sıradayız.

“Vision Found” yazımda Global Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman’ın şu mesajı vardı:

- Türkiye Varlık Fonu, Vision Found’a 1 milyar dolarla girmeliydi.

Bostan aradı, mesajını perçinledi:

- Davet gelse o fonda yerimizi alabilirdik.

X