"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Erdoğan sordu: Hyperloop tam olarak nedir

BAŞBAKANLIK Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Washington seyahati vesilesiyle düzenledikleri “CEO’lar Zirvesi”nin modertatörlüğünü yaparken Hyperloop Transportation Technologies CEO’su Dirk Ahlborn’a söz verdi.

Ahlborn, “Yeni nesil rayötesi sistem” olarak tanımlanabilen teknolojiyi tanıtırken yolculuk süresi açısından uçak ve trenle karşılaştırmalar yapıp ekledi:

- Sayın Cumhurbaşkanı, uçak da değiliz, tren de değiliz.

Erdoğan, gülerek sordu:

- Tam olarak nesiniz o zaman?

Ahlborn, tünele yerleştirilmiş tüp içerisinde hareket etmesi planlanan, Ankara-İstanbul arasını 20 dakikada kateedebileceiği öngörülen sistemle ilgili tanımlamayı yapamayınca şu yanıtı verdi:

- Tam olarak “Hyperloop”uz...

Ardından Uber’in temsilcisi söz aldı:

- Sayın Cumhurbaşkanı, bu toplantıya gelirken bir Uber aracı kullandım. Aracın sürücüsüne sizinle toplantıya katılacağımı söyledim. Sürücünün size mesajı var.

Mesajı aynen tekrarladı:

- Uber sürücüsü, “Başkan Erdoğan gerçek bir centilmen, bunu ona söyler misiniz” dedi.

Sonra EMPEA Başkanı Robert W. Van Zwieten değerlendirme yaptı:

- Fon yatırımcılarının Türkiye’de bazı alanlarda sıkıntı yaşadığını gözlemliyoruz. Ekonomide reform sürecine devam etmenizi bekliyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zwieten’e yanıt verdi:

- Reformlara devam etme konusunda hiçbir çekincemiz yoktur. Yatırımlarda sıkıntı yaşadığınız anda Yatırım Ajansı’mıza bilgi verin. Benim de kapım her zaman sizlere açık.

Erdoğan, yurtdışında ve ülkemizde gerçekleşen buluşmalarda genellikle bu güvenceyi veriyor, uluslararası şirketleri yatırıma çağırıyor...

Uluslararası yatırımcı için tek adresin Yatırım Ajansı olması gerekmez mi? Sorunların çözümü konusunda tüm birimlerin Yatırım Ajansı’na destek olması, işi hızlandırmaz mı?


1 TRİLYON DOLARLIK FONUN TANITIM ŞOVU


YATIRIM Ajansı Başkanı Arda Ermut, toplamda 1 trilyon dolarlık fonları çatısı altında toplayan EMPEA Başkanı Robert Van Zwieten’e söz verdi. Zwieten, fırsatı kullanıp beraberindeki fon yöneticilerinin tek tek kendilerini tanıtmalarını sağladı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Zwieten’e takıldı:

- Maşallah, bütün ekibi getirmişsin.

Ermut, şu bilgiyi aktardı:

- Washington’da IFC ve EMPEA’nın ortak etkinliği vardı. Yatırım Ajansı olarak o toplantıya destek verdik. Ajansımız ve Türkiye Varlık Fonu Başkanı
Mehmet Bostan, orada konuşma şansı yakaladı. Onlar da bizim toplantıya geldi. Bir taşla 3 kuş vurduk.


YABANCI YATIRIMCI TÜRKİYE'YE GÜVENİYOR


CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan’ın CEO’larla bir araya geldiği toplantıya, Abraaj Group, Cargill, CDPQ, Coca-Cola, Dow Chemical, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Finans Kurumu (IFC), GE Aviation, Glaxo Smith Kline, Lockheed Martin, PepsiCo, Raytheon Intenational, Uber’in temsilcileri katıldı.Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut, organizasyonunu üstlendikleri buluşmayla ilgili şu mesajı verdi:

- Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye güvendiklerini gördük.

X