"Vahap Munyar" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Vahap Munyar" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Vahap Munyar

100 milyar dolarlık Türk

LONDRA’da son 7 yıldır Goldman Sachs’ta yönetici ortak olarak görev yapan Dalınç Arıburnu, geçen yıl ilkbaharda emekli olup Nizar Al-Bassam’la FAB Partners’ı kurduktan kısa süre sonra kapısını SoftBank’ın Japon patronu Masayoshi Son çaldı. Son, İngiltere merkezli çip üreticisi ARM Holdings’i 32 milyar dolara almak üzere masaya oturduğunu belirtip, ekledi:

- Bana bu alım için fon bulabilir misin?

Arıburnu, Goldman Sachs günlerinden, 2012’den beri tanıdığı Son’ın talebi üzerine kolları sıvadı, bir hafta sonra bilgiyi verdi:

- Size 10 milyar dolarlık fon bulduk.

Masayoshi Son, Arıburnu’nun 10 milyar doları kısa sürede bulması üzerine asıl planını açtı:

- ARM Holdings alımı için gereken 32 milyar doları kendi kaynaklarımdan hallederim. Hedefim büyük bir teknoloji fonu kurmak. Bu fonu kurmaya var mısın?

Söz konusu fonu düşünmesinin nedenine değindi:

- Teknoloji devriminin başlarındayız. Hiçbir devrim 50 yıldan az sürmez. Bu devrim dünyayı tanınmayacak hale getirecek. Robot nüfusu, dünya nüfusunu geçecek. Bu devrimde belirleyici rol almak istiyorum. Gelin şu işi birlikte yapalım.

Fon için hedefindeki boyutu da paylaştı:

- 100 milyar dolarlık bir fon kuralım.

Arıburnu ve arkadaşları 100 milyar dolarlık “Vision Found” için işe Suudi Arabistan’dan başladı:

- Bu fona giriş için 1 milyar dolar alt limit belirledik. Suudi Arabistan 45 milyar dolarla fona en büyük kaynağı koydu. SoftBank 25 milyar dolar verdi. 15 milyar dolar da Abu Dhabi’den aldık. Ayrıca Apple, Foxconn ve Qualcomm da fona girenler arasında yer aldı. 93 milyar doları tamamladık. 100 milyar dolara çıkacak.

Global Ports Holding’in London Stock Exchange’deki gong töreni için Londra’ya gittiğimizde, şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman’ın da katılımıyla Dalınç Arıburnu’yla buluştuk. Arıburnu, Son’ın vizyonunu anlattı:

- Masayoshi, 1990’ların sonunda Çin’e gitmiş. Alibaba’nın kurucusu Jack Ma ile tanışmış. Alibaba’ya o günlerde 30 milyon dolar kaynak vermiş. Sonra 70 milyon dolara kadar çıkarmış.

Kutman araya girdi:

- Son’ın Alibaba’ya koyduğu 70 milyon dolar, bugün 70-80 milyar dolarlık değere ulaşmış durumda.

Arıburnu, Masayoshi’nin Goldman Sachs’ta özel müşterisi olduğunu kaydetti:

- Vision Found’un CEO’luk görevine Rajev Misra getirildi.

Kutman, bir bilgi daha paylaştı:

- Rajev, bizim İzmir Limanı ihalesine girdiğimiz sırada kaynak onayı veren şahıstı.

Arıburnu, Masayoshi’nin vizyonuna döndü:

- Masayoshi, gelecekte reel sektörde sadece robotların çalışır hale geleceğine inanıyor, “İnsanlar yaratacak ve eğlenecek” diyor.

Vision Found’daki görevini paylaştı:

- Fona para bulmaktan, kaynağın yönetiminden sorumluyum. Fonun yatırımcıları arasında değilim.

Türk Eğitim Vakfı’nın (TEV) bursuyla yurt dışında eğitim görme şansı yakalayan Arıburnu, bugün 100 milyar dolarlık fonda başrol oynuyor...

100 milyar dolarlık Türk

TÜRKİYE VARLIK FONU 1 MİLYAR DOLAR KOYSUN

GLOBAL Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, Dalınç Arıburnu’nun oluşmasında başrolü oynadığı 100 milyar dolarlık “Vision Found”a işaret etti:

- Türkiye Varlık Fonu, Vision Found’a en azından 1 milyar dolarla girmeliydi. Ülkemizin Varlık Fonu böyle adımlar atmalı.

Arıburnu’na sorduk:

- “Vision Found”u oluştururken Türkiye Varlık Fonu’yla da görüştünüz mü?

- Hayır, teklif götürmedik. Türkiye Varlık Fonu eğer katılmak isterse, bundan sonra oluşturacağımız fon için görüşürüz.

HİNDİSTAN’DAN ‘GÜNEŞ’E 5 MİLYAR DOLAR GETİRECEK

GLOBAL Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman ile Centricus’un ortağı Dalınç Arıburnu, Başbakan Binali Yıldırım’ın kısa süre önce Londra’da yatırımcılarla biraraya geldiği toplantıya katıldı.

Kutman, Yıldırım’a güneş enerjisi yatırımıyla ilgili planını açtı:

- Hindistan’dan bir yatırımcıyı ülkemize getirip, 1000 megavatlık bir güneş santralı kurmayı planlıyoruz. Bu yatırım 5000 megavata kadar çıkabilir.

Yıldırım, heyecanlandı:

- Hemen getirin...

Araya girip sordum:

- 5 bin megavat, ne kadarlık yatırım anlamına geliyor?

Kutman yanıtladı:

- 5 milyar dolar...

Kutman-Arıburnu ikilisinin Hintlilerle birlikte Türkiye’de 5 milyar dolarlık “güneş tarlası” hayali gerçeğe dönüşür mü?

‘HALKİN’İ ALDI ‘CENTRİCUS’ OLDU

DALINÇ Arıburnu’nun Nizar Al-Bassam’la birlikte kurduğu FAB Partners, geçen hafta Londra merkezli alternatif portföy yöneticisi “Halkin Asset Management”ın çoğunluk hisselerini aldı. İki şirketin birleştirilmesiyle “Centricus” adlı şirket oluştu.

Arıburnu, Jersey’de bir fona sahip olduklarını belirtip, ekledi:

- Centricus, Birleşik Krallık ve Jersey’de faaliyet gösterecek. Avrupa’da bir banka, ayrıca bir de sigorta şirketi satın alma planımız var.

GLOBAL YATIRIM HOLDİNG’E ORTAK OLDU

DALINÇ Arıburnu’nun kurucusu olduğu FAB Partners, “Centricus”a dönüşmeden kısa süre önce Global Yatırım Holding’in yüzde 34’ünü almak üzere Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman’la masaya oturdu.

Kutman, Londra’daki buluşmada Arıburnu’yla anlaştıklarını belirtti:

- İşlemler tamamlanınca Dalınç Bey’le eşit ortak olacağız.

Arıburnu araya girdi:

- Mehmet Bey’le 1990’lardan beri tanışırız. Global Yatırım Holding’le kimyamız uyuşuyor.

X