"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Eğitime 41.4 milyon lira bağışı anlatırsak sevabı uçup gider mi

ZORLU Holding’in geçen yıl Antalya’da düzenlediği üst ve orta kademe yöneticiler toplantısında Mehmet Zorlu Vakfı (MZV) bursuyla üniversite eğitimini tamamlamış, Hazine Müsteşarlığı’nda görevli bir genç kadın kürsüye çıktı:

- Üniversite sınavında ODTÜ’yü kazandım, babam kıyameti kopardı. Ertesi gün annem ve kızkardeşimle evden ayrıldık. Bir gün boyu Ankara’da Gençlik Parkı’nda zaman geçirdik. Cebimizde 2-3 gün açlık bastıracak para vardı.

 

Üniversite öğrencisi bir arkadaşını aradığını belirtti:

 

- Arkadaşım bizi evinde misafir etti, burs için bazı vakıfları aramamı önerdi. Ancak, çoğunda başvuru zamanı geçmişti. Derken MZV’yi aradım. Karşıma Yürütme Kurulu Başkanı Necmi Kavuşturan çıktı.

 

MZV’nin kendisine bursu hızla bağladığını kaydetti:

 

- MZV yönetimi, annem ve kardeşimle içinde bulunduğumuz sıkıntılı durumu öğrenince bize ev de tuttu. Ayrıca para yardımında da bulundu.

 

Öyküsünü şu sözlerle noktaladı:

 

- Bugün Hazine’de çalışıyorum. Evliyim, bir de bebeğim var. Bugünlere MZV sayesinde geldim.

 

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu ile Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanı başta olmak üzere salondakiler gözyaşları içinde genç kadını alkışladı....

 

Ahmet Zorlu ve abisi Zeki Zorlu, 2000’de MZV’nin kuruluş çalışmalarını başlatmış, burs vermeyi ve okul yaptırmayı ilk sıraya koymuşlardı. Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Aslı Alemdaroğlu, gruba katıldığında MZV’nin faaliyetlerini gözden geçirdi, Kavuşturan’a bastırdı:

 

- MZV’nin faaliyetlerini kamuoyuna duyuralım.

 

Kavuşturan, patronu Ahmet Zorlu’nun bakışını ortaya koydu:

 

- Kendileri “Bağışlarımızı tanıtmaya kalkarsak, sevabı kalkar, uçar gider” diye düşünür.

 

Alemdaroğlu, tanıtım için ısrar ederken, diğer taraftan MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Erhan Erkut’un bursiyerler için kurguladığı “21. Yüzyıl Yetkinlikleri” programının devreye girmesini sağladı. Prof. Erkut, programı “Hayata Giriş Dersi” diye tanımladı.

 

Kavuşturan’la MZV’yi dinlemek için buluştuğumuzda Hazine’deki genç kadının öyküsünü aktarıp, verileri paylaştı:

 

- MZV, bugüne kadar tüm faaliyetleri için 76.3 milyon lira harcadı. Bunun 41.4 milyon lirası eğitime aktarıldı. 10 okul yaptırdık, 16 bin 471 öğrenciye burs verdik. 12.5 milyon liralık kaynağı da kültür-sanata ayırdık. Bugüne kadar 600 bin çocuk, Zorlu Çocuk Tiyatrosu’nun oyunlarını izledi.

 

Eğitime 41.4 milyon lira bağışı anlatırsak sevabı uçup gider mi

 

Halen 2 bin öğrenciye burs verdiklerini vurguladı:

 

- Bursiyerlerin yüzde 29’u Zorlu Grubu çalışanlarının çocukları. 33 üniversitede bursiyerimiz var. Üniversite öğrencisine 375, lisedekine 175 lira aylık burs veriyoruz. Burs yılın 9 ayını kapsıyor. Darüşşafaka, Galatasaray Lisesi ve İstanbul Erkek Lisesi öğrencilerine kontenjan ayırıyoruz.

 

Milli Eğitime bağışlanan 10 okul, 16 bin 471 öğrenciye burs... Eğitime 14 yılda 41.4 milyon lira bağış...

 

Bu bilgileri kamuoyuna duyurmak sevabını ortadan kaldırır mı?

 

MANİSASPOR’A GİDEN PARAYLA 18 MESLEK LİSESİ YAPABİLİRDİK

 

MEHMET Zorlu Vakfı (MZV) Yürütme Kurulu Başkanı Necmi Kavuşturan, Manisa’daki Vestel City’de yılda 32 milyon elektrikli, elektronik cihaz üretildiğini vurguladı:

 

- Manisa’da 17 bin kişiye istihdam sağlıyoruz.

 

Manisaspor’a verdikleri desteği örnekledi:

 

- Manisaspor’a verdiğimiz parasal destekle bugüne kadar 18 meslek lisesi yapardık.

 

Eğitime 41.4 milyon lira bağışı anlatırsak sevabı uçup gider mi

 

KEŞKE SARI-KIRMIZI KOLTUĞA OTURMASAYDIM

 

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın Avusturya ziyaretinin ilk akşamı Galatasaray-Fenerbahçe derbisine denk geldi. Konakladığımız otelde sohbet ederken Viyana Büyükelçimiz Hasan Göğüş’e takıldı:

 

- Büyükelçimiz Fenerbahçeli olduğumu bile bile maça denk gelen saatte Viyana Diplomatik Akademisi’nde bir konferans planlamış.

 

Bozkır’ın büyükelçilik günlerinden arkadaşı ve Beşiktaş taraftarı olan Göğüş savunmaya geçti:

 

- Programı 1 ay önce yaptık. Derbinin aynı akşama denk geleceğini bilemezdik. Onlar derbi konusunda şakalaşırken fotoğraflarını çektim. Bozkır, koltuğun rengine baktı:

 

- Hay Allah. Koltuk sarı-kırmızı imiş. Vodafone Arena’nın açılışında Beşiktaş’ın atkısını takmadım. Burada sarı-kırmızı koltuğa oturdum.

 

Konferans sonrası derbinin sonucunun 0-0 olduğunu öğrenince iç geçirdi:

 

- Keşke sarı-kırmızı koltuğa oturmasaydım.

 

 

X