"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Aslantepe, Hilton’un dünya ağına giriyor

İSTANBUL Parksa Hilton ve Mersin Hilton’da toplam 20 yıl görev yapan Haluk Bilgili, Malatya Girişim Grubu’nun mülk sahibi olduğu DoubleTree by Hilton Malatya Genel Müdürlüğü’ne atanınca annesi duygusallaştı:

- Oğlum, bu görev senin için hayırlı olacak.
O anda İstanbul’dan Mersin’e ilk gittiği günleri anımsadı. Mersin Hilton’a atandığında annesinin mesajı farklı olmuştu:
- Oğlum, kısmetine gidiyorsun.
Eşiyle Mersin’de tanıştı. Böylece, annesinin “kısmetine gidiyorsun” sözü yerini buldu. Malatya için durum daha da farklıydı. Kendisi İstanbul Bakırköy doğumluydu ama ailesi Malatyalı’ydı:
- Malatya benim ata toprağım.
Bilgili’nin açılışından bir yıl önce atandığı DoubleTree by Hilton Malatya’daki ilk işlerinden biri, İnönü Üniversitesi Turizm Bölümü öğrencilerine dönük “kariyer günleri” düzenlemek oldu. Öğrencilerin ilk soruları arasında şu vardı:
- Turist Malatya’ya neden gelsin?
Bilgili, bu soruya soruyla yanıt vermeyi yeğledi:
- Aranızdan kaç kişi Aslantepe Höyüğü’nü, Nemrut’u gördü?
150 kişilik salonda kalkan el sayısı 13-14 kadardı. Bunun üzerine Hilton Grubu Türkiye Pazarlama Müdürü Burcu Yatmazoğlu ve Malatya’daki Satış Müdürü Fatih Günkent’le birlikte Nemrut’a ilk çıktıkları günden bir örnek aktardı:
- O gün bir İngiliz çiftle karşılaştık. Nemrut’a tam 4 kez çıkmışlardı. Sizler İnönü Üniversitesi’nde turizm bölümünde öğrenim görüyorsunuz. Okulunuz bittiğinde sektörde çeşitli görevlere talip olacaksınız. İşinizin temelini oluşturacak tarihi, kültürel varlıkların en yakınınızdakini bile görmeye zaman ayırmıyorsunuz.
DoubleTree by Hilton Malatya’da çalışmak üzere başvuran sayısı 8 bini buldu. Bilgili ve ekibi, 800’ü aşkın kişiyle yüzyüze görüştü:
- İngilizce bilen eleman için karargahı Malatya’da bulunan 2. Ordu ile de temasa geçtik.
- Neden?
- Tayinle Malatya’da bulunan ailelerin fertleri arasında İngilizce bilip, bizimle çalışabilecek olanları saptamaya çalıştık. 110 personelin 103’ünü Malatya’dan seçtik.
- Sizin bu otele atanmanızda Malatyalı olmanızın etkisi var mı? Malatya Girişim Grubu’nun önde gelen ortakları Erman Ilıcak, Adnan Başdemir ve Mehmet Kavuk, bu yönünüzü biliyor muydu?
- Benim buraya genel müdür olmamı Hilton Grubu istedi ve yatırımcılara da önerdi. Yatırımcılar, Malatyalı olmamı memnuniyetle karşıladı.
Burcu Yatmazoğlu
, Türkiye’nin Hilton Grubu açısından önemini anımsattı:
- Türkiye, Hilton Grubu’nun dünyadaki önde gelen büyüme pazarları arasında yer alıyor. Malatya’daki otelimizle birlikte buradaki en önemli kültür turizmi varlıkları Aslantepe Höyüğü ile Nemrut, Hilton’un global ağına girecek. Dünyadaki Hilton otellerinde Aslantepe Höyüğü ve Nemrut sürekli tanıtılacak.
DoubleTree by Hilton Malatya’nın resmi açılışını geçen mayıs ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapacaktı. Ancak, Türkiye’yi yasa boğan ve 301 canı aramızdan alan Soma faciası, töreni iptal ettirdi. Otel sessiz sedasız hizmete girdi. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı yarışı çerçevesindeki Malatya mitingini bugün otelin yanıbaşındaki alanda gerçekleştirecek.
Bugün de seçim yasakları nedeniyle resmi açılışı yapamayacak. Ama kısa bir mola ve çay içmek için uğrarsa, otel açısından resmi açılış kadar etkili olacak.

X