"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Bana söz ver ‘hacca’ gitme

Geçen yıl ağustos ayının ikinci yarısı... Ramsey’in CEO’su Hüseyin Doğan, midesinden başlayan kanserle mücadele ederken, yaklaşan Kurban Bayramı’nı düşündü, bir kez daha hacca gitme hayali kurdu.

 

Bu hayalini tedavisi sırasında kendisini yalnız bırakmayan dostlarına açtı:


- Beni Hacca götürür müsünüz?


Doğan’ın bu isteğini ilettiği yakın dostları arasında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Ziylan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ziylan, Kandilli Kulübü Başkanı Onur Soysal, Saat & Saat Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Kaya, Gürsoy Grup CEO’su Abdurrahman Gürsoy, Via Properties Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Bayraktar ve Konutder Başkanı Ömer Faruk Çelik vardı.


Dostları itiraz edecek oldu:


- Bünyen çok zayıf düştü. Hac temposu sana iyi gelmez.


Doğan ısrar etti:


- Ne olur beni Hacca götürün.


Son yıllarda özellikle umreye birlikte gittikleri arkadaşları hazırlıklarını yaptı. 24 Eylül 2015’te başlayan Kurban Bayramı’ndan 2-3 gün önce Mekke’ye gidecek, bir kez daha Hac farizesini yerine getireceklerdi.


20 Eylül 2015 Pazar günü dönemin Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, TİM Başkanı Büyükekşi’yi aradı:


- İstanbul’dayım. TİM’de buluşalım. Konuşmamız gereken bazı konular var.


Büyükekşi, o sırada eşi ve çocuklarıyla birlikte dışarıdaydı. Hızla eve döndü, hazırlanıp TİM’e geçti. Zeybekci ile ihracatın sorunları, gündeme gelebilecek bazı çözüm yolları üzerinde çalıştılar. Zeybekci, toplantının sonuna doğru Büyükekşi’ye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde gerçekleşen, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı Yenikapı’daki “Bayrak Mitingi”ni anımsattı:


- Birlikte Bayrak Mitingi’de gidelim.


Büyükekşi, hazır gitmişken mitingin sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir-iki dakika görüşmek istedi. Makam araçlarının bulunduğu tarafa yöneldi. Yanında MÜSİAD Başkanı Nail Olpak da vardı. O anda Cumhurbaşkanı’nın miting alanından helikopterle ayrılacağı bilgisi ulaştı. Helikopterin kalkış noktasına doğru ilerlediler. Cumhurbaşkanı’nın yakın danışmanlarından biri Büyükekşi’yi görünce sordu:


- Hayırdır Sayın Başkan?


- Sayın Cumhurbaşkanımızla bir-iki dakika görüşmek istiyorum.


Danışman, Büyükekşi’yi kalkmak üzere olan helikoptere aldı. Büyükekşi, Hüseyin Doğan’ın sağlık durumuyla ilgili bilgi verdikten sonra hac konusunu açtı:


- Yarın kısmetse Hüseyin Doğan’la birlikte Hacca gideceğiz.


Cumhurbaşkanı karşı çıktı:


- Hüseyin’i o haliyle nasıl hacca götürürsünüz? Dayanamaz o tempoya.


- Efendim çok ısrar etti, kıramadık.


Erdoğan, hemen Doğan’ı arattı:


- Hüseyin, bana söz ver, bu halinle hacca gitmeyeceksin.


- Efendim, çok istiyorum...


- Bu halinle olmaz. Dayanamazsın. Bana söz ver, gitmeyeceksin.


- Peki efendim...


Mehmet Büyükekşi, Vahap Küçük ve Mehmet Ziylan’ın yer aldığı grup, ertesi gün yanlarında Hüseyin Doğan olmadan Suudi Arabistan’a uçtu. Ekip Hac farizesini yerine getirirken Doğan’ın iyileşmesi için dua etti. Arafat’ta yaşananlar ve vinç kazası sevenlerine ‘Hüseyin Doğan iyi ki gitmemiş’ dedirtti. Pazar akşamı acı haberi Ramsey Genel Müdür Yardımcısı Sadettin Üçeyler verdi:


- Hüseyin Doğan’ı kaybettik...


Ve önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı cenaze namazı sonrası O’nu son yolculuğuna uğurladık...

Mekanı cennet olsun...

 

Bana söz ver ‘hacca’ gitme

Simit Sarayı CEO’su Abdullah Kavukçu, 3 yıl önce Cannes’deki MAPIC’e davet etmişti. Özel uçakla gerçekleşen yolculukta Vahap Küçük, Hüseyin Doğan, Saffet Ulusoy ve ben vardık. Doğan, Mesut Sancak’la tavla oynamıştı. “Poker Face” duruşu ve şakalarıyla Sancak’a takılmış, keyifli yolculuk yapmıştık.

X