"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Gorbaçov, Berlin Duvarı anısına BMW farı kadar ışık saçan balon uçuracak

O günlerde çocukluktan gençliğe geçiş günlerini yaşayan Burkhard Kieker, 9 Kasım 1989’un akşam saatlerinde evinde televizyon karşısındaydı.

TV kanalları halkın ilk büyük darbeleri indirdiği Berlin Duvarı’nın yıkılışını canlı veriyordu. Annesi heyecanla uyardı:
- Oğlum, tarihi bir olaya tanıklık ediyoruz. Televizyondan izlemek olmaz. Çık dışarı, tarihe bizzat tanıklık et.
Visit Berlin’in CEO’su Burkhard Kieker, Berlin Duvarı’nın yıkılışın 25’inci yıldönümü kutlama hazırlıkları çerçevesinde Berlin’de buluştuğumuzda o günleri anımsadı. Sonra kutlamanın Berlin için önemine değindi:
- Duvarın yıkılışının 25’inci yıldönümü, Berlin için bir şans. Çok büyük bir organizasyonla dünyanın dikkatini yeniden Berlin’e çekmeyi planlıyoruz. Bu, kentimizin turistik değerine de katkı yapacak.
161 kilometrelik Berlin Duvarı’nın 1961-1989 döneminde 28 yıl boyunca Berlin’i böldüğünü anımsattı:
- Duvar hattının 12 kilometrelik bölümüne eşit aralıklarla 10 bin balon yerleştireceğiz. Metal ayaklara bağlı olacak balonların her biri BMW 5 serisi farı kadar ışık saçacak. Işıklar 7 Kasım akşamı yanmaya başlayacak. Her balonla bir ilgilenen olacak. Balonlar 9 Kasım akşamı saat 19.45’te uçurulacak.
Balonları uçuracaklar arasında dünyanın çeşitli ülkelerinden sembol isimlerin de yer alacağını belirtti:
- Glasnostu başlatan Sovyetler Birliği eski Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, Polonya eski Cumhurbaşkanı Lech Walesa, Almanya eski Dışişleri Bakanı Hans-Dietrich Genscher bu sembol isimler arasında yer alacak. Türkiye’den de sembol isimler davet edeceğiz.
7-9 Kasım’da gerçekleşecek etkinlikler sırasında Berlin’e 1 milyon dolayında turist beklediklerini kaydetti:
- Berlin’in tolerans ve özgürlük kenti olduğu bir kez de bu etkinliklerle ortaya konulacak.
Etkinlikler sırasında Doğu’dan Batı’ya kaçarken öldürülenlerin de anılacağına işaret etti:
- Biz duvarın olduğu dönemde tarihin cehennemini yaşadık. Cehennemin izlerini silmek kolay olmadı. Çünkü, Berlin o duvarla birlikte bir yok oluş süreci yaşadı. Doğu ile Batı arasında dostluk bile yoktu. Duvarın yıkılması sonrası geçen 25 yıl iyi değerlendirildi. Şehir yeniden keşfedildi.
Berlin, 25 yıl önce yıkılan duvarı, çok önemli bir turizm kozu olarak kullanıyor.
Yanına, “özgürlük ve tolerans” temasını eklemesi, kente daha büyük bir anlam kazandırıyor.


Berlin’deki Türkler‘Doğu’ya yanaşmıyor


VISIT Berlin’in Basın Danışmanı Sophia Quint eşliğinde bir Türk rehberle yarım günlük tura çıktık. Türk rehberin ilk sözü şu oldu:
- Ben Batı Berlinli’yim.
- Berlin’deki Türkler kendini en çok hangi tarafa yakın hisseder?
- Türkler Doğu Berlin’e pek geçmek istemez.
Bu durumu Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’na da sordum:
- Berlin’e ilk gelen vatandaşlarımız duvara çok yakın bölgelerde yaşamış. Duvarın yarattığı sancıyı görmüş. Özellikle duvarlı yılları yaşayan vatandaşlarımız Doğu tarafına hiç geçmek istemezler.
Duvarın geçtiği noktaların parke taşlarıyla belirginleştirildiğini vurguladı:
- Vatandaşlarımız o taşların Doğu’suna adım atmamaya özen gösterir. Bu biraz da psikolojiktir. 25 yıl geçmesine rağmen kafalarda duvarın hâlâ durduğunu gösterir.


‘İstanbul’ deyince eşimle aram düzelir

VISIT Berlin CEO’su Burkhard Kieker, Berlin’in İstanbul’la “kardeş şehir” olduğunu vurguladı:
- Bugüne kadar İstanbul’a 20’yi aşkın seyahatim oldu. Eşim İstanbul’u çok seviyor. Bir hata yaptığımda eşime, “Seni İstanbul’a götüreceğim” deyince aramız düzeliyor.
İstanbul’la Berlin’in birbirine yakın düzeyde turist çektiğine değindi:
- İstanbul’la Berlin, turizm konusunda rakip değil. 3’üncü havalimanı, İstanbul için çok büyük adım olacak.

X