"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Gıda perakendecisi ‘Speed dating’ ile verimlilik arayacak

BAŞKANLIĞINI Nihat Özdemir’in yürüttüğü Gıda Perakendecileri Derneği (GPD), 8 Ekim 2015’te gerçekleşecek “Ortak Gelişim Kongresi”ne hazırlanırken, danışmanları Alkaş bir öneri ortaya koydu:
- Gelin bu kongrede, “Speed dating” (hızlı randevu) seansı yapalım. Bu bölüm, tedarikçi-perakendeci buluşmasına renk katar. Yeni işbirliklerini tetikler.
Alkaş Danışmanlık’ın patronu Avi Alkaş, “Speed dating”in ABD’de bazı evlilik programlarında temel alındığını vurguladı:
- Söz konusu programlarda 30 kadın buluşma noktalarında ayrı ayrı oturur. Karşılarına birer erkek geçer. 1-1.5 dakikada bir erkekler yer değiştirir. Böylelikle yoğun bir tanışma maratonu sağlanır. İlişkinin gelişmesi, tarafların isteğine, çabasına bağlıdır.
GPD Başkanı Özdemir, tedarikçilere seslendi:
- 8 Ekim’de sabah 08.00’de randevu almakta zorlandığınız birçok perakende grubu genel müdürü, CEO’su, patronu sizi bekliyor olacak. 1-1.5 dakikalık tanışma fırsatını iyi değerlendirin.
GPD Genel Sekreteri Füsun Tavus, “hızlı randevu”ya katılmak üzere Anadolu’da üretim yapan 60’ı aşkın tedarikçinin başvuruda bulunduğunu belirtti, Özdemir ekledi:
- Süre doldukça, tedarikçiler birer sandalye yana kayacak. Böylece o bölüme katılan perakende grubu yöneticileri ile bire bir tanışma fırsatı yakalayacak.
GPD Yönetim Kurulu Üyesi Hacı Duran Beğendik, araya espri kattı:
- Sabah tanışma, akşam evlilik gibi bir durum ortaya çıkacak...
Sonra Kayseri’den bir tedarikçi örneği verdi:
- Bizim Kayseri’deki ilk mağazaya bisikletle yufka getiren “Yufkacı Ali” vardı. Sonra işi büyüttü, “Akyel Yufka”yı kurdu. Yufkacı Ali ustayı arayıp, “hızlı randevu” bölümüne katılmasının yararına olacağını söyledim. Katılmaya karar verdi.
Nihat Özdemir, kongrenin hedefi üzerinde durdu:
- Hedefimiz daha verimli iş yapmayı konuşmak. Dünkü yöntemleri bugün tekrarlamak olmuyor. Tüketici taleplerini karşılamak gerekiyor. Bu kongre, perakendeci-tedarikçi-tüketici üçlüsü yararına sonuçlar ortaya koyacak.
Gıda perakendecilerinin büyüklüğüne değindi:
- Sektörün 40 milyar dolar cirosu, 245 bin çalışanı, 24 bin mağazası var. Günde 15.5 milyon insana hizmet veriyoruz. Türkiye’deki ailelerin yüzde 80’ine yakını mağazalarımızı ziyaret ediyor.
Perakendeci ile tedarikçinin, “Speed dating” formülüyle buluşması, verimlilik sağlayıp, tüketiciye “uygun fiyat” olarak yansır mı?

Ümmetin temsilcisi


CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın pazar günü öğlen saatlerinde çıktığı seyahatin ilk durağı Strasbourg’ta (Fransa) Zenith Arena’dayız... Sunucu Orhan Karakurt, “Milyonlarca nefes, teröre karşı tek ses” buluşmasında salondaki 10 bini aşkın kişiyi coşturmak üzere Erdoğan’ı tanımlama cümlelerini sıraladı:
- Birliğimizin, beraberliğimizin, kardeşliğimizin teminatı geliyor...
- Ülkemin yiğidi geliyor...
- Aydınlık yarınlarımızın teminatı geliyor...
- Hayatını millete adayan Türkiye sevdalısı geliyor...
- Mazlumların umudu geliyor...
- Mağdurların yoldaşı geliyor...
- Gariplerin gönüldaşı geliyor...
- Ümmetin temsilcisi geliyor...
- Dünya mağdurlarının gür sesi geliyor...
Belki daha önce dikkatimden kaçtı, Erdoğan için, “Ümmetin temsilcisi” tanımını ilk kez Zenith Arena’da duydum...
Türk Dil Kurumu’ndan (TDK) “Ümmet”in karşılığına yeniden baktım:
- Hz. Muhammed’e inanarak, onun yaptıklarını ve söylediklerini uygulayarak çevresinde toplanan Müslümanların tümü...

X