"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Hırvatistan’da Kentbank’a 70 milyon Euro yatırdı, bir banka daha alacak

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ı Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de konakladığı otele girişinde karşılayanlar arasında Süzer Grubu Onursal Başkanı Mustafa Süzer’i gördüm:


- Hayırdır?


- Bizim burada bankamız var. 2-3 gün önce geldik.


Sonra anımsattı:


- Hırvatistan’da 2011’de 10 milyon Euro’ya satın aldığımız bankaya 60 milyon Euro da sermaye koyduk. Şu ana kadar yatırdığımız kaynak 70 milyon Euro’yu buldu.


Bankayı temkinli şekilde büyüttüklerini belirtti:


- Satın aldığımızda bankanın 9 şubesi vardı. Önce adını Kentbank’a dönüştürdük. Şu anda 14 şubemiz var.


Ardından Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanları Sefer Turan ve Hamza Yerlikaya ile birlikte Kentbank’ın merkezine doğru yürümeye başladılar. Bir saat
sonra meslektaşlarımla yürüyerek kenti dolaşmaya çıktığımızda yolda karşılaştık:


- Bankamızın merkezi biraz ileride. Görmenizi isterim.


Otele döndüklerinde fırsatını bulunca Cumhurbaşkanı’nı bankaya davet etti. Erdoğan, Süzer Grubu’nun Hırvatistan’a Kentbank’la yerleşmiş olmasından memnuniyetini dile getirmekle yetindi.


Erdoğan, ertesi gün Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar-Kitaroviç ile birlikte Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Hırvatistan Ticaret Odası’nın düzenlediği İş Forumu’na katıldı. Forum’da Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve Hırvatistan Ekonomi Bakanı Tomislav Panenic hazır bulundu.
Forum sonrası Süzer Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Baran Süzer’e Hırvatistan’daki hedeflerini sordum:


- Avrupa’da kriz sürerken, 2011’de gelip temiz bir bankayı aldık. 2 yılda kâra geçirdik. Bu durum, ülkedeki diğer yabancı bankaların dikkatini çekti. Yabancı bankalardan birini satın alma konusunu değerlendireceğiz. Yani, organik büyümenin yanı sıra satın alma ile de büyümeye hazırız.
Kentbank’la başka ülkelere gitmeyi  düşünüp düşünmediklerini merak ettim:


- Orta vadede Almanya ve Avusturya’da şube açmayı düşünüyoruz. Bu iki ülkeden mevduat toplamaya başladık.


Bankanın Hırvatistan’da iş yapmak isteyen Türkleri için önemli bir kapı olduğuna işaret etti:


- Hırvatistan’a girmek isteyen Türk şirketlerine yardımcı oluyoruz, hesaplarını açıyoruz.

Süzer Grubu’nun Türkiye’deki Kentbank’ını 2001 krizinin “el koyma dalgası” alıp götürdü. Daha sonra Danıştay, Kentbank’a el koyma kararını iptal etti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), bu karara uymadı. Süzer, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gitti, 4.1 milyar dolar tazminat kazandı. Bu karar uzlaşma getirdi:


- Süzer Grubu 4.1 milyar dolarlık davadan feragat edecek. İki taraf da açılmış davalardan çekilecek. Süzer, Türkiye’de bankacılık lisansı ısrarından vazgeçecek.


Türkiye’de “iadei itibar”la yetinen Süzer, Kentbank bayrağını şimdilik Hırvatistan’da dalgalandırıyor...


Hırvatistan’da Kentbank’a 70 milyon Euro yatırdı, bir banka daha alacak

İvo Bilic,Mustafa Süzer,Baran Süzer

ZAYIF BANKALARI BİR POTADA ERİTİN

SÜZER Grubu Onursal Başkanı Mustafa Süzer, Hırvatistan’da yayınlanan ekonomi gazetesi Poslovni Dnevnik’te kendisiyle yapılan röportajı gösterdi. Röportajda şu soru ve Süzer’in yanıtı dikkatimi çekti:


- Hırvatistan’da bankacılık sektörünün önündeki en büyük sorun nedir?


- Hırvatistan hâlâ zayıf bankaları yaşatmaya çalışıyor. Bu, dünyanın hiçbir yerinde yapılmaz. Bankalar iflas ettirilmesin ama AB’den alınacak fonla bir potada eritilsin.

 

ZAGREB'DE OTEL ALACAKDEİK Başkanı Ömer Cihad Vardan, Türkiye-Hırvatistan İş Konseyi’nin 1995’te, Türkiye’nin Hırvatistan’ı tanımasından 3 yıl sonra kurulduğunu anımsattı:


- Türkiye’den Hırvatistan’a gelen yatırım 200 milyon doları buluyor.


Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, şu veriyi paylaştı:


- Hırvatistan’a Türkiye’den gelen 60’a yakın yatırım var.


Süzer Grubu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Baran Süzer, bunlara bir yenisinin eklenebileceğini belirtti:


- Zagreb’de bize teklif edilen 4 yıldızlı bir otel var. Alıp, 5 yıldıza yükseltmeyi planlıyoruz.


DOĞUŞ’UN SİBENİK’TE OTELİ VAR

 

ZAGREB’deki İş Forumu’nda Hırvatistan’da yatırımı bulunan işadamlarından Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’i de gördüm. Doğuş Holding, Dalmaçya’da D-Resort Sibenik’i geçen yıl 60 milyon liralık yatırımla açmıştı.

 

 

X