"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

Aldığımız şirketlerde geriye dönük vergi sürprizi tedirgin ediyor

ANDREW Mellon Auditorium, Washington... Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı’nın dünyanın önde gelen şirketlerinin Başkan ve CEO’larını davet ettiği “Yuvarlak Masa” buluşması var...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Yatırım ve Destek Ajansı Başkanı Arda Ermut, Ajansın önceki Başkanı, Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın yer aldığı bir kadroyla, söz konusu CEO’ları dinlemeye, soruları yanıtlamaya hazır.

“Yuvarlak Masa”nın moderatörlüğünü, The Coca-Cola Company Başkan ve CEO’su Muhtar Kent yapıyor. Masadaki Başkan ve CEO’lar şöyle:

- Marillyn A. Hewson (Başkan & CEO, Lockheed Martin), Andrew N. Liveris (Başkan & CEO, Dow Chemical), Raymond L. Conner (Başkan & CEO, Boeing Commercial Airplanes), Michael O’Neill (Başkan, Citibank), David M. Cote (Başkan & CEO, Honeywell), Patrice Zagame (Başkan, Baxalta Intercontinental), Michael F. Mahoney (Başkan & CEO, Boston Scientific), Dennis M. Nally (Başkan, PWC), Bob Leduc (Başkan, Pratt & Whitney), Eduardo C. Leite (Başkan, Baker & McKenzie), John Rice (CEO, GE Global Growth & Operations), Danny Roderick (Başkan & CEO, Westinghouse Electric Company), Thomas Kennedy (Başkan & CEO, Raytheon).

Aldığımız şirketlerde geriye dönük vergi sürprizi tedirgin ediyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, masadaki Başkan-CEO’lara öncelikle şu mesajı verdi:

- Türkiye, yatırımcıların aradığı özelliklere fazlasıyla sahip, güçlü ve istikrarlı bir ülkedir. Sizleri Türkiye’de daha fazla yatırım yapmaya davet ediyorum.
Sonra masanın moderatörü Muhtar Kent’e döndü, The Coca-Cola Company, Brezilyalı Cutrale ve Anadolu Etap’ın Türkiye’ye 10 milyon meyve ağacı dikmeye dönük projesini anımsattı:

- Türkiye’de tarıma ve meyve konsantresi üretimine dönük yatırımlarınızı yakından takip ediyor, destekliyorum.

Türkiye’de en güçlü yeni yatırım mesajı veren Westinghouse Electric Company Başkan & CEO’su Danny Roderick oldu:

- Nükleer santral konusunda dünyadaki konumumuzu biliyorsunuz. Çinli ortağımızla birlikte Türkiye’nin 3’üncü nükleer santralına talibiz. Bu konudaki görüşmelerimiz sürüyor. Eğer projeyi bize verirseniz, Türkiye’ye 20 milyar dolar yatırmaya hazırız.

Bu yılın başında Eczacıbaşı Grubu’yla anlaşarak Türkiye’ye adım atan Baxalta Intercontinental Başkanı Patrice Zagame de aynı yönde konuştu:

- Türkiye’de biyoteknoloji konusunda büyümeyi planlıyoruz.

Dow Chemical Başkan ve CEO’su Andrew N. Liveris, Yalova’da Akkök Grubu’yla birlikte Aksa tesislerinde karbon elyafı ürettiklerine işaret etti:

- Elektrik fiyatları maliyetlerimizi olumsuz etkiliyor. Bu konuda çözüm bekliyoruz.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, düşen petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki gelişmelere dikkat çekip, yanıt verdi:

- Sanayi için elektrik fiyatlarımız şu anda eskisine göre dünyada daha rekabetçi noktada.

Bazı şirketler, Türkiye’de vergi konusunun öngörülebilir olmadığı üzerinde durdu:

- Türkiye’de aldığımız şirketlerde Maliye’nin yaptığı denetim ve incelemeler sonrası 10 yıl geriye dönük vergi ve cezalar gündeme gelebiliyor. Şirketin bize geçmesinden önceki yükümlülüklerinin faturasını çekmeyi anlamakta zorlanıyoruz. Bu durum bizleri tedirgin ediyor. Türkiye, vergide daha öngörülebilir davranmalı, sürprizlerle karşılaşmamalıyız.

“Yuvarlak Masa”da notlar alındı, dünya devi şirketlerin Başkan-CEO’larına sorunlarının çözülmesi yönünde çalışılacağı anlatıldı...

Başkan-CEO’lar, Türkiye’nin kendilerini Cumhurbaşkanı düzeyinde dinlemesinden memnun şekilde Andrew Mellon Auditorium’dan ayrıldı...

Tarafları memnun bu buluşma, ABD’den Türkiye’ye yönelik yatırımların artmasına yeter mi?

Aldığımız şirketlerde geriye dönük vergi sürprizi tedirgin ediyor

BİZE DESTEK VERİN TÜRKİYE, TTIP DIŞINDA KALMASIN
CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, ABD ve Avrupa Birliği (AB) arasında müzakereleri devam eden Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı anlaşmasına değindi:

- Bu anlaşma ticaretin kurallarını, üretim ve ürün standartlarını yeniden belirleyecek. Ülkemizin bu anlaşmanın dışında bırakılmasını istemiyoruz. AB ile aramızdaki Gümrük Birliği nedeniyle bu anlaşmanın ülkemiz ekonomisi üzerinde ciddi sonuçları ortaya çıkacak.

Bu anlaşmanın ABD menşeli ürünlerin Türkiye’ye AB üzerinden serbestçe girmesini sağlayacağını vurguladı:

- Buna karşılık Türk menşeli ürünler aynı ayrıcalıktan yararlanamayacak. Ülkemizin böyle bir haksızlığa uğramasını önlemek için ABD ile AB’ye paralel şekilde serbest ticaret anlaşması imzalamak arzusundayız.

Erdoğan, galadan önceki “Yuvarlak Masa” buluşmasına katılan şirketlerin Başkan-CEO’larına da şu mesajı verdi:

- Özellikle Türkiye’de yatırım olan şirketlerden ülkemizin TTIP dışında kalmaması için bize destek vermelerini bekliyorum.

Şirketlerin Başkan-CEO’ları, bu çağrıya olumlu yanıt verdi:

- Elimizden geleni yapacağız...


TÜRKİYE'DEN GALA İÇİN KİMLER GELDİ
YATIRIM, Destek ve Tanıtım Ajansı ile DEİK’in ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen galaya Türkiye’den gelen iş insanlarının bir bölümü şöyle:  

Ömer Cihad Vardan, Nail Olpak, Mehmet Büyükekşi, Rifat Hisarcıklıoğlu, Cemal Kalyoncu, Hamdi Akın, Ferit Şahenk, Vuslat Doğan Sabancı, Ali Sabancı, Fuat Tosyalı, Temel Kotil, Demet Sabancı, Mehmet Ali Yalçındağ, Sanem Oktar, Nilüfer Bulut, Murat Özyeğin, Cüneyd Zapsu, Rona Yırcalı, Kenan Yavuz, İlhami Koç, İbrahim Çağlar, İlkem Şahin, Hakan Ateş, Ali Eren, Adnan Ersoy Ulubaş, Hikmet Tanrıverdi, İsmail Gülle, Murat Akyüz, Oğuz Satıcı, Ahmet Zorlu, Muharrem Dörtkaşlı, Haluk Dinçer, Osman Okyay, Enver Yücel, Zeynel Abidin Erdem, Fatih Erdem, Hüseyin Arslan.


X