"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Baskil, Gürün, Gölbaşı ve Elbistan 'Malatya kayısı haritası'na girdi

GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, işadamları Adil Nalbant, Mehmet Ağrikli, güreş ağası Kahraman Kavuk, yeni dönem güreş ağası Mehmet Nalbant’la “Fahri Nalbant Karakucak Güreşleri”ni izlerken, Avrupa Birliği’nin (AB) “Malatya Kayısısı Coğrafi İşaret Tescil Belgesi”ne baktım.

Belgedeki coğrafi sınır dikkatimi çekti:

- Malatya Kayısısı için Malatya ili ve ilçeleri, Baskil (Elazığ), Gürün (Sivas), Gölbaşı (Adıyaman), Elbistan (Kahramanmaraş) coğrafi sınır olarak belirlendi.

Belgede Baskil, Gürün, Göbaşı ve Elbistan’ı görünce Tüfenkci’ye sordum:

- Elazığ, Adıyaman, Sivas ve Kahramanmaraş, birer ilçelerinin “Malatya Kayısısı Coğrafi Sınırı”na dahil edilmesine itiraz etmedi mi?

Adyaman’daki siyasetçilerin Nemrut’la ilgili yaklaşımını anımsadı:

- Malatya, Nemrut’un Adıyaman’a ait olduğunu, oluşan turizm gelirinin oraya gitmesini kabul ediyor. Ancak, ne zaman Nemrut’a gelen turistin Malatya’yı da kapsayan güzergahı izlemesini gündeme getirsek Adıyaman’dan itiraz geliyor. “Malatya’dan Nemrut’a çıkmak, Mescid-i Aksa’ya İsrail’den gitmeye benzer” diyenler bile oluyor.

Sonra kayısı konusuna döndü:

- Elazığ, Adıyaman, Sivas ve Kahramanmaraş’tan kayısı itirazı gelmedi. Zaten, Baskil, Gürün, Gölbaşı ve Elbistan’da üretilenlerin de “Malatya Kayısısı” kapsamına girmesi, o ilçelerimizin işine gelir. Kayısılarının değeri artar.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın 3 yıl önceki başvurusunun, bu dönemde olumlu sonuçlanmasını nasıl sağladıklarını merak ettim, anlattı:

- Gümrük ve Ticaret Bakanı olduktan sonra başvurunun takibini hızlandırdım. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Brüksel’deki ofisinin konuyu AB’nin ilgili birimlerinde daha yakından takip etmesini istedim. Böylece kayısı, Aydın İnciri ve Gaziantep Baklavası’nın ardından AB’den belge alan 3’üncü ürün oldu.

2016 yılı kayısı ihracatı gelirine dikkat çekti:

- Geçen yıl 290.7 milyon dolarlık kayısı ihracatı yapıldı. Bunun yüzde 90’ı Malatya Kayısısı’ydı.

Ardından Malatya’daki üretici, ihracatçı, kayısıyla ilgili tüm kesimleri uyardı:

- Kayısımıza sahip çıkıp, değer kazandırmak elimizde. Tescil belgesi, koruma kalkanı sağlayacak, kayısımızın pazarı genişleyecek.

AB’nin verdiği coğrafi işaret tescil belgesi, Malatya’nın kayısı ihracat gelirini tetikler mi?

Malatya Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası, şirketler ve üreticilerin gücü-vizyonu bunu yapmaya yeter mi?


BELEDİYELER VE ODALAR LİSANSLI DEPO KURUYOR
GÜMRÜK ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya’da kayısının sahibinin olmadığından yakındı:

- Üretici, Malatya Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası, kayısıyı yeteri kadar sahiplenmiyor.

Lisanslı depoculuktan örnek verdi: - Büyük kayısı üreticilerine, şirketlere lisanslı depo kurmalarını söyledik, yanaşmadılar. İhracatçıların da işine gelmedi.

Onlar kayısıyı üreticiden ucuza almaya alışmış. Malatya Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Borsası, Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklaşa lisanslı depo işine girmesinin önünü açtık. 11 milyon lira da kaynak çıkardık.


'KAYISI BİT'İ İÇİN İZİN ÇIKMADI
MALATYA Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, organize sanayi bölgesinden yer aldıklarını belirtti:

- Kayısı konsantresi fabrikası kurmak üzere teşvik belgesi için Kalkınma Bakanlığı’na müracaat ettik. Teşvik belgesi alamadık.

Bunun nedenini aktardı:

- Bakanlık yeni bir Belediye İktisadi Teşebbüsü’nün (BİT) kurulmasına pek sıcak bakmadı.

Özel sektör bu işe Malatya Belediyesi’yle ortak giremez mi?


SEN DON-GÖMLEK YAZ
2011 nisan ayı başları... Dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Gana-Gabon gezisini izliyoruz. Gana’nın başkenti Akra’da Vatan Gazetesi yazarı Okay Gönensin’i sıkıntılı görünce sordum, anlattı:

- Valizim kayıp. Alelacele gömlek aldım. Burada karşıma Türk markası çıktı.

Markayı tahmin ettim:

- Süvari mi?

- Nereden bildin?

- Buralara ancak onlar gelebilir.

Takdirini şu cümleye gizledi:

- Sen git don-gömlek yaz. Siyaseti bize bırak...

Dün sabah Okay Abi’nin vefat haberiyle uyandım...

Allah rahmet eylesin...

X