"Ünal Özüak" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ünal Özüak" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ünal Özüak

Telafisi yok bunun

20.5 asistle,9.8 üçlük isabetle,101.6 verimlilik endeksiyle lig lideri, maç başına 86 ortalamayla lig 2.si Real Madrid müthiş olumlu karneyle çıkıyor maça.

Kariyerinin 500.Avrupa Ligi maçına çıkan koçumuz Zeljko Obradovic’in katma değeri ise Final 4’a 16’cı katılımı ve 8 Avrupa Şampiyonluk apoletiyle en fazla kazanan koç olması. Ancak geçmiş hesapların bittiği noktadayız.
Fenerbahçe’nin öncelikle oyunu kontrol etmesi ve Madrid’in tempo yapmasına izin vermemesi gerek. Fenerbahçe yine Madrid’i düşük skorda tutup finale uzanabilir ama Madrid’in 4 numarada Randolph’u kullanıp alanı açması ve bank katkısını daha efektif kullanması Fenerbahçe’ye sorun yaratacaktır.
Madrid’in efektif şut yüzdesini yukarı çekerek Fenerbahçe ise önce rakibini bozarak fark yaratacaktır.

Büyük maçlarda enerjisi düşen Vesely’e dikkat. Geçen final 4’da kayıp olan Vesely’nin enerjisi ve olası Randolph eşleşmesindeki performansı belirleyici olacaktır. Bu açıdan Fenerbahçe final istiyorsa hiçbir oyuncunun kendi ortalamasının altında kalmaması gerekiyor. Madrid ribaunt kralı ama Fenerbahçe’nin zor maçlarda uzun süre kullandığı fizikli beşi bu farkı ortadan kaldırabilir.

Asist top kaybı oranında ve üçlüklerin oyun yapısı içindeki yerinde, tempolu oynarken topu çok iyi paylaşan ve yayda birçok atıcısı olan Madrid öne çıkıyor.
Fenerbahçe ise Madrid’in Llull ve Doncic üzerinden kullanılan pick&roll’lere dikkat etmek zorunda. Çünkü Madrid’in uzun rotasyonu oldukça geniş ve ikili oyun sonrası yaratılacak birçok seçenek söz konusu. Ancak ters taraftan Ayon’un ayak yavaşlığı Fener’e yarayabilir.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI