"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Dedesi Çanakkale kahramanı olan 10 Türk arıyor

Avustralya’da yaşayan Türk ressam Mertim Gökalp, Gelibolu Anzak çıkarmasının 2015’teki 100’üncü yıldönümüne hazırlanıyor.

Gökalp “Proje Türk ve Anzak 10’ar portreden oluşacak” diyor.


TÜRKİYE İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu aradı:
Dedesi Çanakkale kahramanı olan 10 Türk arıyor- Avustralya’da yaşayan Türk ressam Mertim Gökalp’in bir projesi var. Dinlemeni isterim.
“Bugünün nesillerinde geçmişin izlerini aramak: Descendants” projesi için İstanbul’da bulunan Gökalp, gazeteye uğradı:
- Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü mezunuyum. 2009’dan beri çalışmalarımı Sydney’de sürdürüyorum.
Portre sanatçısı olan Gökalp, Sydney’de ilk solo sergisini 2011’de açtığını belirtti:
- Buoyancy of Water and Bloody Rats of Sydney sergim oldukça ilgi gördü. 2012’de Balmain’deki yeni stüdyoma taşındım. “Balmain’in 50 yüzü”nü Contemporary of Balmain’de portrelere yansıttım. Bu çalışmam da stüdyomun hızlı tanınmasını sağladı.
Avustralyalı aktör ve senaryo yazarı Billie Brown’ın portresini de yaptığını kaydetti:
- 2013’te Brown’ın portresiyle, Avustralya’nın en prestijli yarışmasından birinde finale kaldım. Kariyerim için dönüm noktası oldu. Sydney’de ikinci solo sergim “Borderline Mertim”i o yarışmadan sonra açtım.
Ardından asıl konuya girdi:
- Çanakkale Savaşı, Gelibolu Anzak çıkarması 100. yılına yaklaşırken (2015), Descendants’ı geçmişi onurlandırmayı ve bizim geçmişle kurduğumuz kişisel bağları keşfetmeye dönük olarak planladık. Proje ile bugünün nesilleri üzerinden geçmişin ve savaşın izlerini okumaya çalışacağım.
Projeyle Türkiye-Avustralya arasındaki özel ilişkiyi araştırdığını vurguladı:
- Geçmişle kurulan kişisel bağlantıları sembolize etmek üzere katılımcılar büyükbabalarına-dedelerine ait nesnelerle resmedilecek. Proje, Türk ve Anzak 10’ar portreden oluşacak.
Avustralya’da 100’ün üzerinde başvuru aldığını aktardı:
- Türkiye’den de Çanakkale Savaşı’nı cephede yaşamış kahramanların ailelerinden ellerinde en az bir eşya olanlarla bağlantı kurmak istiyorum.
Eşyaları şöyle sıraladı:
- Üniforma, üniformanın bir kısmı, şapka, ceket, bot olabilir, madalya ya da benzeri aksesuar, savaş sırasında yazılmış mektupların orjinalleri ya da kopyaları.
- Avustralya’da 10 Türk’ün portresini nasıl yapacaksınız?
- Türkiye’ye gelip fotoğraflarını çekmek ve karakalem desen için 2’şer saatlerini alacağım. Sonra portreleri Avustralya’da yapacağım.
Avustralya Dışişleri Bakanlığı’nın projeyi desteklediğine değindi:
- Türkiye’nin Avustralya’daki büyükelçiliği de bu projeye önem veriyor.
Proje için oluşturulan adresi verdi:
- www.descendantsproject.com.au
Ayrıca proje yöneticisi Zeynep Dilek’in adresini ekledi:
- zeynep@descendantsproject.com.au
Sergisi Nisan 2015’te gerçekleşecek proje için Gökalp’e zaman ayıracak 10 Türk çıkar mı?

Allah veriyor devlet vermiyor


RAMAZAN Bayramı’nın ilk 2 günü eşimin doğum yeri Hayrabolu’daydık (Tekirdağ). Bayram ziyaretleri sırasında çiftçi akrabalardan birine buğday verimini sordum:
- Dönüme 750 kilo buğday aldık. Çok şükür Allah veriyor ama devlet vermiyor. Trakya’da buğday fiyatı düşük kaldı. Ben tonunu 740 liraya sattım. Şimdi 700 liranın da altında. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) de alım yapmıyor.
- Ayçiçeğinde durum nasıl?
- Şimdilik iyi görünüyor. Bakalım fiyat nasıl olacak?
Bu sohbetler sırasında meslektaşım, arkadaşım Arif Esen’den mail geldi:
- Geç hasat Hadim kirazının kilosu 5 doları geçti.
Esen, bayram için memleketi Hadim’e (Konya) gitmiş, geç hasat kirazın yaşattığı memnuniyete tanık olmuştu:
- 2 milyon kiraz ağacı bulunan Hadim ve köylerinde ilk hasat 15 Haziran’da 800-850 metre rakımlı alanlarda başlıyor. 1700 rakımlı alanlarda hasat 15 Ağustos’u buluyor. 2 milyon ağaçtan 15 bin ton verim alınıyor. Almanya, İngiltere ve Rusya’ya ihraç ediliyor. Kilosu bugünlerde 10-12 lira dolayında.
Hadim’de “geç hasat kiraz” sevindiriyor, Tekirdağlı çiftçi, “Hükümet, düşük buğday fiyatıyla bizden intikam mı alıyor” diye düşünüyor.

X