"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Ekonomide ‘farklı tırmanma’ olacak

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt dönüşü uçaktaki sohbette söze ziyaretin gerekçesiyle girdi:

- Kuveyt ziyaretimiz Limak Holding’in yüklendiği havalimanı projesinin temel atma töreni vesilesiyle gerçekleşti. Limak, 4.4 milyar dolarlık Kuveyt Yeni Uluslararası Havalimanı’nı inşa edecek. Bu havalimanıyla Türkiye inşallah Kuveyt’e mührünü vuracak. Ardından ekonomide, piyasalarda referandum sonrasına dönük beklentileri anımsatıp, sordum:

- Yeni sistemin ilk ayağı, partili cumhurbaşkanlığı başladı. Önümüzde 2 yıl seçimsiz süre var. Bu dönemde ekonominin yeniden atağa geçmesi konusunda tavsiyeleriniz var mı?

- Aslında piyasalarda canlanma kendini şu anda ciddi manada hissettirdi. 21 Mayıs’ta malum kongremiz var. Bununla birlikte bu sürecin çok daha hızlanacağı inancındayım.

Türkiye’nin şu anda ekonomide ciddi sıkıntılar yaşamadığını savundu:

- Yaşananlar bir anlamda dünya ekonomisinin yaşadığı med cezir hareketi gibidir. Gelir geçer. Yeter ki sizin ayaklarınız yere sağlam bassın. Türkiye ekonomisi artık o geçmişteki gibi bir ekonomi değil. Artık yere sağlam basan bir ekonomik yapıya sahibiz. Hem devlet hem özel sektör olarak bunu yakaladık.

Önümüzdeki dönemde “tırmanma sürecini farklı şekilde yakalamak istediklerini” kaydetip, sürdürdü:

- Başta finans sektörü olmak üzere ki –onlar bile soru işaretleriyle dolu dönemi geride bıraktı – girişimcilere, yatırımcılara kapılar açan yaklaşımlar içindeler. Aksi halde finans sektörü biliyor ki kendisi için de bunlar olumsuz şekilde dönecektir. Bizim finans sektörüyle girişimci arasındaki bağı güçlendirmemiz, zaten sıçrama için çok büyük önem arz ediyor.

Limak’a Kuveyt’te Türk bankalarının verdiği desteği örnek gösterdi:

- Kuveyt’te Limak’ın yaptığı yatırımda Türk bankaları teminat mektuplarıyla yerlerini aldı. Bu onlara o gücü vermiş oldu. Çekinmemiş vermiş. Bizimkiler böyle bir katkıda bulununca uluslararası finans sektörü ne yapıyor, onlar da dikkat ediyorlar.

Aynı tutumun Türkiye’deki yatırımlar için de söz konusu olduğunu vurguladı:

- Bunları çok miktarda ve farklı şekilde göreceğiz. Küresel sermayenin de Türkiye’ye girişinin arttığını göreceğiz. Bundan en küçük tereddütüm yok. Tabii ziyaretlerle birlikte, işadamlarımızın da, bakan arkadaşlarımızla aynı şekilde yapacakları ziyaretlerle ülkemize yatırımcı girişini sağlayacaklarına, küresel sermayenin de Türkiye’de yatırımlarının arttığına şahit olacağız.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Genel Başkanlığı devralacağı AK Parti Kongresi’ne 10 gün kaldı...

Bakalım Kongre ve sonrasındaki yol haritası, ekonomiyi atağa geçirmeye yetecek mi?

KUVEYT’LE TİCARET 5 MİLYAR DOLARA ÇIKACAK

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt Emiri Sabah Al-Ahmad Al Jaber Al-Sabah’la görüşmesinde şu anda 1.3 milyar dolar olan ticaret hacminin yetersiz olduğunu dile getirdiğini belirtti:

- Kendilerine başta yaş meyve-sebze, kırmızı ve beyaz et olmak üzere daha fazla gıda ürünü ihraç edebileceğimizi söyledim. Ayrıca, Türkiye’nin savunma sanayiindeki bilgi ve deneyimini anlattım. Korvetler, fırkateynler yapabileceğimizi aktardım.

Kuveyt Başbakanı’nın eylül ayında Türkiye’ye gelmesinin kararlaştırıldığını kaydetti:

- İlk etapta aramızdaki ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarma hedefi koyduk. Kuveyt Başbakanı ülkemize geldiğinde bu konuları ele alma fırsatı bulacağız.

KUVEYT’LE YATIRIM FONU KURABİLİRİZ

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Körfez İşbirliği Konseyi ile serbest ticaret anlaşması yapılmasını hedeflediklerini vurguladı:

- Kuveyt’teki görüşmelerimizde bu konuyu da gündeme getirdik. Şu anda o adım atılamıyor olsa bile tercihli ticaret anlaşması noktasında adım atılabilir.

Kuveyt’e tercihli ticaret teklifi yaptıklarını kaydetti: - Hatta birlikte bir yatırım ortaklığı fonu da kurabiliriz. Bunu da kendilerine teklif ettik.

X