"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

‘İtalyan takıntısı’ içeride azalıyor

GEÇEN sonbaharda İtalya’nın Bologna kentinde gerçekleşen “Uluslararası Seramik Fuarı”nda NG Kütahya Seramik’in standına bir İtalyan mimar girdi.

Ürünleri inceledi, notlarını aldı. Kısa süre sonra şirkete Uluslararası Kuveyt Müzesi’nde kullanılmak üzere 40 bin metrekarelik bir seramik siparişi ulaştı.
NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, ekibinden siparişin nasıl gündeme geldiğini öğrenmelerini istedi. Ekibi detayı öğrenip, bilgiyi aktardı:


- İtalyan bir mimarla çalışıyoruz. Mimarımız sizin ürünü Bologna’daki fuarda görmüş. Onun isteği üzerine siparişi verdik.


Bu durum Güral’ı gururlandırdı:


- Mimar İtalyan, proje Kuveyt’te, seramik Kütahya’dan alınıyor.


‘İtalyan takıntısı’ içeride azalıyor
Erkan Güral, bu olayı anlatırken, Bologna’daki fuardan bir örnek daha verdi:


- Aynı fuarda bir başka mimar Armani Mağazaları için ürün bakıyordu. Bizim ürünlerden birini seçti.


Şirketin ihracatını merak ettim:


- 1989’da 1.5 milyon metrekare olan üretimimiz bugün 29 milyon metrekareye çıktı. Üretimin yüzde 25’ini ihraç ediyoruz.


Seramik sektörünün ithal hammadde girdisinin çok düşük olduğunu söyledi:


- Biz cari açık yaratmayan bir sektörüz. Sektörümüzün metrekare başına ihracat fiyatı 6 Euro dolayında. Şirket olarak bu rakamı 10 Euro’ya çıkarıyoruz.
Türkiye’deki büyük gayrimenkul projelerinin ürün seçimini anımsattım, yorumladı:


- Eskiden büyük projelerde İtalyan seramiği takıntısı vardı. Giderek azalıyor. Zaten şirketimiz dahil, sektörümüz bu alandaki önde gelen iki ülke İtalya ve İspanya’ya da ihracat yapıyor.


Rusya’ya ihracata değindi:


- Rusya’ya satışlarımız iyiydi. Önce Ruble krizi, sonra uçak gerginliği Rusya’ya ihracatı aşağı çekti. Az da olsa ihracatımız sürüyor.
İran’ın sektör için fırsat kapısı olacağını savundu:


- Aslında İran’da 500 milyon metrekare seramik üretim kapasitesi var. Ülkemizdeki kurulu kapasite 400 milyon metrekare. Yani, İran’daki kapasite bizden fazla. Buna rağmen katma değerli ürünlerle İran’da kendimize alan açabiliriz.


Teknolojiyle birlikte sektörde üretim yeteneğinin de geliştiğini kaydetti:


- Bugün ahşap görünümlüden metale, mermer görünümlüye kadar seçenekler çoğaldı. Ayrıca 120x240 cm, kalınlığı 9 mm olan tek parça ürün ortaya koymaya başladık. Bu da bize yeni kullanım alanları açtı.


Hemen her sektörün hedefinde İran’da iş yapmak veya ihracatı artırmak yer alıyor.


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) de, ilk “Türk Ticaret Merkezi” projesini Tahran’da hayata geçiriyor..


İran, ihracatçı için kısa sürede “patlayan pazar”a dönüşür mü?

BASIN EKSPRES, ‘KONGRE VADİSİ’ GİBİ GELİŞİYOR


NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral, İstanbul’da Basın Ekspres Yolu’nda yer alan 150 milyon dolarlık “NG Residence” projesinden söz ederken içinde 28 katlı 5 yıldızlı Marriot Oteli’nin de olacağını belirtince sordum:


- Bölgede çok sayıda otel projesi var. Bu sizi tedirgin etmiyor mu?


- Basın Ekspres Yolu çevresinde 17 dolayında otel olacak. Orası “Kongre Vadisi” gibi gelişiyor. Otel konusunda korkumuz yok. Sapanca’dan, Afyon’dan deneyimliyiz.


TÜRKİYE TURİSTİYİZ


Federasyonu’nun (TÜGİK) Başkanlığını yürüttüğünü anımsattı:


- 72 dernek, 8 federasyon ve 10 bin üyeyi temsil ediyoruz.


Turizmde yaşanan sıkıntı üzerine gündeme getirdikleri çağrıya değindi:


- Öncelikle üyelerimize ve ailelerine, “Bu yıl tatile yurtdışına gitmeyelim” çağrısı yaptık. Sloganımızı da, “Türkiye turistiyiz” şeklinde belirledik. Üyelerimizden olumlu yanıt geldi.


‘MOZART’IN SİHİRLİ DÜNYASI’ 23 NİSAN İÇİN SAHNE ALIYOR


DOĞUŞ Grubu’nun 11 yıldır yürüttüğü “Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası”, Prof. Rengim Gökmen’in liderliğinde 23 Nisan vesilesiyle bu yıl


“Mozart’ın Sihirli Dünyası”nı sahneye koyuyor.


Eserin Müzik Direktörlüğünü Prof. Gökmen üstlenirken, Mozart’ın çocukluğunu Ata Berk Mutlu canlandırıyor. Mozart rolünü de Serhat Kılıç oynuyor.


Gösteri, 24 Nisan 2016 Pazar günü Maslak TİM Show Center’da gerçekleşecek.

X